Halor bredh - Përshkrimi


El zakonshme - një përshkrim të impiantit. Lartësia halor me gjelbërim të përjetshëm e 25-30 m. Ajo i takon familjes së pishave. Pemët piramidale, bronkial verticillate. Trungu është i mbuluar me gri ose kuq pak-kafe me luspa leh. Hala janë me shkëlqim, theksoi, jeshile të errët, katër të njëanshme. Çdo vit druri derdh pjesën e tij të shtatë. Bredh - Halor monoecious: organet riprodhuese mashkull janë në të njëjtat individët me gratë. Organet e grave janë në skajet e degëve të rinj, ata janë të ndritshme të kuqe, cilindrike. Kone meshkuj janë ndër hala në skajet e fidaneve të vitit të kaluar janë të gjelbër-verdhë, më i vogël në madhësi se sa gratë.

El formon një polen maj-qershor. Farat e conifers - me krahë kafe arra të errët. Farërat bëhem në shtator-tetor. El photos zakonshëm. Ku bimë është e zakonshme. Halor bredh i përbashkët në veri të Rusisë Evropiane. Çorape. Në mënyrë që të përgatiten drogë janë hala, buds dhe buds të rinj të pemës. Veshkat ruajtur ato në fillim të pranverës, para se të piqen. Thatë ata të vendosur një shtresë e hollë në ajër të hapur dhe shpesh janë të përziera. Kone janë korrur para se fara pjekur (të verës). Hala e tyre dhe pemë bredh janë përdorur të freskëta.


Përbërja kimike e bimëve medicinale. Në pemë leh përmban pastërtisë, e hala - elementët gjurmë (bakër, mangan, hekur, etj), vaj esencial, acid Askorbik, rrëshirë dhe tannins në kone - minerale, vajra esenciale, të paqëndrueshme, rrëshirë, tanin. Pronat farmakologjike. Përgatitjet Ndreq akt si dezinfektues, expectorant, cholagogue, bën të dalë djersë, analgesics dhe diuretike. El thjeshtë: si përdoret në mjekësi është barishte medicinale me gjelbërim të përjetshëm? Mjekësisë tradicionale përdoret për të trajtuar kone, hala pishe dhe buds bredh. Supë veshkave Spruce ndihmon me inflamacion të mushkërive dhe të rrugëve të sipërme të frymëmarrjes (mbytje).

Në përdhes, gurët në veshka, reumatizmi - përdoret si një banja terapeutike. Hala pije infuzion për të parandaluar dhe trajtuar poshtër. Kone supë conifers bredh i dobishëm për shpëlarje gojën, me një të ftohtë, për varrosje hundë, grykët kronike, grykët, tracheitis, pezmatim i fytit. Pisha, trajtim. Nëse sëmundjet e frymëmarrjes. derdh një litër qumësht 30 g të fidaneve të bredh pemë pishe, vlim mbi flakën e një zjarri të mesme për 30 minuta, pastaj të ftohtë dhe tendosje. Pini supë në pjesë të vogla gjatë gjithë ditës. Duke ulur imunitetin. Hidh një filxhan të valë ujit 40 g melchennoy gjilpërë dhe vlim 10 minuta, 10 minuta ponastaivayte, tendosje.

Pini supë 20 pika në verë dhe 40 në pika të dimrit. Infuzion në poshtër. 30 g hala derdh 1/2 litër ujë të vluar, le të krijoj, tendosje. Pini tre herë në ditë. Bronkit supë. Lugë bredh veshkave pemë pishe derdh një gotë me ujë të valë, dhe 15 deri në 20 minuta e banjë me ujë të ngrohjes në 100C °. Strain, lëndëve të para shtrydh. Pini 2-3 herë në ditë, pas ngrënies për gjysmën e një gotë. Infuzion përdorim të jashtëm. Hidh një gotë me ujë të vluar 40 g kone gjelbër dhe të insistojnë. Bury infuzion në formën e nxehtësisë, në të hundës bie në 3-4 hundë 5-6 herë në ditë. Preparatet farmaceutike.

"Ninavin" - zgjidhje 50% të naftës thelbësore e hala pishe në gjalpë bukuroshe. Ajo është përdorur në veshkave dhimbje barku dhe gurët në veshka, ka efekt antispasmodic në muskujt të lëmuar të traktit urinar. "Pinabin" - zgjidhje 50% në vaj thyese rëndë bukuroshe pishe thelbi halor ose bredh. Ajo ka diuretik dhe baktericid pronat; në muskujve të traktit urinar siguron veprimin antispasmodic. Kundërindikimet për të ngrënë. Drogës "Pinabin" gëlltitje shkakton një depresion të përgjithshme, acarim të traktit digjestiv.
Ajo është e kundërindikuar në nefrit dhe nephrosis. Medikamente bredh i zakonshëm i kundërindikuar në ulçerë stomakut dhe gastrit giperatsidnom.




Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!