Gjumë të mirë në ëndërr


Ju dëshironi që të ndjehen të madh gjatë gjithë ditës, duket e madhe, të jetë në një humor të mirë? Ju keni të drejtë të fle mirë. Edhe pse në ditët e sotme gjithnjë e më shumë njerëz që nuk mund të flenë, ajo është ende diçka që rast, problemet dhe si rezultat të ulen për disa pilula gjumi, pasi që humbin aftësinë e tyre për të shijuar gjumë normal natyror, i cili gëzonte si një fëmije ose të riu .
Dhe çfarë do të duhet të ketë pasur një gjumë të mirë për të ëndërrojnë? Le të flasim më shumë për këtë më. Për ëndërr që mund t'ju sjellë kënaqësi, të bëjë rregulla themelore.

Ata janë mjaft të thjeshta. Ata nuk kërkojnë shumë përpjekje. Për të fjetur rregulla bazë të zbatohet për të gjithë gjumë të madh të pajtueshmërisë. Quite thjesht, se ëndrra ishte shoku juaj, jo anasjelltas, armiku duhet të rritet çdo mëngjes të njëjtën gjë, në të njëjtën kohë. Për të nuk duan të qëndrojnë ende dhe për të marrë një sy gjumë. Të jetë i sigurt për të dini se gjumë i mirë nuk duhet të marrë shumë kohë nedospaty më të mirë se sa për të qëndruar në dy - 03:00 më vonë dhe të ndjehen nuk e zuri gjumi. Gjumë shumë i gjatë vetëm dëm. Vetëm ashensor fiks mund të ju bëjë jo vetëm të shpëtoj nga problemet e gjumit, por edhe mësoi mjaft për të planifikuar biznesin e tyre për këtë ditë.


Kërkesa kryesore për një gjumë të mirë është aftësia për të mbushur dhe sipas rendit të pushojnë para se të krevat. A duhet të shkoj në shtrat vetëm kur i fjetur shumë i heshtur dhe atje. Nëse ju shkoni në shtrat dhe fle ju nuk keni një sy, ju së pari mund të bit lexoni një libër apo të kthehet në TV. Vetëm të zgjidhni një program televiziv të qetë, në çdo rast jo një film horror apo thriller, e cila më tej rozburhaye sistemin tuaj nervor. Ju mund të përfshijnë muzikë klasike ose radion në një moment të qetë, është e këshillueshme për të vënë një përjashtim sahat në mes të natës nuk zgjohen nga një dhimbje koke. Ju duhet të përpiqet të shmangë sy gjumë.

Nëse ju doni të fle shumë, të fillojë një "kohë të qetë", por të përpiqet për të shkuar 2-3 pm dhe nuk fle më shumë se një orë. Sidomos në mes të ditës pas 05:00 gjumit më të madhe të ditës ka dhimbje koke dhe humor në depresion dhe të performancës. Kjo sigurisht nuk vlen për njerëzit që punojnë natën ose netë. Organizoni një vend për të fjetur. Është më mirë në qoftë se një dhomë gjumi më vete. Zgjidhni shtrat që ju pëlqen. A nuk të angazhohen në punë në shtrat, për shembull, nuk shkojnë në laptopë. Nga rregullat e gjumë të mirë të përfshijë edhe aktivitete fizike që duhet të kryera në 11 am dhe në 17 mesditë.

Ushtrimi mund të jetë e vazhdueshme, duke vizituar palestër ose në qoftë se ju nuk mund të punojnë plotësisht jashtë sa të jetë minutë 5-10 ngrohtë-up ose të kandidojë. Para se të shkojnë në shtrat ju mund të ecin në një ritëm të qetë, jo aktivitet fizik, ata duhet të kalojnë 5-6 orë para gjumit. Përndryshe, perezbudzhuvatyme trupi dhe relaksim zgjat më shumë. Gjithashtu i dobishëm me kujdes para se të ajrit dhomë gjumi krevat të oksigjenit vepruar qetësimin e sistemit nervor. Kjo është një efekt negativ të duhanit në gjumë, ai rindërton më keq e tërë metabolizmin. Alkooli bën gjumë me ndërprerje shumë sipërfaqësore.

Në rastin e alkoolit para gjumit shkelur shumë funksione të trupit, nuk është një dobësi, dhimbje koke, depresion. Ka një kategori e veçantë e njerëzve që arrijnë të bien në gjumë pas pirë kafe, por pjesa më e madhe e sasive të mëdha të caffeine shumë qef, kështu që është e rekomanduar për të marrë një kafe në 06:00 për të fjetur. Mjekësia kërkon për të ngrënë në 07:00 më së voni, por shumë besojnë se darkë dritë do të fjetur më mirë. Në fund të fundit, në qoftë se ju nuk e hani atë dhe nuk bie në gjumë ... vetëm nuk ia vlen natën për të ngrënë shumë, si nga shkalla e stomakut, në këtë rast në mënyrë të sigurtë të fjetur.

Për të përmirësuar cilësinë e gjumit është e nevojshme për të kufizuar punën e natës në kompjuter dhe duke shikuar filma. Ju mund të përmendim pilula gjumi. Vendimi i tij me të vërtetë vetëm në rastet kur ajo është caktuar një mjek dhe është nën kontrollin e specialistit të rreptë. Mos harroni se jo të gjitha drogat ndikojnë në trupin pozitivisht, veçanërisht me përdorim të zgjatur. Nga rregullat e gjumë të mirë gjithashtu do të zgjedhin dyshekun e duhur, jastëkët, të cilat jo vetëm që do të sigurojë një gjumë të mirë, por edhe të kujdeset për kockat tuaja, shpinë dhe nyje. Nëse keni probleme me gjumin e dobishme për të përdorur ndonjë zbutës vajra esenciale dhe bimëve natyrore.

Ndihmon të pushojnë dush të ngrohtë me vajra esenciale të u rrit, livando ose hisop. Ajo duhet të marrë në kohën e gjumit. Kohëzgjatja prej jo më shumë se 15 minutave. Ëndrra me siguri do të vijë tek ju, gjëja kryesore në të gjitha mënyrat e mundshme për të të jetë në gjendje për t'u çlodhur dhe të pushuar para shtrat. Dhe se ka pasur një gjumë të mirë, japin trupit një shans për të pushuar dhe të plotë! Por ndonjëherë qetësim ndodh vetëm pas trupit do të "punësimit"