Fakte interesante rreth bimëve mjekësore kulturore të Rusisë dhe të botës


Ne jemi mësuar të mendojmë në klishe, ne besojmë se shteti trajtuar me temperaturë, dhimbje koke, nevralgji vetëm mund aspirina. Ne besojmë se boronica të dobishme vetëm për sytë, pas kafshon mushkonjë duhet të përdoret Cologne për të humbur peshë nuk ka nevojë, dhe djerse kursen vetëm e "Rexona". Por nuk është kështu, sepse e gjithë kjo mund të arrihet më lirë nga thjesht duke përdorur njohuritë e bimëve medicinale. Për të bindur për këtë, ne duam të japim disa fakte interesante rreth bimëve kulturore dhe medicinale të botës. Ne shpresojmë që ju do të jenë të interesuar! Pra, ... • Ne jemi të mësuar në mënyrë të gëlltitni pilula, por anthocyanins qershi të ketë më efekt trupit tonë ngjashme me aspirina!

Ndër produktet që përmbajnë atë si "shihet" luleshtrydhe, raspberries, pothuajse të gjitha agrume fruta, domate dhe trangujve. Pse të pirë një pilulë në qoftë se ju mund të hani 20 Vyshenok! • Shumë punë në kompjuter? Save sytë ndihmojë tre mënyra: sfond të gjelbër të monitoruar, gjimnastikë sy (e majta në të djathtë, clockwise dhe kundër akrepave të sahatit, etj) dhe vitaminave të veçanta për sytë (të mos ngatërrohet me Badami). Gjithashtu, të gjithë e dinë se boronica janë të dobishme për gjëra sy. Por kjo nuk është e gjitha! Shumë më pak mund të dëgjoni se në manaferrat, përveç kësaj, edhe një shumë të taninet, elementet astringent dhe anti-inflamator.


Shkak blueberries - është një nga mjetet mirë homeopatik në trajtimin e çrregullimeve akute zorrëve. Çfarë është e rëndësishme të mbani mend! Substanca të dobishme të syrit janë të ruajtura vetëm në boronica të freskëta, dhe në dispozicion të gjitha të tjera në kokrra të kuqe të thata. • Pronat baktericid të hudhër një kohë të gjatë më parë në seancën dëgjimore. Nga rruga, përtypet karafil për 5 minuta vret bakteret në gojë është jo më keq (të paktën) se shumë elixirs shtrenjta apo çamçakëz të kujdesit shëndetësor. Për të hequr qafe erën e hudhër, ju vetëm të pini 4-6 kapsula Petrozelikapsa. Ky medikament është plotësisht ekologjik (ekstrakt i majdanoz) dhe ka droga nuk ka më keq të shtrenjta të importuara, duke thënë se me një pjesë të ironisë, kuti "i dashur filxhan të valë shoferit."

Nga rruga, kushton në gjysmë. Nga mënyra e majdanoz, jo të gjithë e di se suficiti majdanoz të dëmshme për burrat se sa i dobishëm, si shumë njerëz mendojnë ... Gjithashtu, hudhër - është profilaktik i përkryer kundër humbjes së flokëve. Ajo duhet të rubbed në lëkurë e kokës, duke e lënë këtë lloj maskë për 30-60 minuta. Një tjetër tipar i kësaj bime është se ajo mund të shkaktojë oreksin. Prandaj, nuk është e rekomanduar për njerëzit që janë në një dietë. • Është mirë të dihet se një filxhan çaj të zi përmban sa më shumë kafeinë si një pyrkofen kapsule. Prandaj, herë i fortë çaj mund të zëvendësojë tableta për dhimbje koke (njerëzit me hipertension, kjo metodë nuk është e përshtatshme).

• Disa njerëz vuajnë nga dhimbje koke në ditët e ftohta. Kjo ndodh për shkak të dhimbje barku sipërfaqe vazot e kokës. Për të shmangur probleme, ju duhet gjithashtu të veshin shall të ngrohtë, dredha-dredha atë rreth qafës, kështu që nganjëherë shkaku dhimbje janë spazma të enëve të qafës që bartin gjakun në kokë. Shumë burra dhe gra kanë tendencë jo të veshin një kapelë deri acar nuk u bë e padurueshme. Duke marrë parasysh se flokët më shumë, apo se kapele ata nuk shkojnë. Ky është një gabim i rëndë që shpesh çon në humbjen e flokëve të parakohshme. Problemet nuk do të fillojnë menjëherë! Sigurisht, shumë varet nga gjenetika dhe mënyrën e jetesës, por një shqetësim të lënë pas dore të tillë - ajo është një faktor efekte të mëdha negative.


Nëse ju nuk doni të jetë krejtësisht pa stileve të flokëve, sigurohuni që ju të mbani kokën tuaj të ngrohtë në dimër dhe në offseason. Megjithatë enët e gjakut të ngrohtë të zgjeruar dhe për të ndihmuar xhenxhefil pluhur. Kjo xhenxhefil pronë është përdorur për të trajtuar sëmundje të caktuara dhe nuk është e nevojshme për të forcuar për shkak të alkoolit.
Nga gjarpërinjtë dhe mushkonja ndërsa peshkimi
• Duke shkuar peshkimit në zonat ku takimi i mundshëm me gjarpërinjtë, veshje juaj duhet të ndiqen. Opsioni më i mirë - një gome të lartë çizme peshkimit. Nëse ju vendosni një çizme të vogla të gomës, nuk e veshin pantallona të ngushta të këmbëve të tij. Plotësoni në pantallona këpucët duhet të formuara në këtë mënyrë që të përputhen.

Për të parandaluar gjarpër në kohën e vizitës tuaj, përdorni një shkop të gjatë, duke i shtyre dendur e saj. Sillni në duart e bimëve meadowsweet, rue ose përdorin lofanta anise erë të digjet në vetvete. Të gjitha këto bimë sprapsin gjarpërinjtë. • Nëse jeni kafshuar nga mushkonjat dhe të rëndë ndërhyn itchy gëzojnë jetën, atëherë blerë drogë kunder kruarjeve është e nevojshme. Mjafton të lyej Cologne kafshoj, jod (më efikase) ose lëng limoni. Dhe limon në frigorifer në shumë të ngushtë në dorë.
• Për të luftuar Inaktiviteti fizik sportive moderne dhe industrisë Wellness ofron shumë Simulators. Ndërkohë, trajner i madh, tërheq janë të nevojshme në këtë grupeve të muskujve të rasteve - është ngjitje shkallët në katin e - çfarë shumë neglizhencën e përditshme, duke zgjedhur ashensor ashensor.

Në shpejtësi të moderuar shërim të personit të tillë shpenzon rreth 20 përpjekjet kcal - sa më shumë shpenzime për një periudhë prej atij që është duke lëvizur në një sipërfaqe të sheshtë me një shpejtësi të përafërt prej 4 km / h + me ngarkesës duart ndjerë. Stevia do të ndihmojë jo të fitojë peshë. Sepse me kalori 2 lugë sheqer - 50 kalorive dhe 1/33 tsp Stevia, e cila jep të njëjtën kënaqësi - 0,2 kcal. Hahet gjalpë badiava ndihmon trupin të djegur më shumë kalori se sa ajo përmban. Këto prona janë në bimë të tjera kulture me kalori "negative" si: chard, karçof, piper jeshile, lulelakër, radishes, brokoli, fasule të gjelbër, radhiqe (view çikore), lakër Savoy, rrepkë e zezë, trangujve, të kuqe panxhar, selino, karrota, lulelakër, asparagus, sallatë marule, spinaq, lakërishtë, luleradhiqe dhe kungull i njomë.

• Koha më e mirë për të lënë duhanin - periudha e pushimit. Në fund të fundit, të gjejnë klasa vëmendjen në këto ditë të lumtur punë e lehtë! Dhe nervat janë të lirë nga shqetësimet e panevojshme të kësaj bote dhe marrëdhënieve zyrtare me njerëz të pakëndshme. Vetëm hani në këtë kohë portokall më të ëmbla të cilat kanë një efekt qetësues. • Nëse keni djersitje të tepërt të pëllëmbët, pastaj të përpiqet për të filluar pastrimin e tyre me një zgjidhje të amoniakut (3 tbsp. Lugë të kuart të ujit). Përveç kësaj, dy herë në ditë pëllëmbët fshij kolonja ose acid borik (4 g acid per 100 g ujë). Në të njëjtën kohë disa ditë për të hequr qafe e djersitje të tepërt ndihmon urtë.

Ai ka një efekt qetësues në mbaresa nervore sekretojnë gjëndra djerse. Merrni 20 lë urtë barishte (rreth 4 lugë), derdh 200 ml ujë, të sjellë një çiban dhe zierje në zjarr të qetë pesë minuta. Si supë qetësohem dhe të pijë mbas 02:00 do të përfundojë problemet tuaja. Mbani në mend se duke pirë një zierje rekomandohet në mbrëmje - 3-4 orë para gjumit. Bimëve të tjera me pronat e të ngjashme: shelgut të bardhë, të drogës Burnet, horsetail, lisi medicinale, nyjë nepërkash, u rrit apo qen kafe, Valerian officinalis, arra zhvishem. Nëse djersitje këmbët rekomandohet 4-5 herë në javë për të bërë dush, duke shtuar një majë e Permanganat kalium në ujë (duhet të jetë dritë rozë).

Pas procedurës, fshij këmbët infuzion i kamomil ose lisi leh. Shumë shpesh ky problem ndodh kthye nga rekrutëve të ushtrisë. Këto metoda të ndihmojë të shpejt të kapërcyer sëmundje, në qoftë se ajo nuk është e përfshirë në një fazë shumë të avancuar. • posvizhishaye lëkurën e fytyrës, fshij atë në qoftë se një copë akulli, i formuar nga çaji i ngopur (gëlqere, nenexhik, kamomil, i urtë). Kjo është e gjitha fakte interesante rreth bimëve sot! Pasurojnë njohuritë tuaja rregullisht - ajo trajnon trurin. Publitsistik,