Kaçubë kulpër opulus roseum


Kulpër opulus roseum L. - Kjo është një nga varietetet e zakonshme të kulpër, e cila gjithashtu ka vlerë medicinale. Kaçubë ka një kurorë të bukur harlisur. Në maj-qershor shkurre kulpër mbuluar me të bardhë ose të bardhë - lule delikate rozë. Gsh.-Sht. kulpër shkurre opulus roseum është i kuq i ndritshëm i manave pjekur në degët e saj. Rritet kulpër opulus roseum? Ajo rritet në brigjet e lumenjve, gryka, është gjetur kudo që ka një tokë me lagështi. Kalina roseum rritur në parqe dhe kopshte si një bimë zbukuruese dhe medicinale. Kulpër foto opulus. Shërimi si kulpër normale. Përbërja kimike e frutave dhe vitaminës kulpër opulus lejon përdorimin e gjerë të tij në recetat e mjekësisë tradicionale.

Sepse frytet e saj përmbajnë sheqerna, pektin, acide organike, vitaminë C dhe komponentëve të tjerë. Pronat e dobishme e kulpër opulus roseum nga kohërat e lashta healers përdorura për hipertension, atherosclerosis, vrull koronare të enëve të gjakut, excitability nervor. Për trajtimin e këtyre sëmundjeve janë fruta të përshtatshme të kulpër. Gjithashtu kulpër fruta normale rritjet rrahje zemre të ketë bën të dalë djersë dhe diuretik. Infuzion lulesh përdoret për ftohje, sklerozën, infeksione të frymëmarrjes dhe sëmundjeve të stomakut. Për përdorim infuzion jashtme e frutave kulpër roseum përdoret për ekzemë, karbunkuleze dhe sëmundje të tjera të lëkurës.


Mjekësisë tradicionale është përdorur gjerësisht në praktikë gjinekologjike kulpër. Zierje e leh dhe lule të kulpër infuzionit është e rekomanduar për ciklin menstrual, abortit kur kërcënohet, gjakderdhje mitrës, si një qetësues në menopauzë. Leh zierje është përdorur si një agjent kontraceptive. Zierje e leh. Një lugë çaji i leh thatë pluhur e kulpër roseum mbushur kupa me ujë të valë dhe kuzhinier rreth ngrohjes shumë të ulët për 10 minuta. Pastaj të lënë për 2 orë dhe ikjen. Merrni një lugë gjelle para ngrënies. Në mjekësinë popullore zierje është përdorur si një Hemostatic në gjakderdhje mitrës pas lindjes, menopauzë dhe agjent si anticonvulsant.

Infuzion i frutave. 2 tablespoons copëtuar tharë roseum kulpër fruta derdh një gotë me ujë të valë. Mbyllni kapakun fort dhe të lënë për 30 minuta. Merrni filxhan tretë të 3 herë në ditë me një Ulçera në stomak, kolit, gastrit, sklerozë, ftohjet, infeksionet respiratore. Shërimi kulpër infuzion shtuar në dush dhe locion bëj për sëmundjet e lëkurës. Infuzion e lule. Një lugë çaji me lule të thata, derdh një gotë me ujë të valë. Insistojnë 15 minuta dhe tendosje. Për të pirë me mjaltë, një gotë 2 herë në ditë me sëmundjet gjinekologjike, sëmundjet e rrugëve të sipërme të frymëmarrjes, kollitjes, osyplosty fyt dhe tëmthi dhe gurët në veshka.

Svetlana