Crohn trajtim sëmundje, të ushqyerit, dietë


Proceset autoimune - një grup i patologjive serioze. Kohët e fundit, numri i njerëzve që vuajnë nga këto sëmundje është rritur. Ndoshta kjo është për shkak të përkeqësimit të kushteve të mjedisit, jo një dietë të ekuilibruar dhe shumë faktorë të tjerë të shkaktojë. Në këtë artikull ne do të diskutojmë temën "sëmundjen Crohn. Trajtim, dietë, dietë. " Unë gjithashtu flasin për shërbimin e sigurimit, të ushqyerit klinike në sëmundjen Crohn, pasi ato janë të një rëndësie të madhe. Nëse pajtueshmëria është arritur faljen qëndrueshme, minimizohet zhvillimin e komplikimeve.
Sëmundja e Crohn-it (PES) - një sëmundje autoimmune, ndoshta shkak të trashëguara.

Ndërsa është e pashërueshme, rrjedh nga lloji i inflamacionit jo-specifik. Kryesisht mund të prekë çdo takt gastrointestinal, shtresa e tij submucosal për të formuar granuloma. Atëherë procesi i përfshirë disa organeve të brendshme dhe sistemeve (veshkat, mushkëritë, sytë, nyje). Zhvillimi i një shkelje të thellë të funksioneve të tyre dhe dështimit. Trajtim efektiv i sëmundjes Crohn Ka tre drejtime kryesore në luftën kundër kësaj sëmundje, ilaçe, terapi dietë dhe korrigjimin kirurgjik të komplikimeve. Në ilaçe përdoren barnat që ndikojnë në lidhjen themelore në zhvillimin e sëmundjes (imunosupressory, steroid aktuale, glukokortikoideve, dhe të tjerët.) Ata të shtypur prodhimin e antitrupave nga ana e sistemit imunitar në indet e tyre të trupit, në këtë rast në shtresën submucosal e zorrëve.


Gjithashtu, ka agjentë simptomatike për të luftuar diarre kronike, infeksion sekondar, alergji. Kirurgjisë - "njerëz prerogativë me një bisturi." Diagramet më të hollësishme, kohëzgjatja dhe dozen e barnave për të trajtuar sëmundjen e Crohn, trajtim të rregulluar konsensus fundi Evropiane për trajtimin e pes. Unë do të doja të ndalem në të ushqyerit klinike në pes. Pa dieting për të arritur faljen (pezullimi i sëmundjes) nuk është e mundur. Terapi dietë në sëmundje Crohn Ushqim terapeutik - punë e madhe, ajo kërkon vetë-disiplinë e pacientit.

Nuk ka listë të veçantë të ushqimit që duhet të hiqet nga dietën tuaj për të përfshirë apo listë anasjelltas përfshin ushqimet dietike në sëmundjen Crohn është vetëm rekomandime të përgjithshme. Në World Wide Web që ju mund të gjeni shumë këshilla, duke rekomanduar se si për të kapërcyer sëmundje, dietë, dietat, ditë të uritur bezshlakovaya dietë Crohn. Por unë nuk do të ju këshillojmë që të ndjekin rreptësisht ato. Për çdo organizëm individual i përgjigjet të njëjtin produkt në mënyra të ndryshme. Shumë më mirë të tyre në përpjekje për të identifikuar ato produkte që nuk janë të përshtatshme për ju. Shumë njerëz që vuajnë nga pes, vuri në dukje se ka ushqime që përkeqësojnë sëmundjen.

Përdorimi i tyre është braktisur më së miri. Ndoshta disa prej tyre nuk janë të përshtatshme për ju. Ja lista: • Çdo pije që përmbajnë alkool. • majonezë, gjalpë, perime, gjalpë badiava, margarinë. • thekon çokollatë, çaj, kafe, misri. • vaj, ushqime të skuqura. • Produktet që përmbajnë sasi të lartë të fibrave, mollë me zhvishem, kajsi, banane, rrush, raspberries, luleshtrydhe .... • farërave dhe arra. • Lentils, fasule, lakër, fasule, qepë brokoli ata shkaktojnë bloating. • pije të gazuara. • perime e para dhe fruta. • mish të kuq dhe derri. • Çdo erëza, ushqim të shpejtë.

• drithërat, krunde. • Produktet e qumështit me intolerancë lactose. Pasi përcaktohet me produkte që nuk ju përshtaten, ju duhet të mësoni se si të gatuaj në mënyrë që ata nuk janë të përfshira në dietën tuaj. Është shumë e vështirë, sepse ka anëtarë të familjes të cilët ushqyer plotësisht, rezistojnë tundimit për të ngrënë me të gjithë i vështirë, por në fund ju të mësoni për të kaluar "jashtë vetes" provokoj erë enët shijshëm pamjen. Ky përfundim është duke bërë. Përveç kësaj, ndonjëherë jashtë periudhës së acarimit mund të pampered fetë "goodies". Çfarë është e rëndësishme të dini për ushqimin e duhur? Qëllimi i të ushqyerit klinike - pezullimi i procesit të vetë-shkatërrimit, normalizimin e stol, marrja e të gjitha materialeve të nevojshme për funksionin normal të trupit.

Përveç shumë ushqime nga dieta juaj që përkeqësojnë sëmundjen nuk duhet të harrojmë se trupi ka nevojë ushqyesve. Është e rëndësishme të mos e teproj, mos përkeqësohet çrregullime tashmë ekzistuese metabolike. Dieta duhet të përmbajë një sasi të madhe të kalorive dhe proteinave. Çdo ditë ju duhet të ketë 3 vakte kryesore, plus 2-3 "snack". Ushqimi duhet të trajtohet mirë termikisht, kimikisht, mekanikisht. Kjo spares mukozën e zorrëve, duke i lejuar për të ushqyesve të trupit. Blog - nëse keni nevojë për të? Po, sigurisht ju lutem të krijuar atë. Rekord Daily ngrënë të gjitha produktet ditë shërbejnë enët.

Si ka shëndetin tuaj pas përdorimit të tyre. Kryesor blog rregullisht shpejt mund të llogaritur "shkelësit" të cilët përkeqësojnë sëmundjen. Largimin e tyre nga dietën tuaj, dhe ju tregoj
JANË gjendje për të kontrolluar sëmundjen. Falë blog mjeku juaj do të merrni informacion të plotë në lidhje me të ushqyerit e balancuar, kalorive të mjaftueshme, proteina, yndyrë dhe karbohidratet. Nëse kërkohet, ajo skorrehiruet shtuar vitamina dhe minerale. Ushqimi ka një ndikim të madh në pes më mirë në qoftë se ju do të respektojë dietist. Së fundi, gjatë acarimin nuk e bëjmë "eksperimente" me ushqim.

Hani vetëm ato që ju mund të thoni, "Ata nuk kanë më bëjë të keq." Mos harroni se me sëmundje Crohn mund të jetojnë, ju vetëm të mësojnë atë! Alex,