Duart e Ftohtë dhe këmbët trajtim


Shpesh pas gjetjes mbi, era, duart dhe këmbët e ftohta bëhen të ftohtë. Ajo vjen nga mungesa e rrjedhjes së gjakut, që rezulton në mungesën e ushqyesve dhe oksigjenit. Gjithashtu, kjo gjendje mund të jetë një simptomë e disa sëmundjeve. Disa nga shkaqet e zakonshme të kësaj gjendje Kur një person është në veshje të ftohtë të lehta, veçanërisht në qoftë se ju keni një pasion për pirjen e duhanit, ai e ndjen lodhje, dobësi, arterie periferike ngushtuar atë. Kjo ngadalëson rrjedhjen e gjakut në gjymtyrë. Prandaj trupi të kërkojë të ruajtur temperaturën e kërkuar të të gjithë organizmit. Kur ndonjë sëmundje në qarkullim njerëzit e gjakut, si kanalet e shumës bllokuar.

Të shkaktojnë duart ftohtë, këmbët mund të jetë Dystonia enëve të gjakut (vvd). Nëse kjo duket dhimbje barku, dhimbje këmbë, mund të jetë simptomat e qarkullimit të dobët të ekstremiteteve të ulëta. Nëse ju këmbët rregullisht ftohtë, ndoshta arsye është një sëmundje sistemike. Eshtë patologji mundur të aterosklerozës ose të organeve të brendshme. Të përcaktuar shkakun e saktë mund të mjeku për ekzaminim mjekësor. Për shembull, nëse një person duke ecur nakulhuye ndoshta një simptomë e lezioneve aterosklerotike e ekstremiteteve të ulëta. Prandaj është e rëndësishme që të shqyrtohet mjek, kirurg, rheumatologist, të kalojë një numër të testeve. Nuk është një kusht i lidhur me përdorimin e ujit të ngopur me minerale inorganike.Prandaj, për të ruajtur funksionin normal të qarkullimit më të dobishme për të pirë perime shtrydhur fllad, lëng frutash ose ujë të distiluar (nganjëherë). Trajtimet tradicionale Nëse nuk ka sëmundje është zbuluar, dhe arsyet për ngrirjen gjymtyrët thjesht funksionale për të përmirësuar qarkullimin e gjakut, të eliminuar ndjenjë të ftohtë në duart dhe këmbët, ju mund të përdorni provuar, mjetet juridike popullore popullore: trajtim Shumë mirë do të thotë vazhdimisht këmbët ngrirje janë insoles magnetike. Ata janë të shitur në farmaci. Ata duhet të vënë në këpucë, veshin disa orë në ditë. Ju mund të pastër thembra për të bërë këmbët, veshin çorapet dhe të lënë ata brenda natës.

Provoni trajtim parafine efektiv nëse duart vazhdimisht ftohtë, furçë e pastër duart krem. Kati aplikoni një shtresë e hollë e parafinë të ngrohtë kozmetike. Kur dylli ndërpreu, të vënë duart tuaja në një doreza ngrohtë leckë. Pas 15-20 minuta. hequr dylli, të vënë duart tuaja mbi krem ​​ushqyes. Hidh 1/4 h. L. terren xhenxhefil rrënjë 1 tbsp. e ujë të valë. Shto një fetë të vogël të limon, të lënë për 15 minuta. nën kapuç, pini pije të nxehtë. Ky mjet duhet të përdoret në mëngjes me stomak bosh dhe natën e natës. Ky çaj xhenxhefil do të dëbojë gjakut nëpër enët, një efekt i dobishëm në stomak, zorrët, tonet tërë trupi.

Pini këtë çaj, pastaj këmbët dhe duart nuk do të ngrijë. Më shumë pije erëz gjak 'ngrohtë-up'. Kjo hudhër të freskët, çdo piper, karafil, shafran i Indisë, xhenxhefil, mustardë. Mirë për të ponatirat gjymtyrët alkoolat speca të nxehtë. Pas procedurës, ju do të ndiheni të ngrohjes në gjymtyrë të ftohta. Plotësoni një gjysmë litër bankare grimcuar hudhër të pastër në një vëllim të tretë. Pastaj, pour vodka në varëse rrobash të gjitha bankat. Mbyllni kapakun, hiqni një vend të errët për 2 javë, herë pas here lëkundje përzierje. Pastaj merr 5 pika e agjërimit të mëngjesit gjatë ditës dhe në kohën e gjumit, përzierje 1 h. L. ujë të zier.

Kursi 1 muaj e trajtimit. Nëse ju shpesh u rrit ftohtë, këmbët mpirë, ju mund të përdorni ilaç popullore vjetër. Prisni për të verës, të gjejnë një fole milingonash, të vënë atje këmbët për 15-20 minuta. Pasi procedura është e lehtë për masazh këmbët tuaja, vishni çorape leshi. Pas një jave të trajtimeve të përditshme vijnë lehtësim të rëndësishme. Shpërndajë në 1 litër. ujë 10 gram kamfuri alkoolit, '50 klorid amonit. Të gjitha Shake përdorni këtë mjet gjatë një gjymtyrë masazh. Me gishtat e mpirë, përzierje 1/4 filxhan i shkrirë yndyrë perime sheqer shumë. Aplikoni fërkoni përzierje në zonën e prekur, të ngutshme e vështirë në lëkurë.

Pas kësaj, të shpërndajë 2 lugë. l. kripë për 1 litër. ujë të nxehtë, të mbajë gjymtyrë të ftohtë zgjidhje 20 minuta. Bluaj 2 kripur fuçi kastravec, 3 pods e piper të kuq të nxehtë, pour 0,5 litra. vodka. Hiq një vend të errët për një javë. Pastaj fshij përzierje nëpërmjet një sitë, fshij duart këtë mjet. Ajo ndihmon në përmirësimin e qarkullimit, të shkaktojë rrjedhjen e gjakut në gishta. Nëse ju terpnut gishtërinj në punën e vazhdueshme të përditshme në kompjuter, për të rivendosur rrjedhën e gjakut të bëni ushtrime për gishtat, fshij ato, masazh. Gjithashtu përdorni shtojcave të veçanta dietetike.

Nëse ju keni duart ftohtë dhe këmbët, mjeku do të përshkruajnë trajtim të - në qoftë se kjo është treguar. Përndryshe, provoni duke përdorur receta tradicionale efektive e dhëna në këtë faqe interneti artikull, dhe lënë duhanin, mos abuzojnë alkool. Veprim vasodilator saj ndjenjë të shkurtër dhe i ngrohtë nuk zgjat gjatë. Gjithashtu të bëjë miq me sport apo edhe të bëjë ushtrime në mëngjes dhe forcon trupin tuaj. Cheers! Svetlana,