Pronat rrikë dobishme për shëndetin, contraindications, receta


Shpesh përdoret si rrikë pikante erëza salcë, për shije që i ngjan mustardë.
Shtimi i integruar rrënjë rrikë për enët e ndryshme, tifozët janë duke e bërë shumëllojshmëri të mprehtë të vogël në dietën tuaj. Megjithatë, pavarësisht nga këto cilësi, bimore ka veti medicinale që janë përdorur shpesh në trajtimin e një shumëllojshmëri të gjerë të Sëmundjet. Le të mësojmë më shumë rreth kësaj bime dhe flasin në vendin e rrikë, pronat e dobishme për shëndetin, contraindications, receta atë të duket. Përbërja biokimike e bimëve Qij shumë përbërje të ndryshme të ushqyesve. Ajo përmban elementet aktive, elementet gjurmë dhe vitamina.

Gjithashtu, ajo përmban vajra esenciale kanë pronat antiseptik. Rrënjët e bimës përmbajnë sasi të mëdha të vitaminës C, e cila ajo ka më shumë se limoni. Rrënjët aromatik përmbajnë kalium, kalcium, fosfor, magnez dhe hekur. Përveç kësaj, shumë fitonidov përbërjen e tyre, vajra esenciale mustardë. Ato përmbajnë niseshte, sheqer, substancave rrëshinor, fibra natyrore dhe vitamina B dhe PP. Fresh lë të rinj të bimëve të pasur në carotene. Për fat të keq, integruar rrënjët ushqyesve nuk janë vetëm për një javë. Pastaj, numri i tyre gradualisht rënie. Prandaj, dyqan kavanoza me një lugë gjelle integruar rrikë, nuk ka gjasa të përmbajë një numër të mjaftueshëm të substancave të shëndetshme.


Përfitimet pamohueshme vetëm do të produktit të freskët integruar, shtëpi. Dhe një kavanoz e saj duhet të mbahen të mbyllura fort në fund raft "zero" frigorifer, afër frigorifer. Pronat e dobishme e bimëve Në mjekësi tradicionale, bimë është përdorur për të përmirësuar tonin e sistemit të tretjes, si dhe për trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve inflamatore të traktit urinar. Kjo fabrikë ka një efekt të butë diuretik, kështu që është përdorur shpesh në trajtimin e urolithiasis, cystitis, dhe reumatizma dhe përdhes. Me një slurry të bimëve të integruar rrënjë të bëjë një vë llapë në trajtimin e nevralgji fytyrës, si dhe ngrirja, nyje reumatike.

Nëse slurry e rrikë integruar të shtoni një sasi të vogël të glicerinë dhe uthull, ju mund të merrni ilaçe të shkëlqyera për trajtimin e angina dhe kollës së mirë. Megjithatë, ju lutem i kushtoj vëmendje në trajtimin e kësaj bime. Fakti që ajo mund të provokojë iritim të syve dhe lëkurës. Që bimore ka aftësinë për të rritur aktivitetin sekretore e sistemit të tretjes, ajo është përdorur për të trajtimin e gastrit me aciditet të ulët të lëng stomakut. Për rrikë shëndetësor është shumë i dobishëm. Fakti që ajo ka cilësitë më të fortë antibacterial, duke theksuar "të paqëndrueshme" substanca të paqëndrueshme që vrasin mikrobet.

Nuk është çudi ajo është konsideruar si një antibiotik natyral. Paqëndrueshme mjaft efektivisht të mbrojtur trupin nga infeksioni. Recipes Fllad i shtrydhur lëng i rrënjëve të bimëve, gjysmë i holluar me ujë të përdorur për gargling në inflamacion, gojën për dhimbje dhëmbi. Gjithashtu, ata rubbed vendin e lënduar me radiculitis, nevralgji, reumatizmi. Lëng është përdorur në dhimbje të nervit shiatik, plishyvosti, seborrhea, inflamacion purulent të lëkurës. Ata larë plagët zgjatur shëruese. Lëng të marrë 1 h. L. para ngrënies për stimulim të tkurrjes e zorrëve, si dhe normalizimin e traktit biliar.

Në këto raste, lëng me një tul pak rrikë holluar me lëng limoni (150 g rrikë integruar limoni 2-3). Ky mjet i ndihmon të hequr depozitave mukozë (pa dëmtuar mucous në trup), prochyschayuchy i gypit biliare të saj. Kur hidropizi sëmundje dhe ilaç ënjtje kjo rrit rrjedhjen e urinës. Në mungesë të oreksit, pour 1 tbsp. l. slurry e bimëve të integruar rrënjë dhe derdh 2 tbsp. ujë i zier, llokoçis. Merrni 1/3 filxhan para ngrënies. Kur radiculitis apo dhimbje të nervit shiatik, bashkëngjitni vend lënduar freskëta rrikë lë, të mbuluar të lartë me të ngrohtë leshi fashë leckë fix.

Kur ju goditi bimët bashkangjitni një letër për të shtrënguar patch lëkurës apo fashë të bëjë. Rrikë është e dobishme në pneumonia, bronkiti, mioziti, pleurit. Ajo është përdorur si një expectorant, cholagogue. Kur sëmundja e joints, bëni një kompresë të rrikë. Për ta bërë këtë, grij rrënjë të freskëta rrikë dhe mollë janë marrë në pjesë të ndryshme. Të gjitha përzierje. Aplikoni përzierje në zonën e prekur, të përfundojë krye me polietileni, lidhet shall të ngrohtë ose shami. Bimore ka aftësinë për të normalizuar nivelin e sheqerit në gjak, kështu që nuk është e dobishme për të përdorur një
sasi të mëdha me diabet sëmundjes.

Ju mund të përgatiten për atë në këtë mënyrë: Mix kos me rrikë integruar (10: 1), derdh në një bankë të pastër, mbyllni kapakun, hiqni frigorifer në ditë. Pastaj tendosje, të marrë 1 tbsp. l. përpara se të hahet. Contraindication Pra, kemi biseduar për rrënjët e rrikë, karakteristikat e bukur të fshehura në të. Për këtë ka shumë përfitime shëndetësore, por ajo ka disa contraindications që duhet të merren parasysh. Per shembull, ajo nuk duhet të përdoret gjatë acarimit e sëmundjeve inflamatore kronike të organeve të brendshme. Nuk është e rekomanduar për të përdorur atë gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji.

Bimë është e kundërindikuar për veshkave dhe mëlçisë. Pronat e shërimit të bimëve dhe të dukshme pa mosmarrëveshjeve të tyre një. Megjithatë, mos e përdorni rrikë pa masë, në sasi të mëdha. Kur përdorimi i pakontrolluar i saj mund të shkaktojë hedhje në presionin e gjakut dhe gjakderdhje të brendshme. Mos harroni, kjo është e dobishme për të matur. Cheers! Svetlana,