Pronat e shërimit të rrënjë xhenxhefil


Fillimisht, xhenxhefil ishte rritur dhe përdoret në gatim në Lindje, ku ai u konsiderua një nuancë të vlefshme me një aromë të madhe të pasur. Pastaj u panë shërimin pronat e rrënjë xhenxhefil dhe filluan të përdorin atë në mjekësi. Për shembull, në sëmundjet e lidhur me dështimin në sistemin e tretjes ose organeve të frymëmarrjes si astma bronkiale, ilaçe të paraparë, bazuar përdorur rrënjë xhenxhefil.
Le të shikojmë në vetitë shëruese të rrënjë xhenxhefil dhe përdorimin e mjekësisë tradicionale. Rrënjë xhenxhefil mund të hahet si një i freskët dhe i skuqur, një djalë dhe forma të thata.

Ai përfshin artikuj të tillë të dobishme si fibra, yndyra, karbohidrate, vitamina A, C, B1, B2, kalium, zink, hekur, natrium, kalcium, vajra esenciale dhe aminoacidet. Kjo ndihmon për të përkryer të përballen me efektet e helmimeve të ndryshme akute dhe madje edhe ilaçe,. Ajo heq dhimbje dhe të kërkojnë për të vjellat. Përgatitjet në bazë të tij, kanë një efekt pozitiv në sistemin e tretjes dhe të sistemit të frymëmarrjes. Përveç më sipër, pronat shërimin e rrënjë xhenxhefil të sigurojë analgjezik, plagë shëruese, veprim anti-inflamator dhe bën të dalë djersë. Ajo është konsideruar gjithashtu një antioxidant i shkëlqyer natyror dhe një mjet i mirë në luftën kundër parazitëve të ndryshme.


Kur shkeljet e lidhur me traktin gastrointestinal, sëmundje lëvizje, mungesa e oreksit, nivelet më të ulëta të kolesterolit, toksikoz në gratë shtatzëna, tensioni i ulët i gjakut duhet gjithashtu të marrin xhenxhefil. Pronat medicinale e rrënjë gjithashtu të ndihmojnë eliminimin e toksinave dhe toksinave nga trupi. Nëse pasi të hahet disa kohë për të bëj një xhenxhefil të vogël, fryma do të jetë i freskët. Kjo rrënjë mund të përmirësojë jo vetëm qarkullimin cerebrale, të ndihmojë me kapsllëk, fryrje, normalizimin e gjëndër tiroide, por lodhje, ngadalëson procesin e plakjes. Pronat medicinale e shkaku rrënjë xhenxhefil të përdorimit të saj si një tonik do të thotë për të forcuar sistemin imunitar.

Ajo ka një efekt diuretik, përmes të cilit hequr veshka dhe zemra ënjtje. Nuk ka prova shkencore se rrënjë xhenxhefil ka një efekt stimulues, rrit potencë, në disa raste, për shkak të tij, zgjidhur probleme të lidhura me varfëri. Vajra esenciale e saj të përshpejtojë metabolizmin, eliminimin e toksinave, veçanërisht nëse konsumohet si një çaj. Dhe për të rritur efektin është e dëshirueshme që të përdorin së bashku me ekstrakt hudhër. Konsideroni disa xhenxhefil çaj recetë: 1. Merrni 5 cm rrënjë peeled, prerë në copa të vogla, përzierje me dy feta hudhër. Duke rezultuar në masë derdh dy litra ujë të vluar, të qëndrojnë rreth 2 orë në një termos.

Çaj rezulton është i dehur gjatë gjithë ditës në pjesë të vogla. Dhe më të mirë për të bërë atë para një vakt, si ajo dulls urinë, dhe kështu të ndihmojnë për të humbur peshë! 2. thata ose rrënjë të freskët është e mbushur me ujë të valë dhe infused për 5:00. Ne rekomandojmë përdorimin e një infuzion të nxehtë me mjaltë dhe lëng limoni. Ju gjithashtu mund të shtoni nenexhik, kardamom dhe çaj jeshil për shije. 3. Grate rrënjë xhenxhefil është e mbushur me ujë (gjysmë litër ujë të vluar 1 lugë gjelle xhenxhefil masë) të valë. Përzierje rezulton është i gatuar rreth ngrohjes ulët për rreth 10 minuta. Para se të hiqni nga të nxehtit e nevojshme që të shtoni një majë e terren piper i zi.

Supë të gatshme duhet të thahet dhe pastaj përzierje me lëng limoni dhe mjaltë. Kjo pije të nxehtë shpejt heq të ftohtë. Me pronat e saj të ngrohjes e rrënjë xhenxhefil, ajo është përdorur shpesh për të trajtuar ftohjet. Megjithatë, mbani mend se si çdo mjet, ajo gjithashtu ka disa contraindications. Që rrënjë ka një shije të hidhur, ajo është e ndaluar për të marrë në dështimet e sistemit të tretjes, ulcera në stomak, ezofag, me akumulime të rërës në fshikëz apo veshkat. Gjithashtu nuk lejohet përdorimin e saj në inflamacion akut, i shoqëruar nga temperaturë të lartë.

Sa efektive do ndikimi i rrënjë xhenxhefil, varet nga zbatimi me korrektësi. Pronat e dobishme e rrënjë të freskëta edhe të parandaluar dhe trajtuar sistemin e tretjes. Rrënja e thatë e fortë në trajtimin e inflamacionit të ndryshme dhe artrit, ka anti-inflamator dhe anestetycheskye pronat. Jeta shelfin e rrënjë xhenxhefil të freskët në frigorifer - rreth 1 javë. Rrënjë të thata ruan cilësitë e tij të dobishme rreth 4 muaj. Për ta bërë këtë, ajo është mjaft e mbajnë një vend të ftohtë të errët. Por në qoftë se ju vendosni për të mbajtur xhenxhefil të thata në frigorifer, ajo nuk është e këshilluar që të përfundojë atë në një qese plastike.

Me i pastër i saj, zhvishem duhet të jetë prerë shumë e hollë, ashtu siç është në substanca më të shëndetshëm. Enët nga një pemë nuk është shumë i përshtatshëm për pastrimin xhenxhefil, për sa kohë që ajo thith erën. Është më mirë të përdorni atë për të rëndë - rende gjobë dhe t thellë