Dhimbje shpinë, trajtim prapa


Prapa dhimbje mund të ndodhë për arsye të ndryshme: osteoporozës, stenozë kurrizore çon në ndryshime morfologjike të organeve kurrizor, nyjeve dhe disqe; ngarkesës dinamike dhe statike, përbën panatyrshme, microtrauma mund të shkaktojë nyje funksionale interlocking; muskulare ankth dhe antifiziolohicheskie postures të çojë në tensione të tepruar të muskujve; dhe ende ajo gjeneron radiculopathy; dhe natyra psikogjenike e dhimbje për shkak të pacientëve në depresion. Le të shikojmë pse ajo dhemb shpinë, prapa dhimbje shërim Sëmundjet e tyre me metoda të ndryshme. Diagnoza e sëmundjes Dhimbje prapa se kurë? Kjo FAQ laik nëse siklet në shpinë.

Dhe me të vërtetë, çfarë të bëjë në këtë situatë? Gjëja e parë për të dini është fakti se qasjet aktuale në diagnostikimin dhe trajtimin e dhimbje të mundshëm mbrapa në shumë spitale moderne, ku ka specialistë në këtë fushë. Sipas Shërbimit Statistikor, dhimbje të përsëritura përsëri është në 28,4 për qind të popullsisë të moshës 20 vjeç deri në 70 vjet, dhe 84 për qind të paktën një herë në jetën time vijnë të gjithë atë. Dhimbje episodik, edhe pse shpesh janë të mirë, por të sjellë një shumë probleme. Për të shqyrtuar shkaqet e dhimbjes dhe një diagnozë mund të jetë: X-rrezeve, Imazhe rezonancë magnetike, tomography llogaritur, myelography, elektroneyromiohrafiya.


Pas përcaktimit shkaqet e dhimbjes, mjeku juaj mund të përshkruajnë një trajtim kompetent. Trajtimit Zhvilluar shumë metoda për trajtimin efektiv dhe të suksesshëm të dhimbje në shpinë dhe dhimbje prapa, por disa kanë konsideruar të justifikueshme mjekësi të bazuara në dëshmi, duke përfshirë: immobilization për 2-5 ditë; marrjes relaxants muskujve; nonsteroidal anti-inflamator droga konsum; chiropractic; tërheqje; electroneurostimulation Transcutaneous; fizioterapi dhe trajnimit fizik terapeutik (ushtrim); korrigjim psikologjik. Ilaçe anti-inflamator steroide shpesh përdoret për lehtësim të shpejtë dhimbje në mënyrë që për të arritur rezultatet më të mira të trajtimit dhe minimizuar dhimbje kronike.

Më efektive e rreth 50 lloje të barnave moderne janë droga me efekt analgjezik të lartë, për shembull, Lornoksykam, përveç kësaj, ai ka një të tolerancës të mirë. Vini re se trajtim për dhimbje në shpinë nga droga të caktuara duhet të fillohet vetëm me recetë, për të shmangur efektet anësore potenciale dhe dhimbjet e tranzicionit në fazën kronike, kur mbështet trajtimit nevojë për qasje më serioze.
Kohëzgjatja dhe metodat e aplikimit të tyre gjithashtu duhet të administrohet nga një mjek. Për shembull, në sindromave të moderuar dhimbje caktuar zakonisht gels dhe vajra që përmbajnë komponentë nonsteroidal anti-inflamator që duhet të aplikohen në zonën e vrullshëm të muskujve për 7-10 ditë.

Dhe me dhimbje të fortë, derisa kufiri i funksionit motorik, në ditët e para të injektimit duhet të bëhet, dhe në ditët në vijim, të shkojnë në tableta ose pezullime. Procesi i trajtimit mund të zgjasë nga tre javë deri në një muaj, në varësi nga shkalla e shërimit të një pacienti. Pacientët radiculopathy mund të shkojë një kurs më të gjatë trajtimit. Çdo proces patologjik në trup është domosdoshmërisht përfshin muskujt. Prandaj, droga jo-steroidal anti-inflamator për të aplikuar Relaxants të veçanta të muskujve. Përdorin një kombinim të barnave në këtë mënyrë më efikase, që nga efekti është më efektive, kohë trajtim ulur ndjeshëm, duke ulur rrezikun e ndonjë efekte anësore të mëtejshme duke ulur dozen e barnave anti-inflamatore.

Nëse dukuri e dhimbjes mbrapa në një pacient fillon depresioni, sëmundja mund të lëvizë në fazën kronike. Në këtë rast zbatohen edhe për ilaqet kundër depresionit recetë dhe i nënshtrohen një kurs të trajtimit psikoterapeutik. Me pak më dhimbje në mjetet juridike te popullore trajtimit shpinë mund të përdoret gjithashtu. Përdorni infusions dhe decoctions, do të thotë lehtësimin e dhimbjeve dhe për të përmirësuar qarkullimin e bërë kompresa. Dianka-79,