Prostatitis kronike dhe simptomat congestive


Prostata (prostatës) është organ që sekretojnë dhe është një qeskë muskulare. Prostatës është vetëm në meshkuj, ajo do të jetë nën fshikëzës dhe rrethon të gjitha anët e uretrës (uretrës). Funksioni i prostatës është për të zhvilluar një sekret që është pjesë e spermës. Inflamacioni i trupit quhet prostatitis . Ajo mund të jetë akute, kronike dhe ndenjur. Nuk prostatës çudi besoj zemra e njeriut të dytë në djalë të porsalindur ajo me të vërtetë është formuar si një zemër. Me moshën dhe prania e lezioneve të gjëndër prostatës, ajo rrit në madhësi, presionin mbi fshikëzës dhe uretrës, me këtë të gjitha çrregullime të urinimit të lidhur me prostatitis.

prostatitis vuajnë rreth 45% të të rinjve. Prostatitis kronike dhe i ndenjur - problemi i kohës sonë. Kjo nuk është edhe komplikime, të cilat çojnë në këto sëmundje, dhe se shumë njerëz për shkak të ankesave të tyre "delikate" nuk janë zgjidhur për të kërkuar ndihmë mjekësore në kohë. Ndërkohë, ne mund të shmangur shumë probleme. Prostatitis kronike nuk është gjithmonë zhvillohet pas një infeksioni. Shumë shpesh kjo çon në stanjacion në gjëndër prostatës. Ky proces quhet prostatitis congestive. Shkaqet dhe faktorët që çojnë në zhvillimin e prostatitis kronike congestive infeksion bakterial • çdo tuberkulozi lokacionit, grykët, pielonefrit, dhe të tjerët; • infeksionet, infeksionet seksualisht të transmetueshme: trihomony, klamidia, Mycoplasma, ureplazmy, gonorrea, candida, herpes gjenital; • Jeta e parregullt seksual dhe mirëmbajtjen afatgjatë, arsyeja kryesore për zhvillimin e marinarëve të prostatës udhëtim në det gjatë, murgjit polar; • prostatitis, shkaktuar nga veçantitë e profesionit (dridhje, perineum kronik microtrauma), shoferët me përvojë, riders, çiklistët; • moshës lidhur me ndryshimet; • vyrozheniya karakteristika strukturore të kancerit të prostatës; • dhimbje të nervit shiatik; • mosfunksionim i sistemit imunitar, përfshirë sëmundjet autoimune; • hipotermi zgjatur ose mbinxehje, ekspozimi i tepërt në diell; • tendenca për kapsllëk; • Abuzimi i alkoolit, pirja e duhanit dhe abuzimi i drogës; • venat me variçe të këmbëve dhe bigëzim; • stresi dhe çrregullime nervor; • çrregullime hormonale; Të gjitha arsyet e mësipërme dhe faktorët që çojnë në ndryshime në rrjedhjen e gjakut dhe qarkullimin limfatike në legen, duke reduktuar ushqimin e prostatës, që rezultojnë sklerozë zhvillon indet e prostatës, dhe funksioni i saj është i zhvlerësuar.


Prostatitis kronike dhe i ndenjur, simptomat Inflamacion kronik i prostatës rrallë zhvillohet pas procesit akute, shpesh sëmundje fillon ngadalë dhe pacientët veten e tyre për një kohë të gjatë nuk e kuptojnë se ata nuk janë të gjithë të drejtë. Prostatitis kronike është treguar tuboyu dhimbje dhe trishtim të në bark të ulët, të testiseve ose perineum. Kjo dhimbje mund të rrezatojë në krye të penisit në rajon lumbosacral apo kofshët e brendshme. Ka urinim çrregullime dhe parehati gjatë të. Urinim mund të përshpejtohet ose të shfaqet dëshira të rreme.

Por tipar më i rëndësishëm i simptomë kronike prostatitis është "rënie fundit". Nëse menjëherë pas urinimit të ulen në një karrige, ne mund të shohim një rrjedhje të vogël pavullnetshme të urinës. Me kalimin e kohës, pa trajtim ajo mund të shkojë në mosmbajtjeje. Shumë shpesh njerëzit ankohen nga gjendja e keqe e përgjithshme dhe lodhje. Këto ndryshime çojnë në çrregullime në sferën seksuale, reduktuar cilësinë e seksit. Mbledhje e dobët apo mungesa e tij. Burrat nuk mund të arrijë orgazmë. Kontrasti nuk mjafton apo agjitacion e rëndë, derdhje e shpejtë. Si rezultat i trazirave në burrat sferës seksuale janë shpesh depresioni prirur, që komplikon sëmundjen.

Komplikimet e prostatitis kronike dhe i ndenjur • pafuqi; • kancer prostate; • mosmbajtjeje; • infertilitetin mashkullor; • Formimi i gurëve dhe cysts në gjëndër prostatës; • sklerozë prostatës; • kancer prostate; Për shmangien e këtyre pasojave tragjike të prostatitis kronike dhe i ndenjur
në nevojë diagnoza në kohë dhe trajtim. Trajtimi i sëmundjes ka vazhduar të kërkesës nga njeri gjithë vetë-kontrollin dhe vullnetin e tij. E dashura