Lufta celulitin në shtëpi


Cellulite - një problem që ka të bëjë me të dy gabim dhe gratë trashë. Dhe nga rruga, është vetëm problemi femër, e cila është e lidhur me veçantitë e trupit tonë. Kjo është një shkelje e të strukturës së shtresave të indeve nënlëkurës. Ndër shkaqet e celulitit janë:, çrregullime metabolike hormonale, dobësuar funksionimin e sistemit limfatik, i parregullt dhe i varfër të ushqyerit, zakonet e këqija, situatave të shpeshta stresuese. Shumica vuajnë nga celuliti mollaqe tona, kofshët dhe anët. Ka shumë mënyra për të luftuar këtë telash, të tilla si klube të vizituar palestër, sallonet e bukurisë, qendra mjekësore që kanë të bëjnë me këtë problem.

Por kjo mundësi nuk është e gjitha dhe jo gjithmonë. Ajo duhet të mos e humbni shpresën, sepse ju mund të luftuar celulitin në shtëpi. Kjo është puna jonë, është qëllimi ynë: të fitojë celulitit luftimet në shtëpi me të. Kështu, duke gjetur në trupin e tij famëkeq "lëvozhgë portokalli" mendje në të rreptë të vetë-disiplinës dhe më shumë! Le të fillojmë me ushqimin e duhur. Ajo duhet të marrë vetëm ushqime ushqyese dhe të heqë dorë shpirtrat, pije e butë, skuqur, e ëmbël. Në të njëjtën kohë ligët mbi arra, peshk i pasur me këto acide yndyrore esenciale për ne; spinaq dhe brokoli, të cilat përmbajnë substanca anti-inflamator vezë.


Në mëngjes, hani bollgur të dobishme, e cila ndihmon në eliminimin e toksinave nga trupi ynë. Drithëra të pasura me krom, hekur, kalium, mangan, magnez dhe jod. Lufta kundër celulitit në shtëpi duhet të përfshijnë pajtueshmërinë regjimit të pijshëm. Ju duhet të përdorni ujë të pastër, ajo mund të jetë zier apo thjesht filtruar. Mineral të përshtatshme dhe ujit të gazuar. A nuk merrni përfshirë shumë lëngje dhe pije të buta. Për shkak të ujit, ju mund të shpëtoj nga ënjtje të padëshiruar nëpërmjet të cilit duket hips pak më të gjera. Thesar i vërtetë i ushqyesve dhe elementët gjurmë janë qumështi i gjirit të njeriut.

Ju mund të zëvendësojnë qumështin e dhisë, i cili, në këtë drejtim, pothuajse e barabartë me femrën. Ju gjithashtu mund të bëni çaj, e cila do të parandalojë mbajtjen e ujit në trup. Për ta bërë këtë, ju merrni 2 teaspoons e thata lë rrush pa fara i zi dhe 2 lugë gjethe të thata të hirit. Pour 1 litër ujë të vluar dhe të lënë për 15 minuta. Pastaj tendosje përmes një sitë dhe pini tri gota në ditë. E para - me stomak bosh, dhe 2 të tjerë - në mes të ngrënies. Muskujt kanë për të punës - është një rregull i rëndësishëm! Për ta bërë këtë sa më shpesh të jetë e mundur për t'i dhënë atyre ngarkesa. Kjo do të ndihmojë litar të mirë hedhur. Ata thonë se me kalimin e kohës celulitin "të rinj".

Kjo është për shkak të faktit se ne jemi tani shihet rrallë në oborret e vajzave që hidheshin nëpër skakalochku ose "në rezinochki" si të thuash. Gjithashtu i dobishëm do të ishte "i akuzuar për slackers" - e stresit dhe relaksimit mollaqe që promovon rrjedhjen e gjakut në muskujt aktive. Gjithashtu e rëndësishme në luftën kundër produkteve celulitin celuliti lojë. Nëse ju buxheti lejon, zgjidhni një krem ​​të provuara apo markave gels luksoze. Nëse kjo nuk është e mundur, ju mund të përgatisë një zgjidhje alternative në shtëpi.
Ju duhet të merrni kafe plotë përdhes dhe kripë deti në një raport prej 1: 1, dhe të shtoni në përzierje të 2 pjesëve të dush xhel.

Me kripë ju shpëtoj e toksinave, dhe kafeina promovuar vasodilatation, aktivizimin e enzimave përgjegjëse për tretje yndyrë në trup. Nuk është një opsion më të lehtë - Mix krem ​​kosi dhe kafe baza të lënë pas mëngjes. Rezulton fshij masiv në steaming lëkurës. Vajzat që e duan për të zhytem në banjë me kënaqësi do të bëjë dush me portokalli dhe limoni. Merrni këto banja duhet të jetë për tre javë, çdo ditë të tjera. Pra, të hënën në dush shtoni 100 gram verë të kuqe, 2 pika portokalli, 2 pika vaj grejpfrut, 2 pika vaj selvi dhe një rënie të naftës së dëllinjë.

Të martën relaksohuni. Më e mërkurë komponentët ndryshon - dy pika vaj selvi, 2 pika vaj dëllinjë, 3 pika vaj limoni. Në të njëjtën mënyrë dhe të kryejnë të gjitha ditët e tjera. Dhe sigurisht, si çdo ditë kërkohet masazh. Marrja Pre douches, e cila e bën lëkurën të zhdërvjellët dhe të përshpejtojë metabolizmin. Pastaj aplikoni ilaç anti-celulitit. Ju duhet të fillojë me një stroking lehta, pastaj të forcojë lëvizje energjikisht plops vetë shuplakat dhe më në fund mbrapa sipërfaqësore. Pas një masazh të lëkurës duhet të lehtë të absorbuar skuqem dhe krem. Ju mund të bëni masazh me një efekt të fortë - masazh me entuziazëm.

Për ta bërë këtë, lëkura duhet të bëhet gishtit trekëndësh dhe gishtat e indeksit. Dhe pastaj, shumë të ngutshme, të shtyjë deri në drejtim të gishtit. Pastaj, duke lëvizur me bravo poshtë, lëkurë të butë. Asistent i domosdoshëm në luftën kundër "lëvozhgë portokalli", mund të jetë banka të veçanta vakum. Pas të gjitha, krem ​​dhe gels ndikojnë vetëm shtresa e lartë e lëkurës, dhe një masazh do të bëjë një efekt më të mirë. Këto banka janë shitur në farmaci. Mjaft efektive teknika anti-celulitin masazh mjaltë. Për ta bërë këtë mjaltë të aplikohet në mënyrë uniforme dhe përkëdhelje të lehta në zonat e problemit prohodymsya.

Ora trajtim është 10 minuta, pastaj të marrë një dush të ngrohtë dhe rubbed gjalpë ose krem. Megjithatë, në krye të lëkurës për të dalë bruises, por pas një kohe, lëkura merr përdorur. Ky program ndihmon jo vetëm për të mposhtur celulitin, por postroynet dhe për të përmirësuar. Pra, burra, kini kujdes! Mary