Kronike adenoydyt - trajtim në fëmijëve për të Popullit


Adeneoiditom quhet inflamacion faringut bajame. Më shpesh kjo sëmundje ndodh në parashkollore dhe shkollave fillore fëmijët. Sëmundje e rrezikshme komplikimet e tij. Nëse koha nuk ka marrë hapa për të kuruar një të gjatë, adenoydyt kronike mund të shkaktojnë sëmundje të veshkave, reumatizma, sëmundjet e tretjes, dhe kështu me radhë. e. Që nga kjo sëmundje është shumë i fshehtë, shpesh gjenden, është për të mësuar më shumë. Pra, le të flasim për trajtimin kronik adenoydyt te fëmijët për ithtarët e sëmundjes, të gjetur shkaqet dhe simptomat. Pse është atje adenoydyt?

Zhvillimi i sëmundjes kontribuon në një përkthim të hershme për shishe me gji një fëmijë pa një të ushqyerit të plotë dhe uniforme fëmijët më të vjetër, rakit, ekzemë, sëmundjeve alergjike. Sëmundja mund të shkaktojnë hipotermi, të pista, ajrit të thatë (faktorëve të mjedisit). Simptomat adenoiditis? Në adenoydyte akut duket karakteristikë e kësaj sëmundje Muco-purulent shkarkimit nga nasopharynx, e cila është qartë e dukshme kur shikohet. Temperatura e trupit pacienti ngrihet, frymëmarrje të vështirë hundës. Nuk mund të ketë dhimbje në kanalin e veshit, dëgjimit humbje, ka shkarkesë purulent nga veshi.


Nëse në këtë kohë ju nuk do të marrë hapa për trajtimin e duhur, adenoydyt akute merr formën kronike, komplikimet e tij të rrezikshme. Prandaj, simptomat e para, ju duhet të kontaktoni mjekun tuaj Ent për ekzaminimin dhe diagnostikimin e saktë. Mjeku do të përshkruajnë barna të trajtimit, procedurat e veçanta, larje, shpëlarje nasopharynx. Ka edhe tretmane efektive adenoiditis njerëz që mund të përdoret gjithashtu në konsultim me një mjek. Mjetet juridike popullore trajtoj adenoiditis kronike * Hidh në një tas gjysmë litër Bujqësisë ngrohtë qumësht, shtoni 1 vezë, 1 lugë.

l. mjaltë dhe 1 lugë. l. gjalpë. Të gjitha përzierje mirë. Pini përzierje të ngrohtë e gjithë sips ditë * Mix në një tigan smalt 200 g. Pluhur kakao, dhjamë derri, mjaltë, gjalpë e bujqësisë. Tomita rreth ngrohjes ulët deri sa të gjithë të shpërndahet deri sa të qetë. Mix mirë, cool, përkthehet në një kavanoz qelqi të pastër. Çdo ditë në kohën e gjumit të shpërndajë 1 lugë. L. përzierje në 1 tbsp. pije të nxehtë qumësht në gllënjka të vogla. * Në trajtimin e adenoiditis kronike shtrydh lëng nga gjethet e Kalanchoe. Kjo fletë bimët pije, pres blender. Dele slurry rezulton në një garzë palosur.

Shtrydh lëng. Bury hundë e 3-5 pika tri herë në ditë. Një efekt i mirë terapeutik është lëng i panxharit të kuq. Përgatitja e një pikoj freskët lëng panxhar 3-5 bie në secilin hundë tre herë në ditë. * Për trajtimin e adenoiditis kronike, dhimbje fyti, inflamacion të mukozës orale përgatisë infuzion të urtë. Për ta bërë këtë 4 orë. L. herbs copëtuar të sherebelës derdh 2 tbsp. ujë, të mbuluar, të përfundojë të vluar, le të qëndrojë për gjysmë ore. Strain, shpëlarje fyt disa herë në ditë. * 1 ch. L. copëtuar leh lisi, pour 0,5 litra. ujë, Tomita vluar për ngrohje të ulët për rreth 20 minuta. Strain, cool.

Aplikoni për gargling dhe goja 3-6 herë në ditë. Përhapjen gjendjen e pluhur rrënjëve të thata e hellebore. Zë brumë me miell dhe ujë të ftohtë, si dumplings. Rrokulliset atë në një të gjatë, fjongo të gjerë. Rëndë spërkasë një anë të kasetë të hellebore pluhur, të përfundojë fytin e saj të fytit, duke mbuluar bajamet. Më të përfundojë një shami të pastër apo peshqir. Mbani paketë për fëmijët - jo më shumë se 30 minuta për të rriturit -. Gjithë natën. Vendos një pjesë të vogël të thatë tigan të kripës, të ngrohur atë në zjarr, derdh në një qese prej liri. Vendi pacientit në shtrat nën kapakët, vihet në këmbët e tij, çorape pambuku, çorape leshi në krye.

Bashkangjit në shputë pouches ngrohta. Nxehtë për gjysmë ore. Ju gjithashtu mund të kryejnë mbytje terapeutik. Për ta bërë këtë, ngrohjes pan dhe deti kripë në pikoj nxehtë kripë 2 pika vaj të urtë, gëlqere, kripë dhe përzierje në një tigan me grimcuar bimëve të thata.
Hidh mënyrë të nxehtë të thatë enët, vënë sëmurë, mbuluar kokën me një peshqir. Le të thithur avull terapeutik për 10-15 minuta. Ndjekur vysyakatysya siç duhet. Për të adenoydyt akute nuk lëvizi kronike, trajtimi duhet të kalojnë nën vazhdueshme mjeku ENT mbikqyrjes. Cheers! Svetlana,