Njolla të kuqe në kruarje të trupit, shkakton


Çdo puçrra në trup nuk mund të konsiderohet një simptomë e veçantë. Rash është shoqëruar gjithmonë nga disa sëmundjeve, nganjëherë kjo nuk është e padëmshme, e cila është shpesh shkaku qëndron diku shumë thellë. Dhe të përpiqen për të rregulluar atë vetë nuk edhe e vlefshme, ju mund të përfundojë shumë, shumë e pa fat. Pacientët vënë re lëkurën, nuk e di "elementet" duke u përpjekur për të kuptuar se ku ajo erdhi nga skuqje të lëkurës të kuqe në trup, kruajtje, shkakton kjo zgjidhet. Në fakt shumë arsye:, reaksioneve alergjike infektive, sëmundje autoimune, dhe shumë arsye të tjera. Elementet e skuqje të lëkurës janë të ndryshme, në varësi të sëmundjes themelore.

Në shumë raste ata janë simptomat patognomonike (unike për këtë sëmundje apo gjendje patologjike) dhe për të ndihmuar në vendosjen e diagnozë të saktë. Skin skuqje gjatë gjithë episodin e sëmundjes ndryshon. Në këtë drejtim, ajo është e ndarë në fillore dhe të mesme. • Primar - skuqje që shfaq në lëkurë nuk ndryshuar, herë në formën e njolla kuqe fshikëz (fshikëzave), papules, pustules, nodules, tuberkulez. • Mesëm - i nxituar, i cili ka pësuar disa ndryshime: lëkurë, errësuar, zhvishem arsim, plas, erozioni, dhëmbëza, atrofi (ubutok) indeve në vendin e njerëzve të pamend primar ose hypertrophy (rritje e jashtëzakonshme).


Skuqje itchy shpesh i sëmurë dhe kërkuan atë, duke plagosur lëkurën. Si rezultat, lëkura mbetet eksoriatsii (scratches) që mund të bëhen të infektuar, duke rezultuar në ulcerat shfaqet. Në çfarë sëmundje shfaqen skuqje të kuqe të lëkurës? Ethet Scarlet - një sëmundje infektive që shkaktohet nga Streptokoku i grupit A. skuqje të lëkurës të veçantë të kuqe në trup së bashku me gjuhën skarlatinovym dhe skarlatinovoy pectoris - bazë të diagnozës klinike të sëmundjes. Features nxito, kruajtje është i vogël, e vendosur kryesisht në lëkurë e barkut të ulëta, ijë, mollaqe. Në vështrimin e lokacionit tipike - një faqe.

Kjo hundë, mjekër, zona përreth buzëve të mbetet i pastër. Në këto pacientë, pamja tipike: zbehtë trekëndësh nasolabial (lëkurës rreth hundës dhe gojës) dhe faqet e ndritshme të kuqe. Skuqja zgjat për disa ditë, atëherë ajo regresses fillon të zhvishem off. Cyrus. Sëmundje infektive që shkaktohet nga viruset me ARN. Fëmijët më të sëmurë nuk vaksinohen. Shkon Periudha e inkubacionit nga 8 në 14 ditë, nganjëherë ajo mund të zgjasë deri në 17 ditë. Sëmundja fillon me ethe akute me numër të lartë (39-40S). Conjunctiva e syrit paraqitet ënjtje e kuqe e qepallave, teshtitjes, rrufë, dhimbje koke, zë bëhet osyplo.

Skuqje shfaqet 4-5 ditë pas fillimit në formën e rozë vogel ose pika të kuqe të çrregullt në formë. Rash ngrihet pak mbi lëkurë. Si sëmundjes elementet e kursit të siguresave së bashku, e cila dallon skuqje të lëkurës lopë e rubeolës. Dita e parë është një skuqje të lëkurës në fytyrë, qafë, prapa veshëve. Në ditët e dytë dhe të tretë, ajo mbulon fusha të tjera të trupit: sipërfaqet muskul zgjatues e duart dhe këmbët, duke përfshirë gishtat, bust. Me 4 ditësh të fillimit të nxituar kundërt. Rash ndryshime ngjyrë, qëndrim ngjyrë kafe të errët, pastaj zhvishem off.
10-14 ditë pas shfaqjes së parë të lezioneve, ajo zhduket pa gjurmë.

Për diferencimin nga sëmundjet fruthit të tjera të shoqëruara me shfaqjen e një skuqje të lëkurës të kuqe në cheshuschiesya trup atje simptomë patognomonike - spote Belsky - Filatov - Koplikun. Këto spote janë të vendosura në sipërfaqen e brendshme të cheeks në molars si pika të vogla të bardha. Sëmundje meningjokoku - një sëmundje e rëndë infektive që shkaktohet nga meningokoku Neisseria meningitis. Ajo ndikon në Mater DURA. Norma e vdekjeve nga kjo sëmundje është shumë e lartë. Pacientët me temperaturë të lartë, shenja meningeal janë pozitive: Kernig, Lasseha, qafë e ngrirë. Përveç nga karakteristikat themelore të karakterizuara nga një skuqje të lëkurës të veçantë.

Kundër një sfond të lëkurës zbehtë njolla të kuqe e formë të parregullt nganjëherë në formë të yjeve. Shumë shpejt ata të rriten në madhësi, mund të siguresave së bashku. Si sëmundja përparon njolla të kuqe merr formë e hemorragji ndjekin nekrozë. Lokalizimin e preferuar: gjymtyrë, bust dhe fytyrë. Herpetike infeksion - sëmundje virale. Skuqje të lëkurës në fillim duket e kuqe, ajo itches. Pastaj shumë shpejt në vendin e saj të formuar blisters mbushur me lëng të qartë. Psoriasis. Sëmundje kronike e lëkurës gjasa ka një zhvillim autoimune mekanizëm.

Lezionet kryesore në psoriasis kanë pllakë psoriatic. Ngjyra e saj, madhësinë dhe formën varet nga faza e sëmundjes. Kur mprehje ajo duket si një arna me luspa të kuqe ose të papules. Në rastin e pllakatë e fundit ngrihet mbi lëkurë. Me shpërthimit të sëmundjes duke kaluar nëpër disa ndryshime - skuqje dhe madhësi të reduktuar. Ndërkohë që procesi shuarje në vend lezione mund të mbetet vetëm zonë depigmentation. Lezionet psoriatic janë shumë itchy dhe itchy, duke sjellë shumë shqetësim për pacientët dhe momente të pakëndshme. Rash alergjik. Nuk mund të jetë si i nxituar melkotochechnyh e njolla të kuqe ose të kuqe e formave të ndryshme të ngrihen mbi lëkurë kanë tendencë të bashkohen.

Skuqje shumë itchy, pacientët krehër lëkurë itchy, duke çuar në formimin ekskoriatsiy. Alex,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!