Hvostnik ose pisha të ujit


Përshkrim hvostnika zakonisht. Ujë Hvostnik apo pishe - është një bimë shumëvjeçare rhizomatous. Takon hvostnikovye familjes. Plant lartësi prej 15 deri 90 cm burimore -. I drejtë. Lë të butë, lineare. Gjethet Underwater - përkul, venitje dhe i hollë, sipërfaqe - fërkimit të palëve. Lulet janë të gjelbër, të vogla, të grupuara në axils e lë që janë mbi ujë. Lule Kurorën embrion filxhan e humbur, një pistil, një thek. Fruta - kostyankoobraznyy, me kocka në kopertinën e vështirë. Lulëzuar zakonisht ndodh hvostnika në qershor-gusht. Propaganduar nga ndarja.

Farat e bimëve mbart ujë dhe zogjtë. Foto pishe ujë. Ku uji është në rritje pemë? Bimë është e zakonshme në pjesën evropiane të CIS, përveç Krime, në Lindore dhe Perëndimore Siberi, Kaukaz, Azinë Qendrore dhe Lindjen e Largët. Ajo rritet në liqene, këneta, lumenjve, ngadalë rrjedhin dhe ujrat e ndënjur dhe përgjatë brigjeve të ujërave. Po aq rritet edhe në diell dhe hije në. Ka pasur raste të bimëve normale në ujë në një thellësi prej 2 m. Çorape. Dyqane rrjedh me gjethet e bimëve nga qershori deri në gusht. Një shtresë e hollë e papërpunuara të tharë nën qepalla ose në zonë të ventiluar. Përbërja kimike hvostnika zakonisht.


Studiuar praktikisht. Grass përmban kafe dhe alkoloyidy ferulovuyu acid, skopoletyn, kumarin, flavonoids kaempferol. Në rrjedh anthocyanins gjetur. Letër - acid kafe, flavonoids, coumarins. Pronat medicinale. Hvostnik pronat konvencionale anti-inflamator dhe astringent. Aplikimi. Infuzion i bimëve të përdorura në diarre. Gjethe të freskëta dhe rrjedh melchennye aplikuar deri në pikën e ndikimit, tumoreve malinje dhe beninje të lëkurës. Supë - ul temperaturën. Trajtimi pishe ujë. Infusion diarre ujë pishe. 1 tbsp. l. gjethe e gjelbër dhe rrjedh e bimëve të plotësoni 02:00 250 ml ujë të vluar, pastaj filtruar.

Merrni në 1 tbsp. l. 4 herë në ditë. Supë. 1. l. lë dhe rrjedh derdh një gotë me ujë, të sjellë një çiban dhe ftohje duke pritur, filtruar përmes garzë. Supë me tumore për aplikimet dhe pije. Match 3 lule e rodhe, 2 lule Arnica Montana, herbs hvostnika 2 pjesë, 2 pjesët e bardhë barishte vdekur-hithër, lule Hibiscus 2 pjesë të Sirisë, 3 lule e mashtruese britanikët. Pastaj 3 koleksion lugë, oblyyte 500 ml ujë, të sjellë një çiban në një banjë me ujë, dhe kuzhinier nga tani në 15 minuta, le të atë supë të krijoj për 2 orë, tsedite me napë të pastër atë.

Aplikoni 5 - 6 herë në ditë. Alexander