Cystitis - trajtim gjatë shtatzënisë, mjetet juridike popullore


Një grua u përgatitur për të bërë një nënë, për fat të mirë duke pritur për ngjarjen, përgatitet për të. Por në të njëjtën kohë ajo është hormonal ndryshon trupin, kjo është veçanërisht e ndjeshme ndaj infeksioneve. Pra, kjo periudhë të lumtur mund të jetë lënë në hije nga një manifestim i sëmundjes së sistemit urogjenital. Sëmundja më e zakonshme infektive në shtatzëni është cystitis. Sipas disa ekspertëve, 10% e grave gjatë shtatzënisë vuajnë nga cystitis. Treat sëmundje është një domosdoshmëri, pasi ajo mund të shkaktojë parakohe punës dhe të rënda. Para një grua e sëmurë zakonisht ngre pyetjen: çfarë mund të trajtoni cystitis gjatë shtatzënisë?

Pas të gjitha, në qoftë se trajtimi i gabuar një probabilitet të lartë aksidentalisht dëmtojë fëmijën e palindur, sidomos nëse trajtohen pa kontroll, pa u konsultuar me mjekun tuaj. Për të shmangur këtë, le të flasim për trajtimin e cystitis gjatë mjete të shtatzënisë, popullore që mund të përdoret për shërim. Simptomet e cystitis në gratë shtatzëna Cystitis karakterizohet nga inflamacionit të fshikëzës shkak të hyrjes së patogjene.
Degradimi shkakton presionin e fetusit në muret e saj. Ndonjëherë gjithashtu, cystitis gjatë shtatzënisë nuk mund të ndodhë për shkak të infeksionit microbial, dhe për shkak të karakteristikave strukturore të sistemit urogjenital.


Kjo është arsyeja pse ajo është aq e rëndësishme për trajtimin e duhur të një diagnozë të saktë. Nuk janë sëmundjet akute dhe kronike. Në formën akute ka shpeshta, urinim të dhimbshme, zvarritje dhimbje në bark, duke kaluar në efekte të mëdha negative dhimbje pas urinimit, mosmbajtjeje mundshme. Shpesh në urinë mund të gjurmohen blotches përgjakshme. Grua ndihet gjendja e keqe, dobësi, ethe të mundshme. Në formën kronike simptomat mund të mos jetë aq e theksuar dhe shpesh varet nga shkaku themelor që e ka shkaktuar sëmundjen. Sëmundje Intrigue është se shpesh ndodh edhe pa ndonjë simptoma dhe shenja.

Të identifikuar atë në këtë rast mund të kalojnë vetëm urinë. Mënyra e vetme për të diagnostikuar sëmundjen. Prandaj është e rëndësishme që të marrë komente të rregullta plan, të testohen, përmbahen ditë, jo mbiftohem, higjienë të mirë personale. Si për të trajtuar cystitis gjatë shtatzënisë? Për të trajtuar formën akute të mjekut të sëmundjes, do të zgjedhë për ju antibacterials, antibiotikët, droga nitrofuranovye. Për trajtim të aplikojnë drogë antispasmodic dhe analgjezik. Zakonisht trajtimi është 2-3 javë për të përfunduar shërim. Nëse keni pasur për të trajtuar cystitis kronike gjatë shtatzënisë duhet së pari të identifikojnë dhe eliminojnë shkakton inflamacion të fshikëzës.

Çdo formë e kësaj sëmundje duhet të trajtohet i sigurt! Që nuk shërohet ose dolikovanyy cystitis mund të çojë në pyelonephritis. Dhe nga kjo sëmundje kanë privuar gjatë. Nëse ju sëmureni, ndërsa cystitis shtatzënë, merrni kohë dhe të sigurt për të qetësuar veten të paktën dy ditë. Organizoni një tjetër krevat, të pushojnë, të ndjekin dietë të lehtë, të marrë ilaçe të rekomanduara nga mjeku juaj. Gjithashtu përdorni Mjetet juridike popullore për trajtimin e cystitis. Këtu është një shembull i infuzionit që nuk do të dëmtojë fëmijën e palindur, por, megjithatë, konsultoheni me një specialist para se të marrë atë. * Supë përgatitet si vijon: Mix sasi të barabartë të upland bar mitrës zymolyubky, lë grimcuar e Bergenia, fletë boronicë, Bloodroot barishte dhe sabelnyka.

Pastaj 2 tbsp. l. kullosa pour 1 litër. pastrohen nga papastërtitë e ujit, të sjellë një çiban. Përfundojë një supë peshqir, le të qetësohem pak. Pini 0,5 cent. supë çdo kohë të shkuar në tualet. Ky mjet në mënyrë efektive të ndihmuar në lehtësimin inflamacion. Supë mund të përdoret për të podmyvaniya. Në dhimbje të forta, urinim ndodh më lehtë kur podmyvaniya nën drejtimin dush të ngrohtë. * Kur cystitis është e dobishme për të pirë ujë alkaline mineral, lëngje perime natyrore, pije frutash gatuaj, pelte. Por vetëm nëse nuk ka contraindications për përdorimin e lëngjeve të mëdha, të tilla si edemë. Ndiqni dietë.

Përjashtojë nga Spicy tuaj dietë, djegëse, turshi, ushqime të kripura. Gjëja kryesore për të qenë të kujdesshëm këtë herë për veten tuaj, nuk do të marrë drogë në këshillat e miqtë, të afërmit dhe të njohurit. Mbani mend, vetëm mjeku juaj shëndetësor mund të ju tregojnë se çfarë ju mund të trajtoni cystitis gjatë shtatzënisë. Cheers! Svetlana,