Cystitis kronik në meshkuj bimor


Procesi inflamator që formohet në membranën mukoze të murit të fshikëzës, quajtur cystitis.
Si çdo inflamacioneve tjera, cystitis mund të jetë natyra infektive dhe jo-infektive. Ata mund të jetë primare ose sekondare. Më shpesh kjo sëmundje prek gratë. Uretrës në gratë është më e shkurtër, më e gjerë sesa tek burrat. Për shkak të kësaj, ajo është më e lehtë të depërtojnë infeksion të vaginës dhe rektumit. Megjithatë, burrat janë gjithashtu të prirur për këtë sëmundje dhe kjo është gjithashtu e rrezikshme për shëndetin e tyre. Shumica e njerëzve vuajnë nga cystitis për shkak të hipotermi, dhe për shkak të infeksioneve të ndryshme dhe të plagosur gjenitale.

Sot ne do të flasim për cystitis kronike në meshkuj terapi bimor. Në faqe ju do të mësojnë në lidhje me shkaqet, simptomat dhe trajtimi efektiv për njerëzit. Cystitis primar shpesh kanë një formë akute. Në këtë rast, sëmundja ndodh për herë të parë, vazhdon me simptome të theksuara. Cystitis e mesme zakonisht kronik, që ndodhin në intervale të ketë një "zbutur" shenjat. Ekziston edhe një formë e sëmundjes intersticiale. Ky inflamacion shtrihet përmes tërë trashësinë e mukozës. Shpesh kjo formë shfaqet në disa karakteristika të lindura të strukturës së mureve të trupit.


Pse ka cystitis në meshkuj? Patogjene janë organizma sëmundje të dëmshme: bakteret, viruset, Mycoplasma dhe infeksion ureaplasma. kërpudhave. Shkak inflamacion dhe E. coli, Staphylococcus, Streptococcus dhe t. E. Në burra, cystitis zhvillon më shpesh në krahasim me sëmundje të tjera të tilla si prostatitis, BPH dhe të tjera Shenjat e sëmundjes më shpesh sëmundja fillon me dhimbje në fund të barkut. Rritjet e dhimbje si mbushjen e fshikëzës. Nuk janë urinim i shpeshtë me rrjedhjen e pakët të urinës. Kur urinimi ndjeu dhimbje, dhimbje barku, ndjesi djegie në uretrës dhe perineum.

Pastaj ndjenja e zbrazjes jo të plotë mbetet. Këto simptoma janë të shoqëruara me nauze, të vjella, urina me re, nganjëherë me arna e gjakut. Sëmundja shoqërohet me ethe, por ajo rrallë rritet në 37,5 gradë. Nëse cystitis shoqëruar me ethe, të jetë i sigurt për të parë një urolog specialist, për të sunduar nga sëmundje të veshkave.
Trajtimi i formave kronike e bimëve të sëmundjes Nëse sëmundja shkon pa probleme, ju mund me sukses të kuruar cystitis duke përdorur metodat e mjekësisë tradicionale. Si një mjet efektiv për trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve ju mund të përdorni barëra.

Disa provuar receta popullore unë dua të ju ofrojnë. Para së gjithash, simptomat e para të sëmundjes, pacienti duhet të sigurojë paqen. Njerëz të sëmurë duhet të qëndrojnë të ngrohtë, e preferueshme për të qëndruar në këtë kohë në shtrat. Është e dobishme për të bërë një jastëk të ngrohtë ngrohje në zonën suprapubic, të zvogëlojë dhimbje ngrohtë banja ulur. Gjatë sëmundjes së tij duhet të ndjekin një dietë të caktuar. Ne duhet të braktisim të mprehtë, të kripura, produkte turshi. Të përjashtuar nga dietë të seasonings djegëse, preservatives. Pirja e çaj të mirë të ngrohtë të dobët me qumësht. Gjithashtu përgatitur infusions e bimëve: Plotësoni '20 rrënjët e grimcuar e asparagus 1 filxhan ujë të vluar, të mbuluar me një leckë, të lënë në 01:00.

Pastaj tendosje, pini 1/4 filxhan për të paktën 4 herë në ditë. Tërësisht shpëlarje nën drejtimin ujë 1 filxhan drithëra të papërpunuara të kënaqur, pour 2 gota me ujë të pastër. Tomita në një banjë me ujë deri në gjysmë të mbetjeve të lëngshme. Pastaj tendosje, shtoni ujë të vëllimit origjinal, shtoni 1 tbsp. l. mjaltë, vlim përsëri, për të pirë 1/4 filxhan 3 herë në ditë. Bluaj në një pluhur shtet 1 h. L. kopsht fara majdanoz, pour 2 tbsp. ftohtë ujë të pastër, të mbuluar me fashë, të lënë për 10-12 orë. Pastaj tendosje, pini tëra infusions vëllim në ditë. Bluaj 2 shekullin uppers. l. horsetail bari i thatë, i hedh 1 litër.

mbroj ujë të pastër, të sjellë një çiban, kuzhinier për 10 minuta në ngrohje të ulët. Pastaj, të mbuluar, të lënë për gjysmë ore. Tendosje. Pastaj dele në h trashë bar / w qese, e vënë nxehtë në bark të ulët. Compress për të mbajtur të freskët dhe pini barishte ekstrakt 1 lugë gjelle në mes të ngrënies. Ky mjet është shumë efektive në manifestimet e formën akute të cystitis në meshkuj dhe femra. Përgatitja e një ilaç popullore: Mix pjesë të barabartë të horsetail barit dhe lule të kamomil farmaci. Pastaj, 1 tbsp. l. përzierje 1 filxhan ujë të vluar, të mbuluar, të lënë për
gjysmë ore. Strain, pini infuzion të nxehtë, pjesë të vogla, por shpesh.

Infuzion është efektive në cystitis kronike me urinim të dhimbshme. Pour 1 tbsp. l. Bar hypericum thatë 1 tbsp. ujë, të përfundojë të vluar, prisni deri ftohur. Është rreth një orë. Pastaj tendosje dhe pini 1/3 e 3 deri në 4 herë në ditë. Infuzion është efektive për cystitis me purulent urinë. Pour 1 tbsp. l. grimcuar herbs të thata Yarrow 1 tbsp. mbroj ujë të ngrohtë, të vënë në zjarr, Tomita në një ngrohje të ulët për 10 minuta. atëherë le të qëndrojë për gjysmë infuzion orë, tendosje, pini me cystitis në meshkuj, 1 tbsp. l. 3 deri 4 herë në ditë. Trajtim bimor i cystitis duhet të jetë një kurse të gjata kohore e 1-2 muaj.

Mes kurse duhet të bëjë një pushim për 1-2 javë. Me infuzione të rregullta lehtësim administruar vërejtur pas 2 javësh të trajtimit. Para se të gatuaj një infuzion të veçantë ose zierje, të jetë i sigurt për të kontrolluar nga prania e contraindications për ato barëra që e bëjnë në kohë mbledhjen. Cheers! Svetlana,