Është e dobishme për të rritur qumësht


"Pini qumësht fëmijët - të jetë i shëndetshëm!" - Ky slogan i njohur për shumë njerëz dhe nuk pyetet sepse të gjithë e dinë se fëmijët e dobishme të hani qumësht. Por nëse kjo është e dobishme për të rritur qumësht - kjo pyetje. Në këtë artikull unë dua të flas për të mirat e qumështit si një ilaç, jo vetëm ushqim. Besohet se qumështi është i mirë vetëm për fëmijët, ndërsa tek të rriturit kjo mund të shkaktojë Gastro - çrregullim zorrëve. Megjithatë, është vërejtur se njerëzit të ndaluar duke marrë qumësht gjatë gjithë jetës nuk ndjehen reagime negative nga ta, dhe ata rrallë ndodhin sëmundje të zorrëve dhe të stomakut.

Në fund të fundit, ky produkt largon papastërtitë dhe neutralizon ambient negativ dhe efekt qetësues në mukozës. Ata që vuajnë nga kapsllëk të shpeshta, ju duhet të bëjë atë një rregull në mëngjes dhe para gjumit pini një gotë qumësht. Dhe përdorimi i një gotë qumësht të ngrohtë, edhe pse me mjaltë, edhe pse jo të gjithë, do të ndihmojë të arritur fitoren e shpejtë mbi gjumë dhe pagjumësia. Kur urth mund të marrë një gotë qumësht të ngrohtë me copa e gjalpë për të zbutur efektin djegia e lëshimit të lëng stomakut mbi muret e ezofagut. Qumësht të ngrohtë dhe gjalpë - një zgjidhje e shkëlqyer për dhimbje të fytit dhe kollë. Ajo ka qenë prej kohësh e njohur se qumështi ndihmon neutralizoj helmet dhe precipitates mbi metalet e rënda.


Prandaj duket "RREZIK" Punonjësit e industrive të rrezikshme dhe kimike, dhe përveç kësaj, helmim mund të pini qumësht të shpejt të të shpëtoj trupin tuaj nga helmet ushqimore. Qumështi ndihmon me migraines dhe dhimbje koke të rënda. Për të përgatitur një mjet që ndihmon me këtë, ju duhet për të sjellë poshtë filxhan të papërpunuara vezë dhe plotëso atë me qumësht të valë. Kur ftohur poshtë për të pirë. Në qoftë se ju pini një qumësht dhe vezë koktej për një javë, ajo do të ndihmojë dhimbje koke në qoftë se ju nuk mund të pini tableta. Për të vuajnë mastopathy ne propozojmë supë e mëposhtme - Boil 2,5 gota qumësht 100 gram fara kopër.

Derdh atë në një termos dhe le të qëndrojë për rreth dy orë, pastaj tendosje dhe pini 20-30 minuta para ngrënies për tre ditë. Çdo tre ditë duke përgatitur një supë të re. Vetëm duke përdorur trajtim recetë për mastitë brenda 2-3 javëve ju mund të marrë një pushim. Qumështi i dobishëm për të përdorur jo vetëm brenda, por edhe për larje apo fasha. Sepse shkaqet e fytyrës të lëkurës të thatë - klor dhe fortësi kripëra në ujë, të veprojë mbi të çdo ditë. Provoni ujë në vend të qumështit të larë në mëngjes! Kur ka inflamacion të lëkurës jo vetëm në fytyrë, por edhe në pjesë të tjera të trupit, ju duhet të përpiqet të bëjë kompresë të qumështit.

Well lehtësimin e lëkurë të thatë dhe itchy ekzemë përfundojë një fashë të lagur në qumësht. Njerëzit të cilët kanë lëkurë të thatë mund të marrë banjot qumësht. Për ta bërë këtë, të marrë një pintë qumësht, shtoni 100ml vaj ulliri, atëherë çdo gjë është tërësisht e përzier dhe derdh në banjë. Banje në këtë banjë do të bëjë lëkurën e trupit të butë dhe i butë dhe do të lehtësojë lodhje dhe rivendosjen e tonin e muskujve. Të ndjehen mjaft e mirë për të bërë dush qumësht një herë në javë për 15-20 minuta. Ata njerëz të cilët janë të detyruar të trajtojnë hemorroide dhe problemet e zorrës së trashë mund të jetë e këshillueshme për të marrë paketën e ardhshme - Mix qumësht me qepë copëtuar, në mënyrë që të formojnë një masë homogjene.

Masë duhet të zbatohet në napë palosur dhe të aplikojnë në vend lënduar. Përsëriteni këtë proces 2-3 javë. E pra, që - qumësht i dobishëm apo i rritur? Unë mendoj se edhe si e dobishme! Alexander,