Çaj me kamomil


Kamomil ka një gamë të gjerë të veprimit terapeutik. Ajo mund të përdoret gjithashtu si i brendshëm dhe si një mjet të jashtëm. Flisni për çaj kamomil. Disa ekspertë rekomandojnë të pijshëm çaj kamomil në pranverë dhe vjeshtë për parandalimin e sëmundjeve të ndryshme dhe për të përmirësuar tonin e përgjithshme të trupit. Çaj kamomil është e mirë për të pirë ngrohtë, por jo të nxehtë. Është i dehur, si dhe pije freskuese dhe qetësues. Çaj me kamomil mund të përdoret si një ndihmë në procedurat aromaterapevtycheskyh. Në disa raste, ndihmon çaj kamomil. Çaj kamomil është e rekomanduar për kushtet inflamatore e mukozën e stomakut, duke përfshirë ulcerat.

Kamomil soothes stomakun, heq dhimbjen dhe pas një kohë lehtëson simptomat e mërzitur stomak. Këto sëmundje shpesh janë shkaktuar nga ndjenja e stresit dhe ankthit, dhe kamomil ka një efekt të fortë qetësues. Ky çaj duhet të jetë i dehur tre herë në ditë para ushqimit dhe mundësisht jo i ëmbël. Çaj me kamomil dhe karamele mente përgatitur në sëmundjet e tëmthit. Çaj Daily kamomil - profilaktik i përkryer kundër gurëve në veshka ose fshikëz fshikëz e tëmthit. Nëse sëmundjes së stomakut shkaktuar nga çrregullime të sistemit nervor, ndihmon përzierje e kamomil dhe balsam limon. Këto përzierjet janë të përgatitur në raport me njëri-tjetrin.


Çaj me kamomil farmaci do të ndihmojë fëmijën tuaj nëse ai dhemb dhimbje. Ajo do të rregullojë tretjes bark. Gulls e kamomil ndihmuar fëmijën që teething. Një fëmijë i tillë mund të pini çaj shumë i dobët. Kjo është e natyrshme dhe për shkak të pronave të saj do të jap fëmijën tuaj të ndjehen më mirë pothuajse menjëherë. Çaj me kamomil mund gjithashtu të rritur tonin e grave. Nëse ju keni dhimbje menstruale, ju duhet të përpiqen për të pirë këtë çaj. Pas qetësimin çaj kamomil dhimbje do t'ju ndihmojë të rregulluar ciklet menstruale. Kamomil gjithashtu mund të qetësojë përsëri dhimbje të lidhur me menstruacionet. Çaj Podmyvaniya me kamomil dhe banjë me avull me kamomil të eliminuar irritim dhe inflamacion në vaginë dhe anusit.

Çaj me kamomil ndihmon kur ju zastudylysya ose zahrippovali. Kur inflamacion i mukozës së gojës dhe fytit çaj pije në gojë dhe fyt, dhe çaj pi kamomil. Tea zbutur dhimbje barku, dhimbje të fytit, dhimbje në muskuj. Kur ju ri vizmetesya për ushqim, të jetë i sigurt për të pirë një filxhan çaj me daisies, veçanërisht në qoftë se ju vuani nga diabeti. Sipas shkencëtar kërkimor japonez në Universitetin e Toyama, një çaj pengon zhvillimin e komplikacioneve të diabetit të tilla si humbja e vizionit, dëme nervore dhe dështimin e veshkave.

Për infeksionet e syrit, përdorimi i qese çaj kamomil, ata vënë në ujë të vluar, pastaj ftohur çanta bashkëngjitni për syrin për të trajtuar konjuktivit.

Si për të përgatitur çaj me lule kamomil Lule çaj kamomil brewed (lugë gjelle për gotë me ujë të vluar), e cila ndihmon për të rivendosur sistemin imunitar të trupit, të dobësuar për shkak të stresit, hipotermi, moti dhe kështu me radhë. N. Kjo zvogëlon gjasat e çajit të ftohtë pas hipotermi, dhe nëse të ftohtë ka filluar tashmë , ai eshte nje forme lehta. Në Letoni, bimore është pjesë e çajit bimor, kamomil, trumzë, nenexhik (0,5: 0,5: 1) ose kamomil, trumzë, kumak në një raport prej 0,5: 1: 1. Nëse përgatitja e çaj kamomil për të marrë 1-2 lugë kamomil farmaci në 1 litër ujë, pastaj të qëndrojë për një çerek ore është e rekomanduar për të pirë çaj me kafeinë trupit oversaturation, alkooli, nikotina, lodhje apo trupit si një agjent tonik.

Në Shtetet e Bashkuara, Britania, Franca brewed me çaj kamomil, si dhe, por e pijnë me sheqer ose mjaltë, nganjëherë duke shtuar krem. Çaj kamomil natën është, gjumë i fortë i qetë. Në shumë raste nuk është e nevojshme për të kandiduar për aspirina - Në vend të kësaj, pini një çaj të vogël kamomil. Pra, të jetë i sigurt për të blerë kamomil ose çaj kamomil në dyqan. Ky çaj është e natyrshme dhe nuk e goditi portofolin tuaj.