Chondroprotectors osteochondrosis, klasifikimin, aplikimi


Një numër i madh i njerëzve që ndesh probleme me nyjet e ashpërsi të ndryshme. Ata mund të shkaktohet nga trauma, inflamacion ose kequshqyerjes përbashkët. Zëvendësim vakt të shqetësuar për shkak të sëmundjeve të ndryshme - artrit, osteoarthritis, çrregullime metabolike. Chondroprotectors quajtur substancë që mund të shërojë nyjeve. Zakonisht chondroprotectors trajtim është individualisht dhe tërësisht. Në këtë artikull ne do të flasim për atë që është chondroprotectors osteochondrosis, klasifikimi, aplikimi i të cilave është punuar jashtë. Osteochondrosis sot quhet shekulli sëmundje. Sipas gjetjeve të sëmundjes ka tendencë mjekët pothuajse çdo tjetër i rritur mashkull.

Diagnoza Gjithnjë "dhimbje të ulët mbrapa" dëgjojmë të rinj dhe madje edhe adoleshentët. Manifestimet e para të sëmundjes janë mbledh lëmsh ​​prapa, nuk ka ende mpirje dhe dhimbje. Ky proces është i lidhur me kequshqyerjes dhe metabolizmin në shpinë. Deri shkaqet e osteoarthritis përfshijnë: faktorin e trashëguar, mungesa e ushtrimit, trazirat në metabolizmin dhe endokrine çrregullime. Kjo sëmundje shpesh ndikon në shpinë, sidomos në rajon mesit dhe kryqe. Por dhimbje në këto zona nuk e vetëm të marrë për osteoporozën - ajo mund të jetë në masë-shpjeguese. Cilat janë mundësitë e trajtimit për osteoarthritis?


Deri kohët e fundit për të luftuar sëmundjen, mjekët ofruar vetëm droga jo-steroidal anti-inflamator analgesics karakter. Megjithatë, këto fonde nuk janë trajtuar, por vetëm lehtësimin e dhimbjeve ndërsa të paturit e një shumë të efekteve anësore. Pra shpikje chondroprotectors ishte zbulim revolucionar për pacientët me osteokondroza. Përdorimi i tyre në osteokondroza, në sajë të komponentës aktive, struktura afër kërc gradualisht shëron të përbashkët. Është e qartë se shërimi i menjëhershëm është e pamundur, por me chondroprotectors ishte hapi i parë për trajtimin dhe përmirësimin e jetës së pacientëve. Ka dy lloje chondroprotectors: -preparaty për administrim oral; injeksion -preparaty (në një muskul të përbashkët ose).

Chondroprotectors kurs me gojë të dizajnuara për përdorim të gjatë. Efekti i dukshëm është tre muaj, dhe për të arritur ndikim të qëndrueshëm mundemi vetëm gjashtë muaj. Në mënyrë tipike, këto barna janë toleruar mirë dhe kanë efekte anësore minimale. Më popullore droga: -Piaskledin. Ky mjekim me përbërësit bimor (avokado dhe të naftës sojë) rregullon metabolizmin në kërc. Ajo heq dhimbjen duke ndalur shkatërrimin e indeve kërc dhe promovon shërimin e aktivitetit motorike të pacientit. -Preparaty Arthritis, Structum, Don, Teraflex. Ato përmbajnë chondroitin dhe (ose) Glucosamine.

Chondroitin - mucopolysaccharides të lartë molekulare. Sipas prodhuesit, ngadalëson shkatërrimin e indeve të eshtrave, rregullon metabolizmin. Ajo vepron mbi sipërfaqen e nyjeve si një lubrifikant. Glucosamine - ndikon në metabolizmin e kërc. Përveç faktit se ajo mbush mungesën e glucosamine natyrore, ajo ndihmon për të rivendosur proceseve enzimatike në kërc kyçeve. Drogës ndikon në metabolizmin e kalciumit dhe fosforit në indet e kërc. Glucosamine frenon sintezën e acidit Hyaluronic dhe proteahlikanov lëngun synovial. Chondroprotectors injeksion shpesh përdorur në trajtimin e osteoartritit: -Adhelon.

Përbërës aktiv - glikoproteinike. E dallon atë nga gjaku i të bagëtive. Kontribuojnë në formimin dhe akumulimin e qelizave të rinj të kërcit formimin e kërc zameschayuschuyu.
Ai përmirëson lëvizjen e përbashkët. -Alflutop. Ky produkt është një koncentrat i peshkut detare (sardelet, Whiting, açugat dhe Puzanka). Kjo ndihmon për të rregulluar metabolizmin e indeve kërc dhe stimulon proceset e shërimit. Ajo gjithashtu ka efekt anti-inflamator. Përmban mucopolysaccharides, aminoacidet, jonet kalium, kalcium, natrium, magnez, hekur, etj Medikament frenon aktivitetin e hyaluronidase dhe normalizes biosintezen e acidit hialuronik.

Mbani në mend se trajtimi i osteoarthritis duke përdorur chondroprotectors duhet të fillojë sa më shpejt që të jetë e mundur. Nëse shkatërrimi kërc do të shkojnë shumë më larg - ata janë të efektshme. Ky trajtim duhet të jetë gjithëpërfshirës dhe skemë plotësim duhet të zgjidhet nga mjeku juaj. Në fund të fundit, vetëm një ekspert di pikat e forta dhe të dobëta të të gjitha barnave dhe mund të parashikuar rezultatet e ardhshme. Pra, kemi biseduar për chondroprotectors, përdorimin e barnave për të trajtuar joints. Përkundër të gjitha efektivitetin e barnave ekzistuese, ata nuk e zgjidh problemin e daljen e osteoarthritis dhe nuk mund të parandaluar sëmundje.

A nuk e supozojmë se vetëm një kurs të trajtimit të ilaçeve. Lehtësim i dukshëm mund të jetë vetëm rezultat i shtypjes së simptomave. Brandy,