Pronat e shërimit të lule hollyhocks


Është e vështirë të mos vërehet një fabrikë të lartë me lule të mëdha të ndritshme. Përgjatë rrugëve dhe një mallow lëndinë pyjeve rritet i bukur, i kënaqshëm për syrin. Një tjetër emër për këtë fabrikë - mallow. Vendi ynë mund të gjenden në të gjithë impiantit, por veçanërisht dashuri mallow në Ukrainë. Ka pothuajse çdo shtëpi fshati flaunts ajo vysocheznne në 2 metra ose më shumë bimë me lule shumëngjyrëshe. Lule mallow gjetur bardhë, të verdhë, hije rozë, të kuqe dhe në fund pothuajse i zi. Njerëzit kanë njohur gjatë pronat shërimin e lule hollyhocks, kështu bimë është përdorur për të trajtimin e sëmundjeve të ndryshme, shtohet në salads dhe supave për të marrë pushtetin e tij.

Si pjesë e Mallow substancave më shumë të mukozës, sheqer, vitaminë C, carotene. Lulëzuar bimët janë të mbrojtur, myahchitelnym efekt, anti-inflamator dhe të butë laksativ. Prosvyrnyka droga e përdorur për të trajtuar sëmundjet e laring dhe trake, si dhe pneumoni, bronkit, fytit dhe gastro-intestinale traktin. Së jashtmi lule e saj është përdorur për të trajtuar djegiet, sëmundjet e lëkurës, si një pije për sëmundjet e fytit, si dhe kollë e thatë. Më shumë Avicena shkruar në e tij "Kanunin e Mjekësisë" shërim pronat Mallow përmendura. Ai rekomandoi trajtimit Mallow me herpes, erizipela, djegiet.


Përtypet lule mallow e kripë, shkroi në traktat të tij legjendar qull me miell misri mjeku bashkëngjitni për fistula në sy. Bimore është shëruar shpejt. Dhe lule mallow zbut gjoksin, duke shkaktuar një nxitojnë të qumështit të gjirit, dhe soothes kollë. Infuzion e lule hollyhocks ka një gamë të gjerë të shërimit efekte në trup. Perdorimi i lule hollyhocks në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme; Infuzion Hidh një lugë gjelle e tharë lule gotë me ujë të vluar, të lënë për 2 orë, tendosje përmes një sitë dhe të marrin 2 lugë disa herë gjatë ditës. Infuzion ndihmon me dhimbje në zemër, siklet në stomak, ftohjet.

Ajo ka veprim anti-inflamator dhe myahchitelnym. Ju mund të pini atë, pije ajo fyt me anginë, laje hundën me një të ftohtë. Supë gatim Hidh 4 lugë lule hollyhocks dy gota ujë të valë dhe të ziej për potomyty 10 ose 15 minuta. Përfundojë enët me supë të ftohtë. Tendosje dhe e përdorin për pije për sëmundjet e fytit dhe mishrat. Bëjë atë me kremra, fasha me abrasions, bruises, mëngjes. Supë është ndihmë e mirë për djegiet dhe ngrirja. Për përdorim të jashtëm vetëm të përgatisë një zierje më të koncentruar se gëlltitje. Nga rruga, shërimi fasha me një zierje e lule hollyhocks kanë veti terapeutike në trajtimin e hemorroide.

Gatim banjot terapeutike Ftohjet, grip, dhe mosfunksionim të organeve të brendshme dhe të sistemeve, të marrë një dush muaj të veçantë me lule hollyhocks: Mix një gjysmë gotë me lule të thata prosvyrnyka, kamomil, herbs pelin.
Hidh dy litra vluar bimëve të ujit, të përfundojë dhe të lënë për disa orë. Pastaj tendosje infuzion, pour dush të ngrohtë me ujë gatuar. Në të njëjtën kohë të përgatisë një zierje të oats. Për ta bërë këtë, derdh 300 g të kënaqur litër ujë dhe çiban. Vlim deri tenderit dhe të buta kokrra, cool, tendosje, derdh këtë supë si banjo. Merrni atë para kohe gjumit përafërt - gjysmë ore.

Temperatura e ujit duhet të jetë jo më i lartë se 38-40 gradë. Kompleks Bath dhe efekt shumë pozitiv në trup. Së shpejti korrik, që do të thotë se është koha lule Mallow. Kur ajo lule të hyjë në fuqi, por ende mbeten të freskëta, të mbledhë ata të thatë në hije. Shitore në një kavanoz qelqi ose qese prej liri në një vend të ftohtë të errët. Trust pronat shërimin e lule hollyhocks, gatuaj atyre infusions dhe decoctions, nëse është e nevojshme, dhe ata do të ju ndihmojë të përballen me sëmundjen filluar! Cheers! Svetlana,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!