Karakteristika çaj Mate, përfitimet, contraindications, si të krijoj


Mate, ose Paraguai (Brazilian) Tea - freskuese pije që përmban kafeinë. Ajo është prodhuar nga gjethet dhe shoots Yerba mate. Pije nga centrali shkon errët se çaj jeshil, me një thekshëm, të pasur, pak të hidhur me një aromë të lehtë vanilje. Çaj Mate është i vetëdijshëm Guarani Indians, sepse përveç shije të ëmbël, ajo forcon sistemin imunitar, ka shërim dhe pronat tonik. Është rreth tyre sot ne do të jetë në faqen tonë në publikimin e Paraguai "bashkëshortor çaji, karakteristika, përfitimet, contraindications, se si të krijoj." Cili është përfitimi që jep çaj martohem? Lë, twigs bimët e përdorur për të prodhuar çaji i njohur përmbajnë alkaloide nga grupit ksantine, vitaminë B, A, C, E, P.


Ajo përmban minerale të dobishme, kafeina (mateyn), kalium, magnez, mangan, natrium, hekur, bakër, klor, dhe squfur. Këto komponente unike janë vendimtare për shëndetin e njeriut. I përgatitur siç duhet tonet Pije trupin, stimulojnë aktivitetin mendor dhe fizik. Prona mate përmirëson traktit digjestiv, normalizimin e mëlçisë, sistemit nervor qendror, duke përfshirë edhe me qetësues me rritjen excitability nervor. Disa studiues argumentojnë se pi ka efekte imunostimulues. Konsumi i rregullt i mate lehtësimin e depresionit, të përmirësojë disponimin, të rritur aktivitetin.


Ndryshe kafe, mate ka një shumë më të butë, nuk shkakton pagjumësi, ankthi, nervozizëm, nervozizmi. Ajo nuk krijon varësi. Prandaj, pije është një zëvendësim i shkëlqyer për kafe dhe çaj të fortë. Një nga karakteristikat kryesore të pije që pi të rekomandohet për sëmundjet e stomakut, zorrët. Ajo përmirëson tretjen, rikthen rreshtim dëmtuar e traktit gastrointestinal. Ajo forcon sistemin kardiovaskular, normalizes presionin e gjakut, lufton hipertensionit, hap toksina dhe helmet e gjakut. Për shkak të përbërjes së tij, mate ideal çaj për sportet aktive.

Që përdorimit të saj parandalon akumulimin e acidit laktik. Pra, si rezultat i kësaj ju do të jetë më pak i lodhur. Është e dobishme për të pirë pas një sëmundje, një shërim të shpejtë për shëndetin. Ajo gjithashtu do të rrisë rezistencën e trupit ndaj infeksioneve, viruseve dhe patogjenëve të tjera. Pije e trupit rrit prodhimin e qelizave të gjakut. Përveç kësaj, ajo ka veti të larta antiseptik. Pije është një provuar, mënyrë efektive për të reduktuar peshën. Para çdo vakt, pini një gotë me gllënjka të ftohta martohem çaj. Ju do të ndjeni se uria nuk ishte aq i fortë.

Ajo është gjithashtu e dobishme për të pirë atë sa herë që ju doni një meze të lehtë. Përveç kësaj, ajo do të mbushë trupin tuaj me energji, do të shtojë forcën, të rritur performancën. Kundërindikimet mate mbi aplikimin Nuk është e rekomanduar për të marrë një pije shumë të nxehtë. Që çaj shumë të nxehtë mund të prodhojë carcinogens. Konsumi i tepërt i pijes mund të shkaktojë thatësi të tepërt të lëkurës, të reduktuar djersitje. Shkencëtarët kanë gjetur një lidhje midis abuzimit dhe mate çaj ardhjen e kancerit të mushkërive. Prandaj, pini, pini në moderim, jo ​​shumë të nxehtë. Në këtë rast, ajo do të përfitojnë vetëm ju. Si të krijoj çaj martohem?

Vendos martohem në ibrik çaji, duke plotësuar atë me 2/3. Tani derdh ujë në temperaturën e dhomës, në mënyrë që të mbulohen vetëm lë çaj. Kur mate bymehet, shtoni ujë të ngrohtë (80 gradë). Ju mund të pini menjëherë. Nëse jashtë orarit, pije do të shijojë hidhur. Duke çaj mund të shtoni sheqer ose mjaltë për shije. Pas një pije dehur, ju mund të derdh mbi ujë të ngrohtë. Siç mund të shohim, të mirat e çajit mate vërtetë të paçmueshme. Gjëja kryesore është që të krijoj atë siç duhet dhe nuk admiroj ata. Kjo është moderimi i rëndësishëm në të gjitha gjërat. Cheers! Svetlana,