Lulelakër - prona të dobishme


Një tjetër emër për lulelakër - lakër jeshile kaçurrel. Kreu i saj përbëhet nga fidaneve të shkurtra që përfundojnë buds.
Ky lloj i lakër ndër perimet më të dobishme dhe ushqyese. Si është e aq e dobishme, ju mund të mësoni nga artikullin "Lulelakër -. Pronave të dobishme" Merrni gjithçka që mundet, të moshuarit dhe fëmijët, të sëmurët dhe të shëndetshme. Fibër e saj është zhytur plotësisht. Në këtë aspekt, ajo mund të marrë njerëz të cilët kanë sëmundje gastrointestinale. Ky tipar dallues i njerëzve lakër e dinte shumë kohë më parë. Popujt e Mesdheut dhe Azisë janë përdorur gjerësisht në trajtimin e lulelakër dhe gatim.

Pronat medicinale ajo ofron kryesisht në organet e tretjes, lëkurës dhe mëlçisë. Në organet e tretjes ajo siguron veprim nga vitaminës U. Ajo mbështet një të proceseve të shëndetshme të trupit të kërkuara nivelin e prodhimit të enzimave dhe acideve, dhe përveç të gjitha të këtij pacienti, forcon epitelin e stomakut dhe duodenum, përshpejton shërimin e ulçerës dhe përmirëson metabolizmin. Jo lëng kripur pije lulelakër dobishme për gastrit me aciditet të ulët. 1/2 filxhan tre herë në ditë për një orë para ngrënies. Pini rreth një muaj, nëse është e nevojshme - për të vazhduar trajtimin. E njëjta metodë është trajtuar hemorroide.


Krahasuar me specie të tjera, lulelakër ka një numër të madh të proteinave - rreth 2,5%. Proteinat janë blloqe të domosdoshme ndërtimi për të dy organizmit të pjekur, dhe për fëmijën. Proteinat që përmbajnë lulelakër janë të pasura me aminoacide - lysine, arginine dhe triptofan, etj Choline dhe metioninë - thelbësore për veprimtarinë e tëmthit dhe mëlçisë. Një cysteine ​​dhe metioninë në lulelakër njëjtë si në peshk dhe mish. Në përbërjen madhe lulelakër vitaminës: C, A (75 mg% - gjysmë limon.), PP, K, B6, B2, B1. Vitaminat C dhe A përveç funksioneve të tjera, të aftë për të balancuar shtetin nervor.

Gjithashtu i pranishëm në kripëra lulelakër e hekur, kalium, fosfor dhe magnezium. Ka limoni dhe acid malik, pektin. Acid Tartronova ndalon konvertimin e sheqernave në pikat e yndyrë. Lulelakër është produkt kalori të ulët, kështu që është ideal për ata që kujdesen për të mbështetur peshën e trupit dhe harmoninë. Mineral dhe vitaminë komplekse, e cila është një lulelakër, rregullon metabolizmin, hematopoietic, ukriplyuvalni enëve të gjakut, mbrojtës dhe proceset kosteobrazovatelnaya. Prandaj, lulelakër - të nevojshme dhe të përshtatshme gjellë dietë që do të përshtaten të gjitha kategoritë e njerëzve. Kjo vlen edhe për njerëzit me diabet mellitus.

Ata mund të pini lëng lulelakër. Ajo dominon fruktozë dhe glukozë, SUKROZË - një numër të vogël. Gjithashtu ka veti lulelakër që janë të dobishme për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet kardiovaskulare. Ajo forcon enët e gjakut dhe për të sjellë kolesterolin nga trupi.

Nutritionists besojnë se të hahet lloje të ndryshme të lakër mund të mbrojë kundër kancerit. Kjo vlen lulelakër. Hulumtuesit kanadezë kryer një studim në mesin e 1300 njerëzve të cilët janë diagnostikuar - kancerit të prostatës. Rezultati ishte kjo - në qoftë se konsumohen pjatë e përditshme e lulelakër, rreziku se do të ketë një tumor është reduktuar me 52%.

Kjo është arsyeja pse mjekët sugjeroj duke marrë këtë lloj të lakër për parandalimin e kancerit në meshkuj. A janë rezultatet nuk konfirmoj pronat e dobishme e lulelakër?! Unë mendoj se konfirmuar! Pini turshi lulelakër turshi nëse vuani sëmundje të mëlçisë, kapsllëk dhe mungesa e oreksit. Pije me lëng të freskët, e cila është gjysmë i holluar me ujë të ngrohtë zier, për të ndihmuar me inflamacion të mishrat. Nëse kujdesit plagë dhe shërim të zgjatur, atëherë përdorni gjethe lakër, përzierje me proteina të papërpunuara gjethe slurry, vihet në garzë dhe të aplikojnë në vend lënduar. Në krye, aplikoni një fashë. Veliçko Nikolai,