Eritemë nodosum simptomat e sëmundjes, shkaktarët


Junction, eritemë nodosum ajo - një inflamacion i thellë i enëve të gjakut të lëkurës. Çfarë eritemë nodosum rrezikshme? Sëmundja zhvillohet papritmas dhe paraqet si nodules simetrike të dhimbshme të ndritshme pllaka të kuqe ose të ngritura vendosur, shpesh në frontin e ekstremiteteve të ulët - këmbët, këmbëve dhe gjunjë. Sëmundja ndodh me rrufë të traktit të sipërm respirator në pacientët kanë dhimbje në muskuj dhe nyje, lodhje, rënie e peshës trupore. Disa ditë më vonë fillon ethe të forta me temperaturë të madhe të 40 C. Për të mësuar më shumë për atë që është sëmundje eritemë nodosum, simptomat, shkaqet pamjen e saj, ju mund të me këtë artikull.

Arsyet eritemë me gunga Termi "nodosum eritemë" u shfaq në 1779 në të veprave të dermatolog Anglisht R. Vilani por detaj është sëmundje vetëm e përshkroi 100 vjet më parë, në mesin e shekullit të 19-të. Megjithatë, është ende nuk është kuptuar plotësisht, por sepse eritemë me gunga, shkaqet e saj dhe nuk përcaktohet nga ekspertët ka kaq shumë mendime dhe versionet. Kështu, si shkaqet rrënjësore që shkaktojnë eritemës qendror, tani i quajtur disa faktorë: stagnimi në enët e gjakut të ekstremiteteve, ekspozimit të zgjatur në të ftohtë, ndryshimet në nivelet hormonale, mungesa e vitaminave të caktuara.


Disa ekspertë shprehën supozim natyrën virale e sëmundjes. Përkrahësit e versionit viral në arsyetimin e saj u mbështet në faktin se eritemë nodosum shpesh ndodh në pranverë dhe vjeshtë. Megjithatë, në këtë ditë, asnjë nga këto versione nuk ka gjetur prova përfundimtare, ashtu si asnjë prej tyre nuk është hedhur poshtë përfundimisht. Pikëpamja më e zakonshme që nodosum eritemë e cila është një lloj i veçantë i reaksion alergjik që ndodh kryesisht në vajzave të trupit dhe adoleshentët në sëmundjet infektive, të tilla si grykët, fruth i keq, bruceloza, tuberkulozi, lebre, dhe sëmundje të caktuara fungale të lëkurës.

Nëse në rinovimin e shkaqeve të eritemë nodosum unitet midis ekspertëve atje, pastaj mbi format e ndryshme të sëmundjes është më shumë ose më qartë. Besohet se eritemë nodosum mund të marrin forma akute dhe kronike. Simptomet e eritemë akute me gunga Më shpesh kjo ndodh në fëmijëri. Eritema nodosum Sharp ka simptomat e mëposhtme: shfaqjen e kryqëzimeve shtrënguar, lehtësisht i dalë nga korteks lëkurës trashë në formën e skajeve fuzzy. Kur njësitë probing vërejtur butësi prekshëm. Njësitë Size variojnë nga një deri në disa centimetra në diametër. Ndonjëherë ka bashkim të tyre.

Shumica e njësive të shfaqet në këmbët, kofshët dhe parakrahët. Fillimisht Ata janë karakterizuar nga një ngjyrë të kuqe të ndritshme, duke ndryshuar gradualisht të tipit "lulëzim" blanë. Disa ditë nyje të bëhet ngjyrë kaltërosh, dhe pastaj gradualisht duke lëvizur në të gjelbër dhe të verdhë. Së bashku me këtë është fryrje fillestar. Simptomat e përshkruara janë të shoqëruara me një rritje të temperaturës në 38-39S, të dridhura, dhimbje në nyje dhe muskujt. Në përgjithësi, analiza e gjakut tregon shenja të inflamacionit në trup, shpesh përshpejtuar ESR. Në kursin mesatar akute të eritemë nodosum është një muaj.

Atëherë njolla zhduket, duke e lënë prapa pigmentim dhe lëkurë të lëkurës. Herë ka nje recidiv i formave akute. Në këtë rast, pas një kohe të shkurtër pas attenuation e një sërë nyjeve, një valë e re e nxituar. Shkaku i eritemë akute me gunga gjithashtu jo i qartë. Simptomet e eritemë kronike me gunga Nodosum kronike eritemë - knotted anhiyit - ndodh kryesisht në gratë e moshës së mesme dhe të vjetër, shpesh të ngarkuar me alergji të përgjithshme ose vaskulare apo vatrave të infeksionit kronik. Ka disa forma të nodosum kronike eritemë: 1. knotted vaskulitis alergjik.

Tipar i saj karakteristik është numri i vogël i nyjeve që nuk janë të përshtatshme për shkatërrim me kalimin e kohës; 2. migratore nodosum eritemë Beverstedta. Në këtë formë e sëmundjes nuk është aq e nxehtë, por më gjatë. Përveç kësaj, ka një probabilitet të lartë të acarimin e përsëritura, në të cilën nyjet në qendër të inflamacionit "zbehet" dhe bie. Si rezultat, skuqje koltsevydnuyu marrë formë - një denar