Përfitim hurmë dhe dëm, contraindications


Me ardhjen e dimrit në dyqane janë gjithnjë e filluar të dalin fruta si të dobishme dhe e shijshme si persimmons. Disa njerëz me të vërtetë si ai i ëmbël, thekshëm, thekshëm shije të pazakontë, ndërsa të tjerët nuk do të bie në kundërshtim me gojës copë e hurmë nuk është për të njëjtën arsye. Megjithatë, ata që jetojnë pa një hurmë ndoshta mund të duan të dinë të mirat dhe të këqijat e përdorimit të frutit. Pra, ne redaktuar faqen e internetit dhe vendosi për të folur sot në lidhje me këtë agrume në artikullin "hurmë, përfitimit dhe dëm, contraindications." Homeland hurmë - Kinë, kështu që nganjëherë është quajtur "bukuroshe kinez". Aktualisht, të gjithë botë ka rreth 500 lloje të hurmë.

Premium është konsideruar të jetë e ashtuquajtura hurmë çokollatë, e cila quhet ndryshe "bead". Por nuk mendoj se persimmons çokollatë shije të kujton çokollatë. Ajo nuk është. Emri i klasës i lidhur me shfaqjen e hurmë - ajo i ngjan hije ngjyra e çokollatë. Hurmë është shumë i dobishëm. Vëmendje të paguajë për modelin e mëposhtme: në bollëk në dyqane tani fruta shfaqet me ardhjen e motit të ftohtë, që është kur trupi ynë nuk është vitamina të mjaftueshme dhe dobësuar imunitetin. Në shumë hurmë të vitaminës C, por në fakt ajo forcon sistemin imunitar dhe luftën kundër sëmundjeve të ndryshme virale.


Për më tepër, edhe në saj duket mrekullisht uplifting dhe të ndihmon për të rritur efikasitetin. Ju keni vizion të ulët ose ju dëshironi të mbani atë - hani persimmons. Nivele të larta të vitaminës A në të (beta-carotene) jo vetëm do të përmirësojë atë, dhe është një masë e madhe parandaluese në luftën kundër sëmundjeve të ndryshme të syve. Sigurisht që ju keni dëgjuar për faktin se hurmë rrit hemoglobinës në gjak. Kjo është për shkak të faktit se fryti i saj është e pasur me hekur, i cili luan një rol të rëndësishëm në hematopoiesis. Prandaj hurmë në masë të madhe të ju ndihmojë në luftën kundër mangësi hekuri anemi. Përmbajtje të lartë të jodit në hurmë ndihmon normalizimin sasinë në trup, e cila nga ana e vet do t'ju shpëtojë nga problemet e mundshme me gjëndrën tiroide.

Në kushtet e hurmë jodit është pothuajse prapa të famshëm alga deti. Në hurmë përmban edhe një element të dobishëm si magnez, i cili është një mënyrë për të parandaluar gurët në veshka. Thanks hurmë magnez është një diuretik natyror. Gjithashtu, ky artikull është i dobishëm për sistemin kardiovaskular, si ajo forcon muskujt e zemrës. Në përgjithësi, në luftën kundër sëmundjeve kardiovaskulare përmes përdorimit të agrume duhet të them veç e veç. Përveç më sipër, sasia e kaliumit në këtë fruta lejon për të forcuar muret e enëve të gjakut dhe për të rritur fleksibilitetin e tyre, të rivendosur ritmin e zemrës.

Një sasi e madhe e glukozës dhe sheqerna në fruta vazhdimisht plotësoj aksioneve të nevojshme për energjinë normale. Nutritionists besoj produkt hurmë shumë të ulët kalori. Kjo nuk është për t'u habitur, pasi ajo mund të kënaqë urinë shpejt, por kalori më pak ju hani. Për më tepër, persimmons pastron trupin nga toksina të ndryshme të dëmshme dhe lejon për të luftuar E. coli dhe të S. aureus. Përveç kësaj, të hahet persimmons duhet njerëzit që kanë probleme me presionin e gjakut: ajo ndihmon për të normalizuar nivelin e tij dhe vepron si një masë e shkëlqyer parandaluese kundër hipertensionit mundshme.

Studime të shumta, shkencëtarët kanë treguar se hurmë ndihmon të mbrojtur trupin nga formimi i qelizave të kancerit. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet faktit që duhanpirësit të rënda - hurmë zvogëlon gjasat e kancerit të mushkërive. Arrin në përfundimin: hurmë është shumë i dobishëm për të hahet fruta agrume, sidomos gjatë sezonit të ftohtë, kur imuniteti është dobësuar dhe ka një mundësi në rritje e ftohjet dhe sëmundjeve infektive. Por ky konkluzion është i vlefshëm vetëm nëse është konsumi i moderuar. Pra, jod tepërt është shumë më tepër se 500 mg në ditë, të fituara nga të hahet fruta të saj të shkaktojë efekte toksike në trup.

Megjithatë, shumë prej kripë jodizuar, ju bëni të njëjtën gjë, dhe për këtë arsye nuk kanë nevojë të shkojnë në ekstreme! Në mënyrë të ngjashme operon mbidozë carotene, megjithatë, si dhe mungesën e saj. Të dy kushte të çojë në çrregullime në rritje dhe vdekja e qelizave. Pra, kudo dhe në çdo gjë që ju duhet të dini se si për të përfituar dhe dëm u balancuar! Kundërindikimet hurmë që nuk duhet të përdoret Megjithatë, si me çdo produkt ushqimor, një hurmë
contraindications për përdorimin, pa marrë parasysh se ajo është gjithashtu një rrezik potencial.
Të jenë të kujdesshëm kur të hahet atë në kur keni ndonjë sëmundje e traktit gastrointestinal ... është për shkak të përmbajtjes së lartë të tanin në fruta, e cila në rastin e përqendrimeve të mëdha në trup duke shkaktuar pengesë e zorrëve.

Për këtë arsye, ju nuk duhet të hani persimmons në periudhën postoperative dhe kur ngjitet zorrë sëmundje. Ju gjithashtu duhet të mendojnë për nëse për të ngrënë persimmons, ata njerëz që vuajnë nga diabeti, sepse përmbajtjen e sheqerit të lartë mund të ketë një ndikim negativ në shëndetin e tyre. Dhe nuk i japin fëmijëve agrume nën tre vjet. Hurmë dëm të tyre nëpërmjet të njëjtave taninet reagimit të lëng stomakut në stomak e cila rezultoi në fëmijën formon përzierje ngjitet dhe trashë, e cila është atëherë "bëhet një komom" dhe pengon tretjen. Pra, në mënyrë të sigurtë të japin fëmijët hurmë mund të jetë vetëm dhjetë vjet.

Julia,