Chernobylnyk bari - pelin, aplikimet, karakteristika, përshkrim, Kundërindikimet, foto


Përshkrim.

Chernobylnyk bar - pelin, dhe është një barishte gjithëvjetor 65-150 cm i gjatë me se-meystva përbërë. Rrjedh ngritur Mugwort, pak pubescent, jo, pista-vjollcë në krye të lagësht-Buletini. Lë alternative, OPU-shennye, pinnatipartite, dritë fund, jeshile të errët. Bimë e kuqe, e vogël, me zgjatur-Brane në shporta, formimin panicles gjata tufë lulesh lulëzuar. Lule në korrik-gusht. Frutat e pelin zakonshëm - achenes, të cilat piqen në gusht-shtator. Ndryshe nga barishte absintit ka pothuajse asnjë shije të hidhur dhe erë specifike dikush sagebrush.

Për të mësuar më shumë për ju bimore nga artikullin "Chernobylnyk bar -. Absintit, aplikacioneve, karakteristika, përshkrim, Kundërindikimet, Foto"

Shpërndarja.

Pelin Medicinale barishte rritet në Perëndimore dhe Siberia Lindore, Rusia Evropian, Kazakistani dhe Azinë Qendrore. Ajo rritet në skajet e pyjeve dhe clearings, janë në mesin e shkurre në luginat e lumenjve, dhe si një farë e keqe afër shtëpisë.

Çorape.

Për prodhimin e drogave të korrur për majat gjetherënës lulëzuar banter bimore shtroj. Ata dyqan ato deri blooms bimore. Mbledhura rrjedh tharë në një ventiluar prymische-yah apo ajri nën një tendë, shtrimin e një shtresë të vetme dhe duke mos harruar Ne-revorachivat.


Afati i ruajtjes së mallrave të gatshme - 36 muaj.

Chernobylnyk - Photos.

Përbërja kimike.

Grass përmban pelin të hidhura, vajra esenciale, flavonoids, zamkë, phytosterols, kumarin, acid Askorbik i ri, carotene.

Chernobylnyk - pronat.

Medikamente bimë përmirëson tretjen dhe oreksin, kanë një, tonik, anthelmintic, hematopoietic, choleretic, pastrues qetësues i butë dhe plagë shëruese veprim.

Chernobylnyk - përdorimi.

Pelin rekomandohet për trajtimin e tretjes-shkeljet që lidhen me sekrecionet pankreatik nën-arsimore statochno, lëng stomakut, biliare.

Pelin medicinal barishte normalizes cikël Meng-strualnoho në sindromi hypomenstrual dhe amenorrhea, si edhe nekoto disa semundjeve tjera gjinekologjike.

Në praktikën e bimëve tradicionale barishte mjekësi të përdorura në mos-vrastenii, epilepsi dhe sëmundje të tjera nervore si anticonvulsant dhe qetësues. Pauline përdoret për parazitët e zorrëve si fondet antihelminthic. Lëng të freskët barishte ndihmon në-zhivleniyu plagët.

Medikamente.

Infuzion me cystitis.

Kupat vluar Brew-Ca 2 h. L. bar pelin barishte dhe 02:00 këmbëngulin, atëherë filtruar, e shtrydhur materiale.

Merrni 0,5 njëqind d Cana 3. Një ditë për 1 / 02:00 me ushqimin.

Infuzion i një struatsii vonesë-myeon.

0,5 litra ki-pyaschey krijoj ujë 1 tbsp. l. pelin barishte dhe të lënë në 2:00, atëherë filtruar, e shtrydhur materiale. Merrni 0,5 njëqind Cana 3 d. Një ditë për 1/2 h. Para se të hahet.

Supë me menstruacioneve dhimbshme.

Gota e vluar oblyyte ujë të nxehtë 1 tbsp. l. Bimët dhe bimeve 1/2 orë. Hreval to-100 ° C dush me ujë. Pastaj të këmbëngulë 15 minuta, filtër, e shtrydhur materiale. Merrni 0,5 gota 2 g. Per dite.

Protivohli infuzion-stnoe si një mjet për të përzënë pinworms dhe ascarids.

1 litër ujë të vluar 1 tbsp vendas.

l. pelin barishte dhe 04:00 këmbëngulin, atëherë filtruar, e shtrydhur materiale. Mikro-klizmë e 60 ml të shtruara për një natë.

Infuzion për përdorim të jashtëm.

2,5 litra të valë Brew ujit 1 filxhan melchennoy CBE-zhey pelinin barishte dhe 1/2 orë. Insistojnë, pastaj filtrohet dhe shtrydh të lëndëve të para. Lani kokën infuzion me yndyrë të flokëve 1 f. 3 ditë.

Tretësirë ​​e ftohjet.

0,5 litër vodka pour 1 tbsp. l. pelin barishte dhe kore-ivayte 72 orë, mos harroni të periodikisht të shkundur, filtër, materialet e shtrydhur. In-marrë 1 tbsp. l. 3 g. Per ditë.

Contraindications.

Pelin kundërindikuar në fëmijët e vegjël. Në doza të larta ka një inflamacion akut i stomakut, i shoqëruar nga të vjella dhe të përzier. Edhe në thithjen e zorrëve të substancave pelinin shkelin gjendjen funksionale të mëlçisë dhe të shkaktojë hepatit toksik. 0%
Një