Pronat çikore shërimin e pije


Çikore e zakonshme - Lartësia një bimë medicinale që nuk i kalon 120 cm, e cila është një i afërm i asters. Ajo rritet kudo - përgjatë rrugëve dhe në livadhe. Aktualisht, ai qëllimisht kultivuar zëvendësim të prodhimit bujqësor për kafe. Për këtë qëllim tip dhe çikore rrënjë. Nëse merret rregullisht pini pronat Çikore medicinale të këtij centrali do t'ju ndihmojnë në trajtimin e shumë sëmundjeve. Në vendet evropiane çikore e përdorur si një erëza dhe rrënjë grimcuar është përdorur për të bërë kafe shije të butë. Të moshuar dhe fëmijë pini çikore e rekomanduar. Ajo ka karakteristikat e bukur radhiqe - ajo është përdorur për pjekje dhe pastë në atë që emri nënkupton, salads.


Pije përbërja Në rrënjët e pijeve çikore të përmbajë rreth 60% inulin - substanca përmirëson metabolizmin, të normalizuar sistemin e tretjes. Rrënjët përmbajnë sasi të mëdha të fruktozë - 10-20%, acide organike, proteina, tanin, pektin, resins, carotene, vitamina B1, intibin - B3, C, minerale - natriumi, magnez, kalium, kalcium, hekur, fosfor, të cilat vetë në mënyrë të qartë tregon vetitë mjekësore të çikore. Cilat janë pronat e dobishme e pije, ne tani e konsiderojnë. Pronat e shërimit të kohëve çikore ishin të njohur në mbarë botën. Avicena e përdorur atë për të bërë drogë kundër përdhes, sëmundjet e syrit dhe sistemit të tretjes.


Mjekët e Romës së lashtë e përdorur çikore dhe pronat e saj në trajtimin e sistemit të tretjes, dhe Egjiptasit e bëra nga kafshon ilaç rrënjë të merimangat helmuese dhe gjarpërinjtë. Le të numëroj i cili ka vetitë e çikore 1. qetësues; 2. Lidhësit; 3. Ulja e niveleve të sheqerit në gjak; 4. Bile; 5. diuretik; 6. antipiretik; 7. Anti-inflamatore; 8. anthelmintic. Çfarë trajton çikore? Në bimët kanë pronat të shpërndajë gurëve të tëmthit, për të nxitur shërimin, metabolizmin në indet e mëlçisë, rrisin rrjedhën e biliare. Për të rritur oreksin dhe normalizimin pankreasit mund të përdorni një zierje e rrënjët çikore.

Inulin, e cila është bifidostimulyatorom, promovon florën normale të zorrëve, të cilat në vetvete rrit imunitetin. Pini dhe mjete të tjera të çikore lufton me inflamacion mukozën e stomakut, përveç kësaj, ata mund të përdoret për parandalimin e gastrit, ulcerat gastrike, kapsllëk, diarre, dysbiosis, hepatiti, kesh, gurëve të tëmthit. Çikore nuk përmban kafeinë, kështu që mund të përdoret nga njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut. Thuaj më shumë, pronat shëruese të bimëve të ndikojë pozitivisht në nervor, endokrin dhe sistemet kardiovaskulare e njerëzve. kontribuojnë trajtim çikore - presionin e lartë të gjakut, depresioni, migraines, krizë nervash, pagjumësi.

E permbajtur, vitamina B sigurojë energji njerëzore, të përmirësojë disponimin, gjumë dhe për t'u dhënë forcë të madhe për punë produktive, dhe ajo përfshin të ushqyerit kalium ndihmon të muskujve të zemrës dhe tregon trupin e kolesterolit të dëmshëm. Efekti terapeutik i çikore do të ndihet në njerëzit që vuajnë nga takikardi, atherosclerosis, sëmundje koronare të zemrës dhe anomalitë tjera të sistemit kardiovaskular. Përveç kësaj, bimë është e pasur me hekur, hemoglobinë rrit me shpejtësi, në mënyrë efektive privon një person me anemi dhe gërryes. Thanks polysaccharide inulin në diabetikët zvogëlon nivelin e sheqerit në gjak.

Për këtë arsye ajo është përdorur shpesh për të parandaluar dhe trajtuar trashje dhe diabetit. Megjithatë, jo të gjithë e di se ajo është një bimë e dobishme edhe shëron sëmundjet e lëkurës. Zierje, ekstrakt i trajton çikore të mëdha, trajton psoriaza, ekzema, seborrhea, dermatit, ekzemë, dermatit atopic, dhenve, fytyre, vitiligo, vlon. Përdorimi i rregullt i efektit çikore pozitiv mbi veshkat, shpretkë, kontribuon në shpërbërjen graduale të gurëve në veshka, heqjen e substancave radioaktive, metalet e rënda, toksina, kripëra, mukusit, toksina. Rezervim Përkundër faktit se çikore - terapi, pacientët që vuajnë nga sëmundje të rënda të enëve të gjakut, të tilla si hemorroide, venat me variçe, thrombophlebitis, para se të konsumojnë pije ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.

Vëmendje të paguajë për këtë, është e rëndësishme që cilësitë e tij shëruese nuk rezultojnë në këto raste nën pronat e dëmshme të çikore. Mënyra për të përdorur çikore 1. çikore mund të përdoret si një erëza gjatë gatimit, desserts, krem, dhe gjithashtu për t'u ngjyrosur pjekje. 2. infuzion i rrënjëve të përziera në mënyrë të barabartë me kafe i çastit dhe nga pije të zëvendësuar shijen natyrore kafe. Kështu, ne mund të zvogëlojë ndikimin negativ të kafeinë në trup dhe mbushëse vitamina të rëndësishme, aminoacidet, inulin, minerale. 3. Infuzion i çikore ndihmon dysbacteriosis, krizë nervash, ruajtja urinar, patologji metabolike.

Për të përgatitur Vendoseni në një termos 15-16 lugë rrënjë bimë të thata, derdh një litër ujë të valë. Insistojnë 08:00, nga mbrëmja deri në mëngjes, tendosje. Pini 4 herë gotë të përditshme. 4. Për të përgatitur supë derdh 2 tbsp rrënjë çikore 0,5 litra ujë të vluar, të mbajë rreth 01:00 në ngrohje të ulët në një banjë me ujë. 5. Pacientet me nje
emiyeyu mund të përdoret si një ilaç - lëng çikore. Prerë atë në pjesët ajrore të buds humbje e ngjyrës, të pastër, oblyyte të valë ujë. Bluaj materialin e gjelbër në një mulli mishit, shtrydh lëng, vlim 1,5-2 minuta, derdh në një kavanoz sterile. Potion të marrë deri në katër herë çdo ditë për 1 orë.

l., i përzier me gjysmë filxhan qumësht. Trajtimi vazhdoi për të paktën gjashtë muaj. 6. Përgatitja çikore, çaj Pronat medicinale e pije është gjithashtu tepër i çmuar. Vendoseni këtë në një gotë me ujë të nxehtë 1,5 lugë çikore e tretshme, 2-3 tbsp. lugë krem, 1 tsp mjaltë. Të gjitha përzierje. 7. Vendos një gotë të nxehtë qumësht 2 lugë mjaltë, 1,5 tsp çikore e tretshme, një majë e kanellë. 8. Ne kemi përmendur tashmë se çikore vënë në brumë. Ai i jep një aromë dhe shije të arre. Për ta bërë këtë, 1 tbsp llokoçis tretshëm çikore në 3 lugë ujë dhe derdh në brumë gatuar. 9. Përdorimi i lë çikore e Stevia në mënyrë efektive ul sheqerit në gjak dhe ushqen pankreasit.

Vendos dy njëpasnjëshëm stevia fletë për gotë me ujë të vluar, të mbyllur disk të lartë, kështu që të mbajë 10 minuta. Pastaj shtoni në të njëjtën 1,5 tsp çikore i tretshëm dhe fetë e limon. Get çaj pa sheqer, por e ëmbël dhe të dobishme. Këtu kemi ekzaminuar bimore dhe pije çikore, pronat e të dobishme që ata zotërojnë, ndikimin e tyre në njerëz dhe si të përdorin ushqimin.
Nuk ka dyshim se futje të rregullt të çikore ushqim pronat e saj të dobishme do të ndihmojë në kurimin e shumë sëmundjeve. Alexander,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!