Kaçubë Calluna - gjelbërim të përjetshëm shërimin pronat


Përshkrim. Me gjelbërim të përjetshëm shkurre në 50 cm. I akuzuar për familjen e Heather. E saj rrjedh janë të shtrirë hollë, branched shumë. Twigs Calluna i drejtë, i trashë. Lë bush ulur në buzë korotkoopushennye, korotkoiholchatye, i vogël, përballë, trekëndëshi, të vendosura në 4 rreshta. Lulet janë mbledhur në furçë të njëanshme, të saktë, rozë, i vogël. Frutat - kuti me gëzof të mbushura me shumë fara të vogla. Medicinale blooms shqopë bimë nga qershori deri në shtator. Mësoni më shumë për shkurre Calluna - gjelbërim të përjetshëm, pronat medicinale që ai zotëron, ju mund të me këtë artikull.

Shpërndarja. Me gjelbërim të përjetshëm shkurre Calluna rritet gjatë gjithë pjesën evropiane të Rusisë. Por preferon pisha dhe pyje të përziera, rritet edhe në tokë të varfër dhe peatlands. Çorape. Medikamente janë të përgatitur me twigs lulëzuar shqopë. Për këtë ata i ruajnë ato në periudhën nga gusht deri vonë shkurre lulëzuar shtator. Shoot këshilla me lule shqopë thjesht të prerë me gërshërë dhe pastaj të përhapur në një shtresë të vetme, ata janë të thata në një zonë të ventiluar ose në hije në ajër. Afati i ruajtjes së mallrave të gatshme - 12 muaj. Përbërja kimike. Në Calluna taninet pranishëm arbutozid, resins, carotenoids, saponins, niseshte, tanin, kripëra minerale, gomë.


Pronat farmakologjike. Reagimi arbutozida ujit formuar hydroquinone. Si rezultat Calluna ka aktivitet antibacterial. Kaçubë është përdorur si një diuretik, anti-inflamator, expectorant, stomakut, qetësues hipnozës dhe shpenzimet. Aplikimi. Calluna është një diuretik dhe është edhe në gjendje për të dezinfektoj traktit urinar. Këshillojë tij për inflamacioneve kronike dhe akute te sistemit nxjerrës ne trajtimin e tëmth dhe sëmundjet renale guri, hidropizi, përdhes, reumatizma. Tinktura bimore herbs përdoret për pagjumësi, sëmundje të zemrës, dhe tuberkulozi pulmonar.

Infuzion i barit gjelbërim të përjetshëm shkurre lahen jashtë shërimin e plagëve dobët. Gjithashtu infuzion është përdorur si një pije për stomatiti, dhimbje fyti, dhe madje si banjot për përdhes, reumatizmi, thyerje të eshtrave dhe bruises. Medikamente. Infuzion i urolithiasis. 2 gota ujë të valë derdh 3 h. L. me gjelbërim të përjetshëm bari kaçubë Calluna dhe të lënë atë të ftohtë, pastaj profiltruyte. Merrni një gjysmë filxhan 3 -. 4 vjet Dita 1 orë para ngrënies. Infuzion me një kollë të thatë. 1 filxhan ujë të valë 2 lugë vendas. l. barishte kaçubë Calluna dhe të lënë për 40 min., atëherë profiltruyte.

Merrni 2 tbsp. l. 3 g. Per ditë për 30 minuta. përpara se të hahet. Banjot për reumatizma. 50 gram bar Calluna derdh 10 litra ujë të nxehtë dhe të lënë për gjysmë ore bar. Contraindications. Calluna nuk duhet të përdoret në sëmundjet e stomakut me aciditet të ulët të lëng stomakut dhe një tendencë për kapsllëk. Alexander,