Inflamacioni kronik i simptomave dhe trajtimin vezoreve


Inflamacioni i vezoreve mund të jenë të dy llojeve - akut, subakut dhe kronike. Më shpesh kjo është rezultat i çrregullimeve të sistemit imunitar, hipotermi të rënda dhe pas stresit mekanike, e cila rezultoi në dëmtim të mitrës. Këto shkelje të integritetit të mundshëm pas një abort ose instaloni spirale mitrës. Ndonjëherë inflamacion të vezoreve mund të zhvillohet pas lindjes. Inflamacion akut është shpesh i shoqëruar me një rritje të mprehtë në temperatura deri 38S, të vjella, gjendje e sëmurë dhe ndjesi të dhimbshme në bark. Ndonjëherë ndarja e mundshme e karakterit purulent. Sëmundje kronike mund të zhvillohet në mënyrë të pavarur, por mund të jetë për shkak të periudhës akute të sëmundjes.

Inflamacioni i vezoreve simptoma të tilla si dhimbje në ijë dhe abdomen shoqëruese. Dhimbje mund të rrezatojë në zonën mbrapa ose anusit. Këto simptoma ndodhin për shkak të mbështjelljes rreth vezore dhe tuba fallopiane. Formuar adhesions që shkelin qenët i qartë i tubave fallopiane dhe mund të shkaktojë shterpësi. Një nga simptomat është e ndryshme të ciklit menstrual shfaqet shpesh gjakderdhje të gjatë dhe intensiv. Si u trajtuar vezoret? Para së gjithash, kjo varet nga shkaku i sëmundjes, dhe, natyrisht, shkallën e sëmundjes neglizhimi.


Nëse forma akute e terapisë mund të jetë kursi i mjaftueshëm i antibiotikëve, inflamacion kronik është më e komplikuar. Duke përdorur laboratorike mjekun e kërkimit do të zgjedhin terapi përkatëse anti-inflamator për ju. Kjo jo vetëm që do të lehtësojë simptomat dhe për të hequr shkakun e sëmundjes, por edhe të rivendosur funksionin normal ovarian, duke përmirësuar gjendjen e përgjithshme fizike të gruas pacientit. Në trajtimin e inflamacionit kronik në vezoreve mund të përdoret metoda të ndryshme të mjekësisë tradicionale. Pre inkurajuar për të diskutuar ato me mjekun tuaj. Konsideroj më shumë receta: - Mix dy lugë cinquefoil patë, pranga, Yarrow, kamomil, gjethe arre dhe të bardhë rrugë pa acaroj.

Hidh një pintë ujë dhe lëndë të parë të valë lënë të mbush për një orë. Pastaj tendosje dhe merr me stomak bosh tri herë në ditë për një gjysmë gotë. Për të rritur efektin e rekomanduar douching me infuzion të koncentruar të cinquefoil. Për ta bërë këtë, ju duhet të plotësoni pesë lugë pintë e parë e ujë të vluar në një termos dhe këmbëngulin 08:00. - Përgatitja e mbledhjes, përzierjen në pjesë të barabarta tërfili bardhë, centaury dhe lule të vogla nënës dhe njerkës. Dy lugë papërpunuara grire derdh një pintë ujë të valë dhe të lënë për rreth një orë. Infuzion tendosura duhet të marrë në një filxhan të tretë në gjashtë herë në ditë.

Kursi i trajtimit - një muaj. - Mix pjesë të barabartë të kamomil dhe Calendula lule, lë nënën dhe njerka, herbs dhe centaury bardhë tërfili. Koleksion dy lugë derdh një pintë ujë të valë dhe të lënë për 2:00. Infuzion tendosura duhet të marrë në një gotë të tretë gjashtë herë në ditë. - Përgatitja e mbledhjes, të përziera me hithër një pjesë, rrënjët medicinale Lungwort dhe ijet dhe të dy nga buds zezë plep dhe rhizomes i drejtë cinquefoil. Dy lugë papërpunuara derdh një pintë ujë të vluar, le të vlim me një çerek ore dhe të lënë të mbush për një orë. Supë tensionuar duhet të marrë një filxhan çerek katër herë në ditë.

- Mix një pjesë rizomat radiograms rozë, gjelbërimin, yarrow dhe dy lule mëtrik e murriz dhe tre nga horsetail. Mix mirë dhe derdh një pintë e mbledhjes lugë gjelle me ujë të ftohtë. Lër të mbush për një orë, pastaj të sjellë një çiban dhe vlim pesë minuta mbi ngrohje të ulët. Pasi supë nastoyitsya një tjetër gjysmë ore, tendosje atë dhe për të marrë një pak gjatë ditës. - Përgatitja e mbledhjes, përzierjen një pjesë rrënjë alte, tërfili me bar, lule nënës dhe njerkës dhe tri pjesëve të farave Mallow e lirit. Një lugë gjelle e papërpunuara të derdh një gotë me ujë të valë dhe të lënë të mbush për një orë.


Infuzion tendosura përdorni një dush sitz, dush dhe swabs mjekësore. - Mix një lugë gjelle lule hollyhocks dhe lisi leh, me tre teaspoons e sherebelës medicinale dhe pesë teaspoons e kamomil farmaci. Hidh dy lugë të mbledhjes pintë ujë të valë dhe të lënë për një infuzion orë. Rezultuar përdorimi infuzion për ujitje dhe përgatitjen e tampona. - Mix pjesë të barabartë të Potentilla patë drogës kamomil lugë gjelle para derdh një litër ujë të valë. Njëzet minuta më vonë, tendosje dhe përdorimi për larje apo ujitje. Pra, kemi biseduar për një inflamacion kronik i vezoreve, simptomat dhe trajtimin e tyre.

Dhe ju duhet të kuptoni se trajtimi i inflamacion kronik të vezoreve ofron një qasje sistematike. Terapi kohë të plotë duhet të braktisin seksualitetin dhe në mënyrë rigoroze të ndiqni regjim të zgjedhur e barnave dhe mjeteve të tjera. Për efekt optimal mund të kombinohet me mjekësinë popullore mjekim. Ky regjim është diskutuar më mirë me mjekun tuaj paraprakisht. Catherine