Fruta shëruese ftua Japanese


Kopshtarëve dua këtë fabrikë të bukur lulëzuar. Japonica (henomeles) është një shtesë e madhe për pemishte dardhë. Blooms bimore bukur, fruta, dhe është një bimë e shkëlqyer mjaltë. Për të mësuar se si të rritet në kopshtin e ftua, tashmë të deklaruar në faqen e internetit, tani le të flasim në lidhje me pronat e frutave. Shërimi frutave ftua japoneze me një shije delikate, aroma. Ata janë përdorur të gjatë në parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Që ftua është e përhapur në vendin tonë, fitoi dashurinë e një populli të merituar s, është që të flasim për këtë më shumë. Çfarë është fuqia shëruese e fruta ftua japoneze?

Dukje henomelesa shumë e ndryshme nga ftua të zakonshme. Por përbërja kimike e frytet e pronat e tyre shëruese janë shumë të ngjashme. Në përbërjen biokimike ka një numër të madh të acide organike, taninet. Kjo është arsyeja pse frytet janë të thartë, shije të thekshëm. Pas një shije të thartë rrallë janë ngrënë të freskëta. Përdoret zakonisht si një zëvendësim për limon. Megjithatë, manaferrat përmbajnë shumë pak sheqer, por ato janë të pasura me pektin pastron trupin e substancave toksike, lëkura e tyre i hollë përmban sasi të mëdha të vajrave thelbësore. Një sasi e vogël e sheqerit kompensuar plotësisht praninë e monosaccharides - fruktoza, glukoza, të cilat ndihmojnë luftën atherosclerosis, të ndihmuar të heqin qafe e hipertensionit.


Zierje e farërave të bimëve të përdorura në oftalmologji për lavazh syve, ata shpëlarje fyt me grykët dhe është përdorur gjerësisht në kozmetikë për të zbutur lëkurën. Gjithashtu, prania e pektin bën një asistent fabrikë të paçmuar për parandalimin dhe trajtimin e kancerit. Japanese ftua kushte të mira shëndetësore fruta komponentët shkak fenolike që promovojnë muret e enëve të gjakut, të zvogëlojë inflamacion. Fryti përmban kalium, magnez, fosfor, mangan, hekur, bakër është pak, bor dhe sodium. Dobishme për të përdorur infusions fruta të thata, decoctions gastrit kronik, ulcera peptike, me aciditet të ulët të lëng stomakut.

Përveç kësaj, 100 gram të bimëve frutore të përmbajë kërkesat e përditshme të vitaminës C. Manaferrat, të cilat nganjëherë rritet madhësinë e një mollë zakonisht konsumuar zier, e pjekur. Ata janë të trajnuar salcat e papjekur për enët e mishit, të lojës. Vajra esenciale që përmbajnë bimë siguruar ushqimi i gatuar aromë delikate dhe shije të hollë. Manaferrat e freskëta të bëjë një ekstrakt nga e cila të trajtuar aneminë. Astringent supë, cilësitë antiseptik, është një diuretik efektiv, hemostatic, myahchitelnym, agjent i mirë anti-inflamator. Për shkak të pronave të saj shëruese, henomeles përdorur në mënyrë aktive në mjekësi për të trajtuar stomak, zorrë, veçanërisht të shoqëruar me diarre dhe gjakderdhje.

Është e dobishme për të përdorur drogë në bazë të bimëve për sëmundjet e zemrës, enët e gjakut. Njerëzit e Lindjes brewed gjethe çaji, fara, grimcuar manaferrat për trajtimin e sëmundjeve të frymëmarrjes akute që lidhen me kollë. Pronat specifike anti-inflamator të mukusit nga fara e ftua fruta japoneze. Për të marrë atë, ju duhet të plotësoni fara ziera me ujë të ftohtë (1 lugë. L. On 1 tbsp. Ujit). Pronat e shërimit të mukusit është përdorur për të trajtimin e tracheitis, bronkit. Sukses trajtohen gastroenterit saj, kolit spastik, fryrje. Pureed fruta gatuar përdoret për trajtimin e sëmundjeve të mëlçisë dhe është përdorur si antiemetic.

Çorape deri për ftua fruta dimër japoneze fillon në tetor, kur i ulur në degët fort manaferrat piqen. E pra, ata të tolerojë ngricat e dobëta, por ata kanë nevojë për kohë për të mbledhur të ftohtë të rëndë. Si të përdorni frytet e ftua japoneze? Infuzion e lule 1 tbsp. l. lule të thata henomelesa pour 0,5 litra ujë të vluar, të përfundojë një vegël peshqir prisni rreth një orë. Strain, pini një gjysmë gotë me pjesë të pjesshëm, çdo 04:00. Jam me frytet e quinces Hiq fara nga manaferrat të lara, tilting në një mulli mishit, përzierje me sheqer (raporti 1: 1).

Përzierje përhap në të përgatitura kavanoza qelqi aromatik, mbuluar, dhe dyqan në shelfin e poshtme të frigoriferit.
Në dimër, shtoni një bllokim për çaj në vend të limon. Get mrekullueshme pije aromatik shërimit - një ftohjet mëdha profilaktike. Ftua gjithashtu i zier mirë, e pjekur, si komposto, reçel, marmelatë. Përdorni fruta ftua japoneze, gatuaj ushqimet e shijshme. Me atë që ju mund të mbani të shëndetshme, të shpëtoj prej Sëmundjet, përmirësojnë imunitetin, japin trupit me vitamina. Cheers! Svetlana,