Përfitim çikore dhe dëm, si për të pirë çikore


Çikore Kryetari i grupit parlamentar të zakonshëm ose Peter që nga healers kohët e lashta të njohura. Kjo barishte përkasin familjes Asteraceae. Disa shembuj të saj nganjëherë rritet në një lartësi prej pesë metra. Lulëzuar blu çikore të ndritshme, me lule të hapura në mëngjes para lindjes së diellit dhe në pasdite mbyllur. Gjej çikore veten ju do të jetë e lehtë, sepse ajo gjendet kudo: livadhet, e shumë të lira, rrugëve dhe madje edhe në parqe. Gjithçka që është në tokë mund të përdoret për të mirën dhe dëm. Për të konfirmuar këtë ide, le të flasim më shumë për këtë në faqen tonë të internetit në një artikull mbi "çikore: Përfitimet dhe dëmet si pije çikore."

Çfarë përfitimi çikore? Me qëllime terapeutike në mjekësinë popullore dhe rrënjë çikore barishte. Përfitim që vjen nga njerëzit çikore për shkak të përbërjes së saj kimike. Rrënjët e saj përmbajnë një numër të madh polysaccharide inulin, choline, carotene, vitaminë C. Letra dhe lule janë lactones (të parandaluar rritjen e mikroorganizmave), triterpenes (të rritur metabolizmin) acid tsikorievaya (ka veti imunostimulues). Këto kimikate çikore ka choleretic, anti-inflamator, diuretik, qetësues, shërim dhe veprimet pozitive të ndikojnë në funksionin e pankreasit ul nivelet e glukozës në gjak, përmirëson metabolizmin, forcon zemrën.


Sa mund të pini çikore? Çikore si një barishte medicinale që përdoret në shumë sëmundje. Duke marrë ekstrakt çikore sigurte qe kuruar gastrit. Për atë, ne kemi nevojë për një lugë gjelle e bimëve dhe filxhan me ujë të valë. Le të qëndrojë për një orë infuzion, pastaj tendosje dhe për të marrë një gjysmë gotë 2-3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies. * Nëse ju papritmas u shfaq kapsllëk, nuk nxitojnë për të marrë pilula ose laxatives clysterize. Që nga kjo lehtë mund të përballen zierje çikore rrënjë. Root bluaj, natershy integruar apo prerë në të imët. Hidh një lugë gjelle e kupës rrënjë e ujë të valë, vihet në zjarr dhe të sjellë një çiban, të mbajë në ngrohje të ulët për 10-15 minuta.

Atëherë le zierje ngriteni për një tjetër gjysmë ore. Tendosje dhe pije çikore fillojnë dy lugë tri herë në ditë para ushqimit. Pas kalimit të gjakut, ju e dini se hemoglobinë të ulët? Mos e humbni shpresën, ka edhe do të vijnë në shpëtim të çikore. Svizhozirvani lë shpëlarje. Rrotullim përmes një mulli mishit ose blender të bluaj. Shtrydh lëng me napë dhe të marrë një ëmbëlsirë lugë 3-4 herë në ditë, pas shkrirjes lëng në një gotë qumësht të ngrohtë. Kursi i trajtimit 4-6 javë. * Kur të gurëve të tëmthit provoni popryymaty bimeve mbledhjen: rrënjë çikore dhe luleradhiqe lë tryfoly, nenexhik dhe bari Repeshko.

Të gjitha herbs të marrë në të njëjtën sasi. Rezultuar koleksion i përzierje. Një lugë gjelle e bimëve të derdh një gotë me ujë të valë dhe le të qëndrojë 01:00. Marrë në formën e ngrohjes 1/4 kupe 3-4 herë në ditë. Kur krimbat gjithashtu përdoret me sukses rrënjë çikore. Për ta bërë këtë, rrënjë të pastër, të larë dhe fshij në një rende vogël. Kombinoje sheqer, trazim dhe hani 1-2 lugë çaji në natën para se të shkojnë në shtrat. Rrënjë integruar të marrin një lugë dhe sheqer - dy. * Me sëmundje të tilla të rënda si dështim congestive zemrës, e cila është një ndërlikim e sëmundjeve të zemrës, si një barishte diuretik përdorur gjatë rrënjët e çikore.

Vendoseni në zjarr 500 ml të ujit, ta sjellë atë në një çiban dhe Vendosni dy lugë çikore copëtuar. Le vlim për 2-3 minuta, tendosje dhe të marrë 1/2 filxhan 3-4 herë në ditë. Sores * Supë çikore trajtohen, të çara të ndryshme, sores. Pas çdo gjel është e rekomanduar për pije infuzion e flokëve, atëherë ata do të duhet të pushojë shkëlqim dhe i butë të bjerë. Ky vaj recetë të interesuar në njerëzit që vuajnë nga ekzema dhe lëkurë psoriasis. Për të trajtuar rrënjë të thatë të marrë, bar çikore dhe lule, vendin e tyre në një tas me çelik inox dhe të vendosur. Lejo bar për të djegur formimin hirit.

Mish derri yndyrë shkrihet gjalpë pakripur rreth ngrohjes mesme, tendosje. Le të ftohtë pak yndyrë formuar duke i shtuar asaj hirin e çikore, duke marrë ato në sasi të barabarta. Përzierje përzierje mirë dhe të ruajtur në frigorifer. Lyej vendin e sëmurë rotacionin e saj