Ngrënie me diabet të tipit të dytë


Në botën e sotme, deficiti më i madh në njerëz - këtë herë. Ndonjëherë mjeku dikur shpjegoi njeriun se diabetit tip i dytë i mendjes se të ushqyerit e duhur dhe dietë për atë që të jetë shumë më efektive grup i drogës, veçanërisht në qoftë se pesha e pacientit. Duke qenë ndërhyn mbipeshë vetë funksionin e insulinës njerëzore në mënyrë efikase, duke rezultuar, pasi të hahet përqendrimi i glukozës në gjak mbetet i lartë për një kohë të gjatë. Në këto pacientë, ulja e thjeshtë peshë mund të reduktojnë ndjeshëm koncentrimin e glukozës në gjak. Prandaj, baza për pacientët normale diabetin e të cilëve gjenden llojin e dytë - ushqim shëndetësor.

Kjo do të thotë që të ushqyerit në diabet të tipit të dytë përfshin përpilimin menynë e përditshme ku është e rëndësishme për të shpërndarë sasinë e përditshme të ushqimit, të rrisin frekuencën e marrjes së ushqimit të dobishëm e të përjashtuar nga ushqime dietë të dëmshme dhe plotësisht braktisin pijeve. Këshilla për blerjen e kontrollit të produktit yndyrë, lexoni përbërjen e saj dhe të zgjedhin atë me më pak yndyrë. * Kur u përgatitur mish - të hequr dhjamin sipërfaqësore dhe shpezë - dhe madje edhe lëkurën. * Preferojnë metodat gatim të tilla si parovarenie, braising dhe pjekje. * Hani fruta dhe perime të papërpunuara. * A nuk e vënë sallatë me krem ​​kosi, majonezë ose gjalpë, përdorni salcat të ulët-yndyrë, të tilla si nga acidophilus ose kos me pak yndyrë.


Në jetën të vështirë për të mbajtur një të sakta ushqime numërimin kalori të jetojnë një jetë normale, me diabetit mellitus tipi II, ushqimi ishte e ndarë në 3 grupe dhe rekomandimet për secilin grup. Përdorni ushqime të ulët kalori mund të jenë lirisht - ky grup përfshin pothuajse të gjitha perimet. Produktet Përdorimi srednekaloriynye duhet të jetë i kufizuar, por të moderuar, që do të thotë se ata kanë nevojë për të ngrënë dy herë sa më pak të shëndetshme. Ky grup përfshin: Këngët e peshkut dhe mish, qumësht dhe produktet e qumështit yndyrë të zakonshëm, djathra të ulët-yndyrë dhe djathë, vezë, patate, bizele, fasule dhe misër i pjekur, makarona, drithëra, breads, fruta (përveç rrushit).

Është e dëshirueshme për të kufizuar konsumin maksimal të energjisë dendur ushqime: gjalpë, salcë kosi, krem, majonezë, proshutë, mish yndyrore, sallam i tymosur, peshk yndyror, djathi dhe përmbajtje të lartë yndyrë të djathë, jam, ushqim të konservuar, pije me sheqer, sheqer, mjaltë, jam, çokollatë, karamele, biskota, ëmbëlsira, akullore, arra dhe fara. Pije janë të rekomanduara: ujë i ndryshëm mineral, pije të gazuara përgatitur në saharozamenytelyah. Çaj dhe kafe pije pa krem ​​dhe sheqer. Nuk rekomandohet: ëmbël pije të gazuara ndonjë alkool-bazuar pije. Dietë diabet blerje diabet tip II, të ushqyerit në mbipeshë do të bëjë çdo 3:00 dhe gjithmonë në pjesë të vogla për të lehtësuar veprimtarinë e pankreasit.

Pritja mëngjes detyrueshëm në 20 - 30 minuta pasi e mori nga shtrati. Norma ditore e ushqimit të nevojshme për të shpërndarë në mënyrë të barabartë gjatë gjithë ditës si përmbajtjen e saj kalori, kështu që nuk kishte më shumë dallime me kohë në pritje të saj. Në qoftë se ju ndiheni të uritur është e nevojshme që të ketë një rostiçeri të tilla si një mollë apo portokall. Në qoftë se ju ndiqni me kujdes këto parime të thjeshta e të ushqyerit, i cili vuan nga diabeti i llojit të dytë duhet të hedhin peshë, që do të thotë se ai bie përqendrimi i glukozës në gjak, dhe pas shëndetin e saj përmirëson diabetik!