Çaj Puer çaj Puer karakteristikat kineze si vendas


Ajo rezulton se i zi, çaj tonë zakonisht në mëngjes, nuk i zi. Kinezët besojnë se shumë pije e preferuar çaj të kuqe dhe të vërtetë të zezë të quajtur Pu-erh. Ajo mori emrin e vet nga emri i qytetit ku pemë çaji rritet specifik, moshën mbi 1000 vjet, dhe degët arrijnë lartësi prej 20 metrash! Ajo është e të kuptuarit tonë në shkurret çaj ka një lartësi prej jo më shumë se një metër. Në fakt, pemë çaji mund të arrijnë përmasa të vetëm të tilla gjigante. Ekspertët pije pafytyrë argumentojnë se vjetër pemë, më shumë cilësi shëruese fuqinë e gjetheve të tij vet çaj. Tea prej tyre ka një shije të mrekullueshme dhe aromë.

Shpifje për këtë sot për të mësuar më shumë për çaj Pu Erh-, çaj Pu-erh karakteristika kineze. Çfarë ka çaj pronat shëruese Pu-erh? Pu-erh është jo vetëm e shijshme, aromatik, por edhe pije shumë të shëndetshme. Edhe pse përmbajtja e caffeine në të nuk është i lartë, ajo është e përkryer stimulon aktivitetin e trurit, rrit efikasitetit, invigorates dhe rejuvenates. Prandaj, ajo është e mirë për të pirë një filxhan të fortë e çaj kinez në mëngjes, para se dita plot ngjarje të punës. Pini kjo dhe ka veti të tjera të dobishme. Me atë tretje normale, presionit të gjakut, proceset metabolike janë rivendosur në trup.


Tea ul kolesterolit të keq, largon toksina, lufton plakjes dhe trashje. Me furi komente disa kolegë, për shembull, kam mësuar se çaji lehtëson hangover. Siç duhet pije e përgatitur gjithashtu përmirëson lëkurës, zvogëlon rrezikun e kancerit. Pu-erh, një nga TEAS e pakta që ju mund të pini pa frikë e pacientëve me sëmundje të peptike ulçerë, veçanërisht me qumësht. Në Kinë është konsideruar si një mjet shërimi dhe është përdorur për të trajtimin e traktit gastrointestinal.
Pu-erh trajton çrregullime të stomakut, heq kapsllëk, largon toksina, redukton peshë. Gjithashtu, ekstrakt fletë pastron gjakut, mëlçisë, largon toksina e akumuluara.

Nëse ju bëni brewed dobët pije, efekti i tij është i butë dhe qetësues, kjo pije ju mund të pini para gjumit për gjumë më të mirë. Prandaj, kinezët vlerësojmë shëruese tuaj Pu-Erh. Ata gjejnë atë një pije, që janë të pakrahasueshëm. Ky çaj ofron bukuri, harmoni dhe rininë e përjetshme. Përveç banorëve Mbretërisë së Mesme 'në Evropë avancuar vlerësoi edhe të mirat e çajit. Nuk është folur shumë i Pu-Erh, si pije e rinisë, bukurisë dhe seksualitetit. Çmimi si mënyrë antidepressant, të lehta freskuese. Fakti që Pu-erh çaj mënyrë efektive përballon trashje , Ekspertët francezë thanë. Rezultatet e studimit, pacientët me trashje të cilët rregullisht konsumojnë çaj, i humbur 7 kg në një muaj dhe tre muaj e zbatimit të përditshëm të peshës Pu-Erh rënë 10-12 kg.

Si të krijoj çaj Pu Erh-? Për të ruajtur të gjitha vetitë shëruese të çaj Pu Erh-, ju duhet të duhet të krijoj. Këtu janë sekretet e tyre. Për të përgatitur pije freskuese të marrë pak e lë çaj, rreth 4 g. Per 100 ml ujë. Nxehtësia kazan se ai nuk ishte i ftohtë. Për këtë hlyupnit atë pak ujë të valë dhe le të ngrohtë deri, atëherë kullimin e ujit. Pastaj të vënë në atje çaj, derdh 100 ml ujë të vluar, të mbuluar me një leckë, prisni 3-5 minuta. Pastaj derdh çaj për ujë shpërthyer në vëllim normal (pothuajse të plotë) të presin saktësisht 30 sekonda, derdh çaj në gota.

Siç duhet çaj brewed shkon ngjyrë të errët mjaltë, me një shije pak të ëmbël, aroma e pasur. Kur uji në ibrik çaji nuk do, nuk i hedhin lë çaj. Në mbrëmje, pas një dite të vështirë, derdh një sasi të vogël të valë krijoj ujë përsëri. Pas 3-5 minutash, filxhan aromatik çaj kinez, shtoni pak qumësht dhe mjaltë. Paqësore, gjumë e garantuar! Në përgjithësi, çaj Pu-erh mund të brewed me petals thata e çaj krizantemë, u rrit, copa e fruta të thata, copëtuar lëvozhgë portokalli e tharë, limon, mollë. Ju mund të shtoni një sasi të vogël, u rrit hips. Pu-erh dhe pije me shtimin e qumështit të tërë dhe krem.

Disa çaj i përgjithshëm vendas me qumësht. Pra kalori, pije ngopur, por e shijshme! Nëse ju gjeni një çaj të tillë të mrekullueshme, të jetë i sigurt për të blerë atë. Megjithatë, një shitje kjo nuk është shpesh, por në qoftë se ju dëshironi, ju mund të gjeni. Pini atë me kënaqësi, Pu Erh-përdorimit të çajit, vetitë e tij terapeutike e pije për shërimin e trupit, të reduktuar peshën, fëmijë dhe fat të mirë! Svetlana,