Diabeti shkakton trajtim kombëtar


Diabeti quhet sëmundje e sistemit endokrin e trupit njerëzor, e cila karakterizohet nga marrjen dëmtuar e glukozës. Kjo kontribuon në shkelje të jetës të të gjitha qelizave. Sëmundja është shumë e zakonshme në ditët e sotme dhe komplikimet e tij të rrezikshme. Rreth shkaqeve diabet, trajtimi kombëtar i sëmundjes do të diskutohet me ju sot në faqen www.
rasteniya-lecarstvennie.ru. Sëmundja është i ndarë në 2 lloje: - Lloji I Diabetes - Diabetes mellitus tip II i parë - zakonisht fillon të zhvillohet në fëmijëri, adoleshencë, si një sëmundje autoimune.

Lloji i dytë ka në të rritur, moshën e rritur, për shkak të çrregullimeve metabolike. Secili nga varietetet e sëmundjes është trajtuar ndryshe. Trajtimi ka një qëllim - reduktimin e nivelit të sheqerit në gjak, duke iu ofruar atyre me qelizat normale. Varësisht nga ashpërsia, trajtimi mund të jetë i kufizuar në dietë të caktuar, përdorimi i mjeteve juridike popullore trajtimit, ose për përdorimin e rregullt të insulinës. Arsyet për të cilat po përjetojnë diabet Shkaku kryesor i sëmundjes është çrregullimi i sistemit insulinës. Insulina hormon është prodhuar nga qelizat vendosura në pankreasit.


Ai çliron glukozës nga gjaku në qeliza. Tipi I diabetit shfaqet shkak të sasisë së pamjaftueshme të insulinës prodhuar nga pankreasi. Sëmundja mund të zhvillohet në sfondin e vuajtjes pancreatitis, nekrozë pankreatik. Gjithashtu, arsyeja për ndodhjen e saj mund të jetë një proces autoimune pas heqjes së pankreasit. Diabet tip II zhvillon për shkak të paaftësia e qelizave të trupit të marrin insulinë tyre në gjak nga trakti digjestiv. Prandaj, sheqer mund të transportohen në qelizat, depërtojnë ato dhe hyn në gjak. Sëmundja mund të zhvillohet për shkak të predispozicion gjenetik.

Për shembull, në qoftë se dikush të afërmit e ngushtë që vuajnë nga diabeti tip II, gjasat e sëmundjeve tek fëmijët rritet në 80%. Ky lloj diabeti kam kaluar me trashëgimi vetëm 10% të rasteve. Sëmundja mund të ndodhë edhe në fëmijët e prindërve të shëndetshme. Në paraqitjen e tij të ndikojë në stres të fortë emocional dhe fizik. Ata janë mekanizmi "shkas" i shkatërrimit autoimune e qelizave. Simptomat Simptoma Simptomë më e rëndësishme është rritur nivelet e glukozës në gjak. Në një person të shëndetshëm ajo nuk duhet të kalojë 3,3-5,5 mmol / litër. Kur nivelet e sheqerit në 6,1 mmol / litër, ne mund të flasim për diabetin e sëmundjes.

Sëmundja manifestohet me rritjen e oreksit. Por në diabet tip I peshë mund të reduktohet. Sëmundja është e shprehur në etja konstante nevtolennyy, rritjen e vëllimit të urinës. Ka një erë karakteristike e fryma aceton. Këto janë simptomat kryesore. Ka edhe simptoma të mesme. Këto përfshijnë: inflamacion kruarje të lëkurës, pamjen e dobësi të përgjithshme, dhimbje koke. Ju mund të jetë e thatë në gojë, ulur mprehtësi vizuale. Trajtim popullor diabet * Clean 100 g. Nga të hudhër, copëtuar imët në një gjendje të pulpë, pour 1 litër. mirë verë e kuqe e thatë.

Një shishe e tretësirë ​​të hequr një vend të ngrohtë për 2 javë, lëkundje herë pas here. Strain dhe dyqan në frigorifer. Pini 2 lugë. l. tri herë në ditë, para ushqimit. * Provoni një trajtim efektiv ilaç popullore: Muzik 20 g gjethe të rinj të gjelbër ose fruta papjekur e arre, pour 1 tbsp. e ujë të valë. Vendoseni në një pjatë, Tomita për ngrohje të ulët për gjysmë ore. Pastaj tendosje dhe pini 1 tbsp. tri herë në ditë 1 muaj. Pastaj bëni një pushim për 10 ditë, të përsëritur trajtim. * Clean 5. follicles mesme. Lëvore shpëlarje nën ujë të rrjedhshëm, e thatë. Pastaj e vënë atë në një kavanoz qelqi, pour 2 litra.

ftohtë ujë të zier. Mbyllni kapakun, të lënë një ditë. Pastaj tendosje dhe pini 1/3 filxhan para ngrënies për gjysmë ore. Mbetur dyqan infuzion në temperaturë dhome. Trajtimi kalojnë kohë në 1 vit, 17 ditë. Me rritjen e sheqerit, provoni këtë ilaç popullore trajtim: Plotësoni termos 300 ml. ujë të valë, shtoni 10 thyera imët gjethet gji, llokoçis, mbyllja e termos, të lënë gjatë natës. Merrni 1/3 filxhan para çdo vakt, për 30 minuta. Trajtimi zgjat 3 javë. * Muzik në një tbsp mulli kafeje 2. l. hikërror, pour rezulton miell 1 tbsp.

kos. Pini një gotë në mëngjes, në mbrëmje para ngrënies. Duke përdorur recetave, trajtim kombëtar, mos harroni për të jetuar një mënyrë jetese të shëndetshme, të respektojë një dietë e ulët në sheqer, hani siç duhet në të gjitha. Ju gjithashtu duhet për të lëvizur më shumë, të përpiqet të shmangë stresin, stresi mendor dhe emocional. Cheers! Svetlana,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!