Cystitis kronik në trajtimin e grave për të Popullit


Cystitis është inflamacion, i cili u shfaq në mukozën e fshikëzës. Sëmundja është shumë e zakonshme në ditët e sotme dhe më shpesh prek gratë. Kjo është për shkak të karakteristikat strukturore të trupit të femrës. Si shumë sëmundje inflamatore, cystitis mund të jetë akute dhe kronike, ajo mund të jetë infektive dhe jo-infektive. Agjentët e inflamacionit janë shpesh viruse të ndryshme, bakteret, kërpudhat. Shpesh cystitis ndodh për shkak të depërtimit të E. coli, Staphylococcus, klamidia. Infeksioni zakonisht depërton në vaginë nëpërmjet uretrës. Le të flasim për sëmundje më shumë. Përditësuar të diskutuar shkaqet, simptomat, dhe të flasim për cystitis kronike në gratë, trajtimin e mjeteve juridike popullore.

Shkaqet e cystitis Shkaqet kryesore të sëmundjes shpesh përfshijnë shkelje të higjienës personale, hipotermi trupin e ulët dhe trupin, lëndime të uretrës, uretrës gjatë marrëdhënieve seksuale dhe microtrauma instrumenteve të depozituara gjatë urological ekzaminimit, gjinekologjike. Gjithashtu cystitis në gratë shpesh ndodh kundër sfondit të sëmundjeve infektive: dhimbje të fytit, gripit, SARS, rinitit. Gjithashtu, zhvillimi i sëmundjes kontribuon në diabet, prishjen e dhëmbëve, dhe përdorimin e anulimit të hershme të llojeve të caktuara të trajtimit të antibiotikëve, ri-infeksionit nga një partner seksual.


Sëmundja mund të jetë për shkak të ushtrimit të tensionit të muskujve perineal. Gjithashtu efektet e saj negative në trupin e femrës siguron ngarkesën lodhje lidhur me heqjen e peshave, transferojë karrocave fëmijë, heqjen kova e ujit, etj
Tregues i cystitis në gratë Siç e dimë, sëmundja mund të jetë akute dhe kronike. Kur forma akute e cystitis pothuajse gjithmonë fillojnë me dhimbje të forta akute në bark të ulët. Forma akute karakterizohet me urinim të shpeshtë, shoqërohet me dhimbje, djegie ndjesi. Urina merr një erë të pakëndshme bajate, me re, nganjëherë interspersed me gjak.

Ndonjëherë sëmundje shoqërohet me ethe, vjellje, të vjella. Zhvillimi i hipotermi akute kontribuon forma, të uretrës infeksionit, lëndim të ulët imunitetit. Me trajtimin në kohë të sëmundjes është 5-7 ditë. Forma kronike ka të njëjtat simptoma, por ata janë më pak të ndritshme. Cystitis kronik zhvillon kundër formave të trajtuara jo mjaft të mprehta të cystitis, cystitis akute ose shumë herë kur të përsëritura. Shpesh formë kronike ndodh në sëmundjet më të rënda, të cilat janë shkaku kryesor i cystitis kronike.

Kjo mund të jetë prania e gurëve në fshikëz, dhe sëmundje të tilla si formë kronike pyelonephritis dhe onkologjisë. Por çfarëdo shkaku i cystitis, sëmundje është pothuajse gjithmonë një trajtojnë mirë. Metodat tradicionale dhe mjetet për trajtimin e cystitis kronike në gratë Mjekësi tradicionale për trajtimin e cystitis kronike rekomandohet përdorur kamomil. Për ta bërë këtë, pour 1 litër. lule të thata (në dispozicion në barnatore) 1 tbsp. vetëm ujë të zier. Mbuluar me ndonjë gjë, prisni derisa infuzion ka ftohur. Pastaj tendosje, pini një mjet për të 1/3 filxhan 3 deri në 4 herë në ditë.

Ajo është gjithashtu e dobishme për të marrë banjot ulur me një zierje e kamomil.
Vlim për një kovë me ujë, hedh atë në një pjesë të vogël me lule të thata e kamomil. Cover kovë, le vlim për ngrohje të ulët për disa minuta. Hiq nga të nxehtit dhe të ftohtë. Hudhni lëngun në një banjo mbushur me ujë, shpenzojnë procedure në një temperaturë prej 37-38 gradë, jo më shumë se 20-30 minuta. Në formën kronike e cystitis në gratë ndihmojë në mënyrë efektive horsetail. Përgatitja e një ilaç popullore: Hidh 2 tbsp. l. horsetail thatë bari 1 litër. ujë të pastër, vlim, kuzhinier më të ulët, zierje 10 minuta. Sipërmarrje të përfundojë një peshqir, prisni gjysmë ore.

Pastaj tendosje, pini supë 1 tbsp. tri herë në ditë. Hot mbi bar tensionuar supë për të bërë një qese të trashë prej liri, të bashkangjisë në bark të ulët kur dhimbje të rënda të shkaktuara nga cystitis. Bluaj në krye të freskëta të rinj karrota dhe majdanoz. Pour 1 tbsp. l. përzierje një gjysmë litër ujë të zier vetëm, të mbuluar, të mbuluar fort të endura presin për 2:00. Pastaj tendosje, pini 1 tbsp. l. tretësirë, 4 herë në ditë, para çdo vakt. Provoni një ilaç popullore: pikoj në një gotë qumësht të ngrohtë, 5-10 pika e katranit thupër natyral, përzierje tërësisht.

Merrni 1/3 asnjë kupë më shumë se 3 herë në ditë. Piqem në furrë për 1 qepë të madhe deri butë. Pastaj bluaj atë në një gjendje të slurry. Aplikoni një shtresë të trashë qull me miell misri të ngrohtë qepë një copë stof të shtrënguar për të bashkëngjitni bark të ulët për disa orë. Top fix paketë shall të ngrohtë ose shami. Procedura është bërë e mirë në natën para se të krevat. Mos harroni, duke përdorur mjetet juridike popullore, ne nuk duhet të harrojmë se trajtimi i cystitis, akute dhe kronike, duhet të kryejë urolog. Ilaçe tradicionale në këtë rast përdoret si ndihmëse, dhe ata janë shumë të rëndësishme për të hequr qafe dhimbje dhe parehati të shkaktuara nga sëmundja.

Prandaj, në shenjat e para të cystitis duhet të konsultoheni me një mjek. Cheers! Svetlana,