Pronat hudhër të dobishme që janë prona të dëmshme contraindications në mjekësi


Hudhër dhe pronat e saj u përshkrua për herë të parë në shekullin e I. n. e .. mjek Roman Dioscorides. Ai e përdori atë për të trajtuar lodhje fizike, eliminohet me ndihmën e dhimbje në stomak, e përdorur si një gjermicid. Hudhër përdorur dhe Avicena i madh. Është në shekullin XI ata trajtuar shumë sëmundje, duke përfshirë hipertension. Mesjeta solli në sëmundje e tmerrshme e Evropës. Por, hudhër dhe shpëtuan të gjithë këtu. Ai filloi të përdorë për parandalimin e murtajës. Dhe për këtë ai hëngri në sasi të mëdha, dhe përveç kësaj veshur rreth qafës kurrizit i lidhur me llamba të bardhë. Ata e përdorën atë për të trajtuar kolerën pastaj, atherosclerosis, tuberkulozin, e përdorur për helmim.

Në Kinë, Tibet ata ende përdorin për parandalimin e kancerit. Përveç kësaj, besohet se kjo është një mënyrë e madhe për të zvogëluar lodhjen fizike, hipertensionit dhe për të trajtuar rakit. Herbalists rusë gjithashtu vënë re vetitë mjekësore të hudhër dhe të bëhet karafil aromatik rekomandoj është për të parandaluar kolera, murtaja. Trajtohen atyre tifoid ethe, hipertension, pagjumësi, malaries, reumatizmi, përdhes, pectoris. Render lythat hudhër hequr ënjtje, blisters ngritur, worms dëbuar, aplikuar për plagët ekzemë. Pra, përdorimi i hudhër në mjekësi ka filluar kohë më parë, ata u përpoqën për të kuruar të gjitha sëmundjet.


Pra, sot le të flasim për hudhër, pronat e të dobishme, pronat e të dëmshme në contraindications mjekësisë në përdorimin e saj. Përbërja biokimike të hudhër Gjithkush e di shijen parfum i mprehtë i hudhër tregon praninë në përbërjen e saj të naftës thelbësore - alliinina glycoside. Kjo substancë që përmban të gjitha pjesët e bimës. Edhe bimët e naftës janë diallildisulfid, dialliltrisulfid, allilpropildisulfid, allilvinilsulfoksid. Qepë të bardhë aromatik përmbajnë sasi të larta të karbohidrateve, phytosterols, kripëra minerale, jod, kalcium, fosfor, magnez. Gjithashtu në hudhër janë acide organike, carotene, ergosteroli ndodhet, thiamine, acid Askorbik, acid nikotine, një shumë e vitaminave.

Cilat janë pronat e dobishme e hudhër? Bulbs të hudhër është përdorur për të parandaluar sëmundjet e zorrëve, duke eliminuar fermentimi, bloating, dhimbje barku. Ai ka vitrohinnymy veti, promovon ndarjen e biliare. Në mjekësi, pronat e dobishme e uzinës është përdorur si një vasodilator, qetësues. Përgatitjet në bazë të tij janë trajtuar orenditë e trurit, retinë e syve, të parandaluar proceset e plakjes. Përveç kësaj, ai ul nivelin e kolesterolit të keq në gjak, zvogëlon grumbullimi i trombociteve, rrit formimin e qelizave të kuqe të gjakut. Prandaj, duke përdorur hudhër si një ilaç tonik për parandalimin e plakjes sistemin kardiovaskular (aterosklerozë).

Konsumi i rregullt i karafil hudhër të dobishme për pagjumësi, tension të lartë të gjakut, reduktimin e tonin e përgjithshme të trupit. Si të përdorni hudhër për qëllime mjeksore? Për parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve në vend të ngrënë 2-3 karafil të freskëta në ditë. Por shumë të shqetësuar për erën e pakëndshme të hudhrës që qëndron për një kohë të gjatë. Prandaj, ju mund të zëvendësojnë hudhër të freskët të thatë ose kuzhinier vaj hudhër, e cila është gjithashtu e dobishme, por nuk ka erë. Përdorimi i hudhër në mjekësi Mjekësisë tradicionale rekomandon barishte aromatik për të trajtuar stomakun, zorrët, gripit, ftohjet, fyt i lënduar, tensionin e lartë, sëmundjeve të lëkurës, dhe për forcimin e shpejtë të plagëve dhe ulcerat.

Për këtë qëllim, ka disa receta: Ajo duhet të jetë i grirë imët 5-6 karafil, shtoni të rezultojnë slurry 1 tbsp. l. mjaltë të lëngshme, me kujdes bluaj. Kjo do të thotë që ju duhet të marrë 1 h. L. pas ngrënë paktën 4-6 herë në ditë për ftohje, gripi. * Për një të shpejtë të trajtuar gripin, duke u shpëtoj prej sëmundjeve të zorrëve, stomaku duhet hekura 10 dhëmbë të mëdha, të vendosura në një shishe qelqi, pour 0,5 litra. vodka mirë. Pas 2 javësh duhet të jetë një mjet për të filtruar, të marrë 30 pika në 1 lugë gjelle. l. qumësht apo ujë. Në dobësi pleqërie, pacientët anijeve, atherosclerosis, kalojnë nëpër një limon mulli mishit, 6 karafil të freskëta, lëng hudhër, përzierje slurry rezulton me 1 tbsp.

l. mjaltë. Ky mjet duhet të hani 1 tbsp. l. pas një vakt. Vaj terapeutik me hudhër Në mjekësi Shiro
bashkë përdorin pronat e dobishme e naftës hudhër. Ky produkt është shumë i dobishëm, forcon sistemin imunitar shkatërron bakteret e dëmshme, viruset, pastron enët e gjakut dhe përmirëson qarkullimin e gjakut. Për ta bërë më të shtrydh përmes grimcave gropë pastruar të një të mesme kokat e hudhër. Hidh një gjysmë litër lulediellit të parafinuar ose vaj ulliri. Lini vajin mbi ditët 7-10 çdo natë tronditur. Pastaj merr 1 h. L. çdo mëngjes, duke shtuar 2-3 pika lëng limoni të freskët.
Kundërindikimet për përdorimin e hudhër Për fat të keq, hudhër dhe mjetet juridike të tij nuk mund të përdoret brenda sëmundje renale dhe epilepsisë.

Edhe në 80 vitet e shekullit të 20, Bob Beck, hetimin funksionin e trurit, gjeti pronat e dëmshme të hudhër. Doli se ai përkohësisht errëson të menduarit. Megjithatë, kjo është përmendur në traktatet mbi yoga dhe filozofitë, ku gurus lashtë indiane paralajmërojnë studentët e tyre nga konsumi i shpeshtë dhe i tepruar i hudhër dhe qepë. Megjithatë, për të bërë këtë apo jo, ju vendosni. Cila është më e mirë - për të luftuar mendjen bakteret e dëmshme zatumanyv në kohën kur viruset apo keni formatimin e teksteve?! Unë mendoj se në përfundimin e qartë ... Cheers! Svetlana,