Ftohjet e shpeshta shkaku, trajtimi


Ftohtë të përbashkët është një sëmundje e përhapur. Njëri është dobësuar vetëm imunitetin, menjëherë sulmojnë trupi i nënshtrohet të gjitha llojet e viruseve. Nga rruga, ata janë autorët e kësaj sëmundjeje. Më shumë se 200 lloje të ndryshme të mikroorganizmave të shkaktojnë ftohjet. Shkaku më i zakonshëm i sëmundjes është rhinoviruset, coronaviruses pastaj, dhe virusi respirator sincitial. Shumë mikroorganizmave, sistemi imunitar është dobësuar, dhe kjo është të paturit e ftohjet e shpeshta, shkaqet, trajtim që ne jemi duke diskutuar sot. Shkaqet e ftohtë të përbashkët Rhinoviruset Këto mikroorganizma janë aktivizuar në pranverë dhe verë. Ata ndjehen të madh në mot të nxehtë dhe në temperatura mbi 32 gradë nuk humb aktivitetin e tij.

Pjesa kryesore e rinovirusëve mjaft të rrallë të shkaktojë komplikime të ftohtë. Viruse të tjera të shkaktojnë ftohjet (parainfluenza, virus sincitial i frymëmarrjes) shpesh shkaktojnë shfaqjen e infeksioneve të vogla në pacientët e rritur. Por të shkaktojë disa komplikime të rënda te fëmijët, të tilla si pneumonia. Coronavirus koronavirus shpesh shkaktojnë ftohjet në të rriturit. Aktiviteti i tyre bie në dimër dhe pranverën e hershme. Ata ekzistojnë më shumë se 30 lloje dhe vetëm 3-4 njerëzit infektojnë. Roli i tyre në zhvillimin e ftohjet nuk kuptohet mirë, pasi ato nuk zhvillohen në laborator.


Të gjitha viruset përhapur nga pikat ajrore nga një person të infektuar në një të shëndetshme. Kjo mund të ndodhë kur kolliteni, teshtini, flasin. Mund të merrni në kontakt të drejtpërdrejtë me pacientin, të tilla si një shtrëngim duarsh. Kjo mund të ndodhë në qoftë se një person ishte mbajtur një shami apo ind, i cili kohët e fundit teshtiu ose vysyakavsya. Pastaj duart tronditi me një mik, dhe ai rubbed sytë e tij dhe preku hundën e tij. Të gjitha mekanizëm të ftohtë running. Getting në mukozën, virusi fillon të rritet, duke shkaktuar inflamacion. Gjithashtu ju mund të merrni të sëmurë, nëse pacienti e përdorur vegla, peshqir, artikuj personale dhe telefonat. Sëmundja është konsideruar të jenë ngjitëse brenda 3 ditëve pas simptomat e para.

E pra, që shkakton ftohjet konsiderohet e përhershme, është koha për të lëvizur në trajtim. Si te zgjidhni një trajtim për ftohjet? Edhe një hundë pak i lëngshëm, fyt kuqe, ngjirurit e zërit të zërit lehtë mund të zhvillohet në sëmundje kronike - bronkit, tracheitis, grykët, astmës dhe pneumoni. Shumë pacientë janë të ftohtë, në fazën akute të preferojnë të përdorin për trajtimin e drogave të fuqishëm. Ata janë të shpejtë, por të sjellë lehtësim të përkohshëm. Pasi në traktin e tretjes nëpërmjet rrugëve të frymëmarrjes, ata marrin në gjak dhe mund të shkaktojë rritje të presionit dhe temperaturës mund të shkaktojë palpitations zemrës.

Pra, dukuri e ftohjes, shoqeruar me kolle, të ftohtë, bronkit akut, përdorimi mirë per trajtimin e bimëve medicinale. Për shembull, lule kamomil farmaci, Calendula, gjethet eukalipt, urtë, nenexhik barishte, rigon, trumzë është bimë aromatike. Ata janë përdorur si antimicrobial, drogës expectorant. Gjithashtu për këtë qëllim janë të mirë twigs përdorura dhe buds Ashe tomentosum pisha. Nëse faza akute fillon bronkit, efektivisht të ndihmojë ekstrakte nga bimët medicinale që përmbajnë përmbajtje mucous. Kjo substancë ka në enveloping përflakur mukozës, efekt mbrojtës.

Infusions rrisin rigjenerimin e indeve, të zbutur kollën, kanë antipiretik, veprim bën të dalë djersë. Këto bimë përfshijnë flaxseed, gjethe delli, rrënjë alte. Gjithashtu infuzion i dobishëm i nënës dhe njerkës, lule bli, plak i zi. Infusions e tyre të kontribuojnë në ndarjen e pështymë. Ata ndërhyjnë me riprodhimin dhe përhapjen e baktereve, të ndaluar zhvillimin e inflamacionit. Me kollë progresive, akut, bronkit kronik, është e rëndësishme për të përshpejtuar shkarkimin e gëlbazë, lehtësimin e nxjerr me kollë. Mund të vijnë barishte përmban saponins. Ato ndihmojnë bronke pastruar e mukusit dhe ekranit gëlbazë.

Këto bimë janë violet, rrënjë jamball, cianozë rhizome bari. Në trajtimin e ftohjet, ARI, ARI, mos harroni të pini shumë lëngje. Është e dobishme për të përgatitur pije frutash, lëng apo fruta të thata ujë të thjeshtë të freskët. Nuk do të jetë e dobishme për të pirë çaj me fitosborov që kanë vitaminë choleretic, pronat butë diuretik. Struktura
këto takime janë zakonisht hips, manaferrat Rowan thata, Kastrati, boronicë, u rrit, gjethe luleshtrydhe. Këto bimë dhe manaferrat përmbajnë sasi të larta të vitaminës C, e cila nxit formimin e antitrupave, imunitet të rritur, aktivizon mbrojtjet e trupit për të luftuar sëmundjen.

Në temperatura të larta kjo vitaminë është e konsumuar në sasi të larta, kështu që plotësoj aksioneve saj është i domosdoshëm.
Gjithashtu, tarifat e barëra për ftohjet dobishme për të shtuar bimë që kanë pronat antispasmodic, të tilla si gjethe nenexhik. Bimët me efekt hemostatik, të tilla si hithër, yarrow. Me herbs tonik të tilla si rrënjët Siberian xhensen, Aralia, manaferrat Schisandra. Trajtimi i ftohjet koleksion bën të dalë djersë Mix sasi të barabartë të luleve të gëlqeres, të thata rose hips, lule kamomil thata, lë nënën dhe njerka. Pour 1 tbsp. l. përzierje 1 filxhan ujë të valë. Cover dhe të lejojë të freskët.

Pastaj tendosje infuzion, në formën e nxehtësisë, pini një gjysmë gotë, hani 1 tbsp. l. ose mjaltë lule gëlqere. Cheers! Svetlana,