A është e hithër dobishme


Edhe nga një moshë të re, të gjithë e dinë nettles si djegia e barit. Një nga të parë, ajo hedh poshtë gjethet e tyre, kur dielli fillon të ngrohtë tokën. Duhet të theksohet se ne kemi në ka tre lloje të acaroj: konoplovaya, hithër thumbues dhe. A është e hithrat të dobishme? Sigurisht, sepse ne jemi më të interesuar në llojin e dytë të hithrat, pasi ajo është nga ajo kryesisht prodhojnë lloje të ndryshme të drogave. Hithër Hithër është një bimë shumëvjeçare që i përkasin familjes dhe hithër. Ashtu si një farë e keqe, ky lloj i hithër mund të gjenden pothuajse kudo.
Në mjekësinë popullore përdoret gjerësisht gjethe, rrënjë dhe fara e hithrat, të cilat janë të fituara tinctures medicinale dhe teas.

Me një anëtarësim të proteinave, vitaminave dhe mineraleve të nevojshme për metabolizmin e njeriut më të mirë, lë hithër janë struktura kimike mjaft e vështirë. Si për të dalluar nga llojet e tjera të acaroj hithër? Hithër Hithër është më shpesh një lartësi prej 60 cm deri në 1 m, rrallë arrin 1,5 metra. Ajo ka një rhizome gjatë rrëshqanorët, e cila ofron shoots nëntokësore. Rrjedh ngritur një hithër, me brazdat dhe i mbuluar tërë sipërfaqen e fibrave të gjatë dhe të shkurtër, e vështirë dhe djegur. Nga rritje hithrat ka degët atje. Gjethet kanë dhëmbë të mëdha, ata formojnë një pamje të zgjatur serdtseobraznaya të bazës.


Lule në hithrat janë shumë të vogla dhe modest, me një chetyrehrazdelnym thjeshtë perianth. Familja është një arrë e vogël të verdhë. Tani që ne kemi mësuar se çfarë ajo duket si acaroj, ju mund të sigurtë të shkoni për të mbledhur gjethet dhe rrënjët. Është e rëndësishme të dini se infusions dhe decoctions e lë dhe rrënjët e mbledhura gjatë lulëzuar hithër, do të jetë shumë më e dobishme dhe tselebnee. Ora Hithër Lulëzuar: në mes qershor - vjeshtë. Megjithatë, ju mund të blini atë në farmaci janë të korrur në fitootdele. Mbi vetitë shëruese të nettles njohur në kohët e lashta. Ndërsa ai ishte i njohur si mënyrën më të mirë për të ndaluar gjakun.

Tani, përveç fondeve Hemostatic hithër hithër është përdorur si burim kryesor i acidit askorbik. Kohët e fundit, kjo bimë është përdorur në mjekësinë popullore si në fillim - dhe agjent yazvozazhyvlyayuschym, anti-inflamator dhe agjent anti-microbial, dhe të drogës që ul temperaturën. Ekstrakt pjesë Hithër e shumë barnave në rast të problemeve me mëlçi dhe traktit biliar. Përveç kësaj hithër është pjesë e shumë barnave, që nga kohët e lashta, kjo e bën pluhurat ndryshme, teas dhe infuzione të përdorura shërimin e plagëve. Infuzion i acaroj shkon mirë me një shumëllojshmëri të bimëve infuzione të tjera.

Shkencëtarët moderne kanë zbuluar se hithër e dobishme dhe mund të stimulojë dhe të ton trupit, rrit metabolizmin, etj Permiresimi metabolizmi në njerëzit është për shkak të faktit se hithër rrit tonin e zorrëve. Përvoja vënë mbi kafshët kanë treguar se hithër hithër janë objektit saharoponyzhayuschym që mund të përdoret si një mjet i dobishëm në diabet. Kur punojnë së bashku shkencëtarët bullgarë dhe gjermanë zbuluan se hithër mund të merrni barna që janë të destinuara për atherosclerosis, ekzemë, anemi, kyçeve reumatizma, etj Në mjekësinë popullore hithër është gjithashtu e përdorur gjerësisht.

Këtu, bimë është përdorur shpesh si një ilaç për trajtimin e problemeve me të mëlçisë, veshkave dhe hemorroide. Gjithashtu infusions dhe decoctions e hithrat janë të rekomanduara për gratë me parregullsi menstruale. Kur ulcerën dhe hithër puçrra është përdorur si një agjent gjak-pastrimi. Infuzion i rrënjëve hithër hithër e sheqerit të njohur si një expectorant shkëlqyer. Që nga kohët e lashta, paraardhësit tanë të mbledhur twigs me acaroj dhe steamed ato në dush. Kjo procedurë i ndihmon për të hequr qafe reumatizma kyçeve, dhimbje të muskujve, radiculitis, etj Hithër rikthen funksionin e erë të mirë. Hithrat me mjaltë ose sheqer ndihmon të përmirësuar efikasitetin e zemrës dhe akumulon apetitin.

Një qumësht hithër i dobishëm në sëmundjet e stomakut dhe të vjella, si një kombinim i acaroj dhe qumësht, mjetet më të mira të spastrimit stomakun. Infuzion i acaroj është një kontraktimet shkëlqyer përforcues. Nëse hithrat vënë në dietën tuaj, ajo mund të përmirësojë shumë vizionin tuaj. Përveç kësaj, hithër është një antidot i shkëlqyer. Pra, ne e konsideruar pronat dobishme dhe medicinale të nettles. Por si është aplikuar? Ka shumë mënyra të ndryshme. Për shembull, ju mund të shtrydh lëng nga impiantit dhe ha një lugë çaji tri herë në ditë para çdo vakt. Nëse keni shije të pakëndshme lëng hithër, ju mund të bëni një tretësirë.

Një lugë gjelle e lë hithër hithër derdh një gotë me ujë të valë, prisni 10 minuta dhe tendosje. Rezultuar infusion janë brenda një lugë tre herë në ditë. Përveç kësaj, ajo mund të përdoret si shampo, fërkim infuzion kokës lëvizjet e ngadalta të kujdesshme. Rinat,