Hondroz simptomat gjoks, trajtim kombëtar


Hondroz quajtur gjerësisht dorsopatii (dhimbje të ulët mbrapa). Kjo është një nga sëmundjet më të zakonshme të shtyllës kurrizore. Ka disa varieteteve të kësaj sëmundjeje: osteochondrosis i qafës së mitrës, torakale dhe mesit. Hondroz i qafës karakterizohet nga dhimbje në qafë dhe shpinë. Kjo është kryetar kufizimet kthehet, mpirje të gishtave. Variety mesit hondroza karakterizohet tyanuschey, djegia dhimbje në rajonin e mesit. Kur gjirit dhimbje osteochondrosis "përhapet" përgjatë shpinë, duke e bërë të pamundur për të gjetur një trup të gjatë në këmbë. Sot, diskutimi ynë do të jetë që të hondroze gjirit.

Online, ne shqyrtojmë shkaqet, simptomat, trajtime për sëmundje. Në përgjithësi, të flasim për simptome hondroz gjoks, trajtimin kombëtar. Pse ka osteochondrosis kraharorit? Shpesh sëmundja ndikon moshës së mesme dhe të vjetër. Megjithatë, simptomat e para të sëmundjes duket po vijnë 35-40 vjet. Sepse sëmundja është konsideruar sëmundje moshë, që nga trupi plakjes, fillon shkatërrimin e indeve lidhës, disqe intervertebral dhe kështu me radhë. D. Gjoks hondroz zhvillon gradualisht, kështu që simptomat kryesore të shfaqet menjëherë. Shfaqja e dhimbje prapa, gishtat e mpirë - hondroza kryesor simptomë.


Në plakjen e përgjithshme të organizmit shkakton shfaqja e shpinë kraharorit gjithashtu: shembur, pak të zhvilluara mbrapa muskujt, punë të vazhdueshme të rënda fizike, punë në një pozitë të palakmueshme, trashje. Provokojnë sëmundje mund edhe dietë të gabuar, konsumimi i pamjaftueshëm i vitaminave, mineraleve, elementët gjurmë. Pirja e duhanit, alkooli, yndyrë, kolesterol ushqime të pasura - të kontribuojë në depozitimin në toksina shpinë që shkatërrojnë kërc. Simptomet e osteokondroza kraharorit Simptomat kryesore janë: dhimbje të forta në shpinë, lëvizshmëri të kufizuar, ndjesi të dhimbshme hidhërime, tension. Kur lindin hondroze kraharorit si probleme të frymëmarrjes, zemrës.

Sëmundja është shumë e fshehtë. Shumë të gjeni atë pas vizitës në praninë e X-ray dhomë, shumë kohë para se simptomat e para. Sipas statistikave, rreth gjysma e pacientëve me ndryshimet degjenerative në shpinë nuk ndjeni ndonjë dhimbje. Por me kalimin e kohës, sëmundja e bën vetë ndjehet në mënyrë të plotë. Populli i këtij shteti është duke thënë, "ndrydhur" dhe "nuk qëndrojnë deri ose shtrihem." Nuk është tashmë në vend nuk them. Vetëm duhet të trajtohen seriozisht. Prandaj, është e rëndësishme që të paktën një herë në vit nënshtrohen ekzaminimeve parandaluese mjekësore. Në fund të fundit, më shpejt ju filloni trajtim - më mirë shansin për të jetuar për moshën e vjetër pa torturuar dhimbje në shpinë të tij.

Njerëzit të trajtojnë hondroza gjirit Mjekësisë tradicionale ofron kohë-testuar, trajtimet efektive. Provoni disa nga këto: Bëni një brumë me 200 g miell Rye.. Mbuluar atë me një leckë të pastër, le të thith disa ditë. Tani fshij lënduar terpentinë çamçakëz vend, të përfundojë tortë brumë garzë, bashkëngjitni për të trupit. Përfundojë përfundojë film celofan top lidhin një shall ose shami të ngrohtë për 1-2 orë. Para procedurës, pini 1 tbsp. qumësht të ngrohtë të freskëta. Procedura përsëritet deri në zhdukjen e dhimbjes, por tortë mund të përdoret deri në 5 herë. Provoni një trajtim popullore: mbledhësh pranverë 350 krerë të verdhë të dandelions.

Pritini 2 limon të freskët, të lidheni me lule, kuzhinier rreth ngrohjes ulët për 5 minuta, pas të valë. Tani fshij integruar 1 dardhë të ëmbël, i hedh ajo 2 kg. sheqer, pour supë luleradhiqe, vlim, Tomita në ngrohje të ulët për 20-30 minuta. Get shurup të shijshme. Hani 1 tbsp. l. shurupit disa herë në ditë. Për përshtatje të mirë fërkim një trajtim ilaç popullore: Mix së bashku 1 tbsp. l. miell gruri, 100 g. gjalpë zbutur, 1 vezë. Të gjitha përzierje, shtoni 1 tbsp. l. uthull (jo esenca!). Mbylle përzierje kapak, hiqni një vend të errët për 2 ditë. Atëherë hiqni film formuar, dhe fshij infuzion në vend me hondroze të pjesshëm të gjirit.

Ju mund të provoni dhe një mënyrë e tillë e thjeshtë por efektive e trajtimit kombëtar: Mix 150 g të freskët lëng i zi rrepkë, 2/3 c.. mjaltë, 1/3 c. vodka. Tërësisht përzierje, fshij zonën e prekur. Ne nuk mund të themi në lidhje me një trajtim të popullarizuar popullore e sëmundjeve degjenerative disk të torakale (x
OCHA ju mund ta përdorni atë me varieteteve të tjera): thith një copë të bardhë, pa ngjyrosje, pëlhura liri me vajguri të rafinuar. Para-lyej sipërfaqen e një sapun. Pëlhurë duhet të jetë i lagësht, e shtrydhur atë kështu. Vendi çështjen prapa për të pacientit, të përfundojë kapem film, të përfundojë në krye me shall të ngrohtë ose shami.


Compress mbajë 2-3 orë. Nëse djegia e një fillim i fortë, ngjesh, hiqni, të lëkurës të pastër peshqir të ngrohtë me lagështi. Trajtimi duhet të vazhdojë çdo ditë derisa simptomat e sëmundjes. Ne biseduam me ju në lidhje me simptomat hondroz gjoks, një trajtim popullor për këtë sëmundje. Ajo duhet të mbahet mend se kjo sëmundje - shumë këmbëngulës, duke lënë një person jo në një nxitim dhe kanë nevojë për durim këmbëngulës, trajtim efektiv. Prandaj, përveç përdorimit të mjeteve juridike popullore trajtimit, me kujdes ndjekin mjek marrë pjesë në seancat e terapisë fizike dhe fizioterapi. Cheers! Svetlana,