Libri i Kuq i lule rrezikuara lule Rusisë dhe të humbur


Ne të gjithë e dimë shumë mirë se çfarë libër i kuq. Ajo përfshinte të rralla, të rrezikuara dhe, për fat të keq, u zhduk, kafshët dhe bimët. Qëllimi i Librit të Kuq - lista dhe mbrojtur bukurinë e natyrës nga shfarosja dhe zhdukjes. Sot ne do të përqëndrohet në lule në Librin e Kuq të artikullit "Librit të Kuq i luleve:. Lule të rrezikuar dhe të zhdukur" Lista e bimëve me atë një vend i madh për të marrë lule - ato që zbukurojnë jetën tonë, e bëjnë atë më të ndritshme dhe më të pasur. Për fat të keq, ndryshimi i klimës, aktivitetet njerëzore shpesh të çojë në faktin se ne nuk e vetëm të përmirësuar botën, dhe si rezultat i përmirësimeve - shkatërruar atë. Librat e kuqe janë të ndryshme - kombëtar, rajonal, ndërkombëtar.

Nuk janë të ndara Libri i Kuq, të botuar në 1988, e cila është një listë e plotë e bimëve nën mbrojtjen e shtetit. Lista e shumë të mëdha: të shtatë lloje të snowdrops, pesë lloje të Saussure, Rhodiola Rosea, harroj Czekanowski, beloyazychkovyy luleradhiqe, lulebore, shtatë llojet e këmbanat, pesë - qahem, gjashtë - lily bulbocodium Colchicum, disa peonies dhe poppies, primroses , dhimbje shpine, violet inçizuara - vetëm një pjesë e vogël e cila përfshin Librin e Kuq dhe duke përfshirë lule. Unë do të të tregoj për disa lule të rrezikuara që ende mund të gjenden në vendin tonë. Një nga lule mirën dhe më delikate - violet inçizuara.


Ajo rritet në brigjet e lumenjve, livadhe, shpatet shkëmbore, skajet e pyjeve halore. Lule bukuri kryesor është halos purple. Ky lloj i violets përhapur nga fara, dhe ata prodhuan çdo vit, kështu violet aromatik inçizuara hyrë në Librin e Kuq.
Kuvshynka Verdha merr emrin e vet nga të afërmit - zambakëve të bardhë. Ajo rritet në ujë në shallows, dhe gjethet janë në sipërfaqen dhe nën ujë. I quajtur zyrtarisht mullë kuvshynka verdhë nga fryti. Lulëzuar kupë e ditëve të fundit të maj-gusht të mëdha, të verdhë, lule pothuajse sferike. Bouquets lule dhe lot (por më kot - lule nuk është pesha), dhe si një drogë (pronat e mullë njeh dhe mjekësia konvencionale).

Lily saranka (Curly, Badun, mushama, flokët e mbretit) - e bukur të bardhë, vjollcë ose rozë me pika të errëta, lule me petals të bukura të lakuara, lulëzuar në qershor dhe korrik. Atdheu i kësaj specie zambakëve konsiderohen stepë e Siberisë. Legjenda e ka atë që kjo lule shton ushtarë guxim dhe gaz, guxim dhe elasticitetin. Bouquets lule si të mira, dhe zhardhokët e saj ngrënshëm parasysh. Por përtej bukurisë, kjo lule ka shumë prona medicinale, të cilat kontribuan më tej në shkatërrimin e popullit të tij. Bell dolomitic - Një lule që rritet vetëm në Rusi, Kabardino-Balkaria, Ingusheti, Dagestan, Osetia e Veriut, Republikës Çeçene.

Ai ka një lule shumë të bukura të bardha deri në 4 cm, të vendosura në peduncles gjata. Bell dolomitic ndërprerë për shkak të llojeve të saj dekorativ, dhe numri i tyre reduktohet në mënyrë drastike përmes shtrimin e rrugëve dhe punë të tjera të ndërtimit në vendin e rritjes së saj. Dactylorhiza i ndotur (Ose i ndotur) - i takon i orkidesë familjes, i gjetur në Rusi në pjesën evropiane, por shumë rrallë. Në maj dhe qershor inflorescences hronopodibnyh humbje e ngjyrës lule vjollcë rrethuar gjethet i ndotur. Përveç dekorative, lule, në vend, zhardhokët e saj kanë pronat medicinale pluhur me tubers thata ka anti-inflamator, enveloping, tonik dhe efekt qetësues.

Iris verdhë (Lozhnoairovyy, kënetë, ujë) - rritet në pjesën evropiane të Rusisë, në brigjet e liqeneve të para dhe të lumenjve, në livadhe kënetor. Në tufa branched kërcell e 3-8 copa rritet verdhë i zbehtë me mes të rrugës portokalli lule. Me irisit të verdhë?
? Wow prodhojnë vaj esencial, e cila përdoret në parfume dhe rrënjët e thara, të ketë një aromë të këndshme vjollcë përdoret në industrinë ëmbëltore, në prodhimin e verërave, liquors dhe pijeve të tjera. Peony tonkolistny - 60-70 vjet ishte shumë popullor në Bashkimin Sovjetik, tani popullsia është ulur në mënyrë dramatike. Lule është shumë popullor dhe është i lidhur me shumë të shtrenjta në Kanada, Evropën Perëndimore dhe Shtetet e Bashkuara.

Bloom shumë herët, në mes të majit, me tulips, shumë të ndritshme dhe të paharrueshme. Në shkurre të rritura ndodh në dhjetra lule lëng të kuqe me shimmer dhe anthers të verdhë të ndritshme. Këto janë të pazakonta dhe lule të rralla ende mund të gjenden sot në kampin tonë. Por sapo tashmë përmban Libri i Kuq i luleve të listuara më sipër, se është koha për të filluar të menduarit dhe për të mbajtur bukurinë e tyre për brezat e ardhshëm! Svetlana44,