Njolla të kuqe në trup kruar, zhvishem


Çdo ndryshim ndodhin në kauzën e lëkurës për alarm, sepse shkaku i këtyre ndryshimeve mund të jenë mjaft serioze. Rash, spote që u shfaq në trup mund të tregojë praninë e një sëmundje të brendshme, pabarazitë hormonal, reaksion alergjik ndaj disa ushqimeve. Kuqe, arna itchy në lëkurë mund të ndodhin nëpërmjet përdorimit të sasive të mëdha të agrume, çokollatë e ëmbël, mjaltë, arra.
Rashes, njollat ​​në lëkurë pasqyron skuqur, ushqim me vaj aromë, alkoolit dhe ngjyrën e ëmbël të ujit. Në këtë rast, është e mjaftueshme për të rregulluar dietën tuaj dhe të lëkurës përsëri të bëhet i pastër.

Por, njolla të kuqe në kruarje të trupit, zhvishem si prania e sëmundjeve infektive. Për shembull, skuqje të lëkurës të shoqëruar fruthit, rubeolës, ethe flakë të kuqe, li e dhenve, hepatitit, meningjit, koltsevydnuyu eritemë, urtikarie. Reklamat për kruarje kruar, eritematoz sistemik lupus, dhe shumë sëmundje të tjera që transferimi i merr të gjitha të kohës sonë. Prandaj, në faqen e internetit, ne tani e konsiderojnë shkaqet kryesore njolla të kuqe në lëkurë. Sigurisht, për të dhënë një përgjigje të saktë, do të thotë njolla të kuqe në trup, pa shqyrtim dhe ekzaminim nuk mund askush. Gama e sëmundjeve të mundshme është shumë e gjerë. Edhe mjekët me përvojë gjatë inspektimit të pacientit të vijë në një qëndrim.


Pas të gjitha, ajo mund të jetë simptomë e sëmundjeve të lëkurës apo të sëmundjeve të organeve të brendshme. Ne do të flasim për sëmundjet më të zakonshme dermatologjike. Dermatitis atopik Sipas statistikave, kjo sëmundje është një nga sëmundjet kryesore të lëkurës. Kjo sëmundje karakterizohet nga alergjik shfaqjen e njolla të kuqe në trup që përcillet me kruarje, zhvishem. Shkaku pezmatim i lëkurës - alergjik. Ky është një reagim i sistemit imunitar në një alergjen njerëzore. Kjo spote mjaft të mëdha zakonisht shfaqen në lëkurë e kokës, rreth veshët, fytyrë, qafë dhe gjoks. Ata mund të jenë prapa gjunjë, në ijë, sqetull.

Lëkurë puçrra, në këtë rast, duket sezonale. Njerëzit më të sëmurë përjetuar përkeqësimin e rënies, sëmundje të dimrit arrin kulmin e saj. Me fillimin e simptomeve largohem pranverë, verë është pak a shumë i qetë. Ky funksion, si dhe përsëritje në dermatit trashëguar është esenciale për diagnozën. Qere Ky është një infeksion serioz të lëkurës shkaktuar nga një lloj të caktuar të kërpudhave dhe Trichophyton Microsporum. Ajo karakterizohet me shfaqjen e spoteve të kuqe ose rozë në trup që përcillet me kruarje, zhvishem. Ndonjëherë ajo mund të ngrejë temperaturën e trupit, veçanërisht në qoftë se kruarje hyrë infeksion sekondar.

Së pari, ka disa pika të izoluara, atëherë ato janë të shumta, të fillojnë të kruar dhe zhvishem off. Arsyeja është infeksion i infeksioneve zgarë - njeriut ose të kafshëve. Për më tepër, herpes të transmetueshme nuk janë domosdoshmërisht në kontakt të drejtpërdrejtë. Ju mund të infektohen përmes rrobave, këpucë, tualetin, peshqir, gjë e përditshme që përdoren pacientët. Mënyrat për të merrni infektuar shumë, veçanërisht në qoftë se ju nuk e respektojnë higjienë të mirë personale Seboreynaya ekzemë Kjo është sëmundje e tretë lëkurës zakonshme. Ky pezmatimi i lëkurës, jo ngjitëse, e cila eshte akute ose kronike.

Patologji të bëjë më shumë për problemet e kujdesit të lëkurës. Shkaku i nxituar të vogël të kuqe - mungesa e kujdesit që nuk siguron funksionimin normal të funksionit mbrojtës të lëkurës. Ndoshta pamja me vaj të arsyeve të trashëguar. Njolla mund të shfaqen në sfond të çrregullimeve hormonale, stresi emocional dhe emocionet. Psoriasis Kjo sëmundje dëgjuar ndoshta të gjithë. Kjo është një sëmundje kronike infektive të lëkurës nuk ka, shkaku i mundshëm autoimune. Mbi shkaqet e shkencëtarëve psoriasis vazhdojnë të debatojnë deri tani. Ajo fillon me paraqitjen e një ose më shumë pika të vogla të kuqe.

Lëkura në luspa të tyre, e thatë, njollë butësisht ngrihet mbi një sipërfaqe të shëndetshme. I nxituar është shumë e zakonshme në psoriasis, kështu që nuk do të shkaktojë vështirësi në diagnozë. Ata janë quajtur pllaka psoriatic, ata janë qendra të inflamacionit kronik. Në të kuqe, spote mund të jetë e bardhë, rozë, dhe madje argjendi. Kjo më-site lezione të lëkurës është shumë e trashë, me luspa, itchy. Kjo ndikon në masë të madhe jetën normale sociale të pacientit. Edhe në qoftë se ju herë pas here ka njolla të kuqe në trup, ata zhvishem, kruarje, nuk do të vonojë zgjidhjen e problemit të "më vonë".

Të jetë i sigurt që të konsultoheni me dermatolog tuaj. Ajo duhet të jetë një studim mjekësor i gërryerjeve të lëkurës, kontrolloni gjendjen e trupit, dhe pastaj të përcaktuar një diagnozë. Çdo sëmundja që do të trajtohet, për të parandaluar komplikacionet mundshme dhe përsëritje në të ardhmen. A nuk e tërheq me trajtimin dhe fat të mirë! Svetlana,