Chlorophytum me kreshtë dhe kujdes kapskyy në shtëpi


Një perennials mjaft pakërkues mund të quhet lule Chlorophytum, kujdesit në shtëpi e cila nuk do t'ju sjellë ndonjë sherr. Për këtë arsye, fillestar dhe mund të këshillojë kultivuesve të rritet atë në apartament. Kjo lule i guximshëm do t'ju sjellë gëzim për gjelbërim e saj harlisur zbukuro ndonjë udhë me bimë tenxhere. Veçanërisht i mirë në tenxhere ajo kur ujëvarë priza varur degëve të dhënë atë një origjinalitet të veçantë. Ampel Kjo bimë është edhe një mbrojtës i shkëlqyer i kimikateve të dëmshme në ajër në çdo apartament modern.
Ajo mund të thithin farmaldehid, benzeni, hloretilom, metale të rënda, oksidet e azotit, monoksidit të karbonit, dhe të paqëndrueshme Chlorophytum me sukses të përballen me microflora të dëmshme.

Prandaj, ajo është duke u përpjekur për të zgjidhur në fëmijëve dhoma, dhoma gjumi, kuzhinë. Chlorophytum është një barishte gjithëvjetor. Vendlindja e tij - Afrika e Jugut. Evropianët u bë i njohur vetëm në shekullin e XIX. Disa florists thirrje amator kjo lule "bimë-merimangë". Gjethet e saj janë shirita ngjashme lakuar cilat kanë një gjatësi prej 50-60 cm. Ato jane green faqezbehtë me vija bardha ose të verdha, gradualisht konik në kulmin e bazës, në formën e ullukëve, mbledhura në dalje, të cilat janë të lëshuar nga qendra dhe var (deri 80-100 cm) Shigjetat me pak lule të bardha të vogla si asterisks. Skajet e fidaneve të gjata janë konvertuar pastaj në rozeta të vogla mbuluar me gjethe, të cilat janë rrënjët ajrore.


Rrënjët e bardhë Chlorophytum, lëng, të trasha, ndonjëherë edhe zhardhok. Më shumë se dhjetë vjet mund të jetojë këtë fabrikë pakërkues në banesën tuaj. Ka më shumë se 200 lloje të kësaj bime të shquar. Ne kemi bërë llojet më të popullarizuara të larmishme: Chlorophytum me kreshtë ose hoholkovyy (Ch Comosum.) Me vija të bardha gjatësore ose të verdhë (me një shkurre kompakt) dhe Chlorophytum kapskyy (Ch Capense.), Të ngjashme me hoholkovyy, por me më gjatë (deri në 60 cm) e gjerë (deri në 4cm) lë. Përveç kësaj, Chlorophytum kapskoho në peduncles nuk formuara priza ndihmëse. Më tej unë do t'ju them më shumë për Chlorophytum me kreshtë kapskyy dhe kujdesen në shtëpi për këto ngjyra.

Për më tepër, ajo është e ngjashme, kështu që ka pak nevojë për të ndarë atë personifikuar. Kujdes Hlorofitum heshtje tolerojë ajrit të thatë në apartament, por për të larë gjethet duhet të bëni atë dush mujore të ngrohtë. Spray dimrit nuk është e nevojshme. Ujit bimore si të nevojshme, duke ruajtur një tokë pak të lagur, dhe në dimër rrallë, rreth një herë në javë. Në përgjithësi, për të gjetur atij një vend në apartament është e thjeshtë: ajo do të rritet në një dritare me diell dhe gjysmëhije ajo e mirë, e keqe dhe madje edhe të përshtaten me ndriçim artificial. Megjithatë, në qoftë se ajo merr një shumë të lehta rrezet e diellit të shpërndara, bush është gjethet e harlisur dhe ngjyra dhe veçanërisht tërheqës.

Bimë është zhvilluar mirë në temperatura nga 10C në 18C. Për të jetë një fletë e mirë ulje me torfë dhe rërë (3: 1: 1). Një tjetër opsion - një përzierje e serrave dhe kopsht tokës në gjysmë. Transplantuar Chlorophytum, si bimë shumicën shtëpie në pranverë. Sinjal është për transplantin pamjen e rrënjëve në një vrimë tenxhere kur ata të mbushur tërë enë. Kjo është përafërsisht 1-3roky. Lule butësisht përmbys në një tenxhere të lirë të përzierje poshtër gati për bimët shtëpie. Shkurre të rinj dhe bazat mund të transplantuar çdo vit. Nevojë për një tenxhere të gjerë dhe kullimit të mirë. Në vend të ushqyer një herë ose dy herë në muaj nga maji deri në shtator dhe se plehrave komplekse për bimët shtëpie.

Propaganduar nga kjo fabrikë të mrekullueshme është shumë e lehtë: vetëm mund të mbjellë në një tenxhere të tokës përgatitur një fletë të mediave, shumë nga të cilat formuar në skajet e revole ajrore. Fole e re lehtësisht mbijeton sepse ajo tashmë ka një rrënjë të vogla. Nëse shpinë nuk është naklyunulis mjaftueshme, fole mund të vendosen fillimisht në një kavanoz me ujë. Në ujë, rrënjët fillojnë të rriten me shpejtësi, dhe bimore mund të mbjellë në një tenxhere. Shumë më pak shpërndarje edukate Chlorophytum e shkurret ose fara. Një disa këshilla të dobishme * Jo për t'u përdorur në shtëpi do të thotë duke siguruar gjethet shkëlqejë, kështu që ju të dorëzojë bimore nga djegiet.

Fakti se centrali duhet të transplantuar, dhe ju do të vini re bazat e mëposhtme: sistem i zhvilluar rrënjë filloi të "shtrydh" bush socket deri. * Nëse këshilla e lë korichneveyut, atëherë mbjellë lotim të mjaftueshme. * Nëse gjethet janë të zbehtë dhe pa jetë, arsyeja mund të jetë mungesa e dritës, temperaturave të larta apo pleh pamjaftueshme. Gjethet janë të errët ngjyrë e gjelbër dhe të larmishme është e humbur - kjo do të thotë se lulet nuk janë të ndriçimit të mjaftueshëm. Chlorophytum të përkryer të përgjegjshëm për aplikim me gjethe (për shembull, një zgjidhje e drogës të njohur "burbuqe"), si pasojë e lë të bëhet më i gjallë. * Lagështi të tepërt do të shkaktojë rrënjë të shpejta kalbet mishi, e cila është gjithmonë një furnizim i lagështisë. * Bimore ndjehet e madhe në varur pots në vende ku nuk ka drafte.


Nuk janë sëmundjet dhe dëmtuesit
Bimore është i thjeshtë dhe shumë rezistente ndaj sëmundjeve. Ndonjëherë, megjithatë, mund të pyes veten thrips, aphids, marimangat merimangë dhe insekteve në shkallë të zbetë. Në mënyrë për të parandaluar të nevojshme për të ruajtur lagështinë mjaftueshme rreth bimëve dhe inspektimin e saj rregullisht. Në shenjë e parë e thrips më mirë luftojë atë duke përdorur insekticid kundër aphids, dhe duke përsëritur i procesit katër herë në intervale javore. Gjethet e prekura trim. Florists amator vuri në dukje se dekurajon thrips naftalinë. Ju mund të vënë në më bimët vuajnë balls më naftalinnovyh.


LDSveta,