Nënat Ushqim gji


Qumështi i nënës - produkt i përkryer, i cili për nga natyra, është i aftë për të siguruar jetën, shëndetin dhe zhvillimin harmonik të fëmijës. Procesi i tretjes në papërsosur të vogël të fëmijëve, dhe qumështin e nënës përshtatur për këto karakteristika, foshnjat metabolike në proporcione të saktë të substancave në sasi optimale dhe formë të tretshëm. Gjithashtu pjesë e vlerës së qumështit të gjirit ka një faktorë të veçantë mbrojtëse që janë pengesë të besueshme për sëmundje të ndryshme (akut respirator, zorrëve dhe infeksione të tjera). Qumështi i nënës është steril, i lirë nga mikrobet dhe të ngrohtë, e cila lehtëson thithjen e saj.

Fëmijët ushqyer qumësht të gjirit ndryshojnë dukshëm nga shtuchnykiv dhe shëndetin dhe zhvillimin fizik, reagimet më të theksuara emocionale. Prandaj, nëse është e mundur, ju duhet të bëjë çdo përpjekje për të siguruar se qumështi i gjirit mjaft fëmijë, si një përzierje, megjithatë sofistikuar ata janë, ajo do të zëvendësojë. Për të qumështit të vijnë në sasi të mjaftueshme, është e rëndësishme për shëndetin psikologjik dhe të ushqyerit të nënës gjatë ushqyerjes me gji. Ajo duhet të jetë i qetë dhe i sigurt se qumështi është e mjaftueshme, ajo nuk do të jetë që të zhduket, ajo do të "ushqyer" nënën e saj. Gjithashtu, në mënyrë të qumështit të prodhuar në sasi të mjaftueshme, është e rëndësishme zbatimi i drejtë i fëmijës në gji, shkatërrimit të tij të plotë.


Nënat e reja është një rënie e përkohshme në laktacion, por jo dëshpërim dhe panik nuk është e nevojshme. Ne shpesh duhet të vënë fëmijën në gji kur ai tregon shqetësim apo kequshqyer, e vënë atë në kthen në të dy gjinjtë. Më të laktacionit restauruar. Çfarë është gji? Food mom gji, siç u përmend, është gjithashtu i rëndësishëm. Për të rritur sasinë e qumështit para se të ushqyerit e dobishme për të pirë një gotë me lëng frutash, ndonjë pije qumësht, çaj të gjelbër me qumësht. Efektet e mira të veçanta japin stimuluar prodhimin e qumeshtit, pije, ky infuzion i fara kopër, anise, qimnon, çaj me ca balsam, oe limon, rigon, lëng karrote.

Nënë e re mund të marrë decoctions e bimëve: Motherwort, yarrow, rrënjë sanëz, lë hithër, rrjedh HOPS. Dy ose tre lugë të grumbullimit të derdh një litër ujë të vluar dhe të insistojnë në një termos. Kjo pije infuzion mënyrë të barabartë gjatë gjithë ditës. Duhet t'i përmbahet për të pirë. Grua gjatë rritjen e fëmijës duhet të marrë në 800-1000 gram më fluide se zakonisht. Por një tejkalim i rëndësishëm i kësaj norme të çon në një reduktim në kontrast laktacionit. Në ditët e sotme, komerciale në dispozicion produkte specifike proteina-minerale që stimulojnë prodhimin e qumështit të gjirit - "Olympic", "Femylak", "ENFA-nënë", "qull e Nënës", "mami plus" dhe të tjerët.

Nënë e mirë pleqsh të hani një arra pak në ditë, mos u bëni merak, udhëtim në ajër të pastër. Është e rëndësishme, pavarësisht lodhjes, shqetësimit, pas çdo të ushqyerit, natë e ditë, për të shprehur për t'i dhënë fund qumështin e nënës nga gjiri foshnjen. Kjo është shumë e rëndësishme në qoftë se evoluar më shumë qumësht se norma e ushqyerjes me gji, të foshnjës së nevojshme. Nuk është një ndihmë e madhe trupi për të prodhuar produkt të paçmuar. Qumësht shprehu mund të ruhen në frigorifer për më shumë se një ditë dhe përdoret si plotësim pas çdo ushqimi, para-ngrohje atë në një banjë me ujë.

Për të përmirësuar prodhimin e qumeshtit rekomandoj duke marrë acid nikotine për 10-15 minuta para se të ushqyerit e fëmijës tri herë në ditë për 45 mg zgjatur për dy javë.
Gjithashtu droga në mënyrë të barabartë të dobishme me vitaminë E. Ata janë të inkurajuar për të marrë 3 herë në ditë për 10-15 mg për rreth 2 javë. Nënat lactating Recommended hidrolizate maja që bën birrë e thatë-së. Pllakat janë të grimcuar, i hedh ujë të ftohtë, duke këmbëngulur 3-4 orë, të nxehtë në shfaqjen e avujve. Merrni 2 herë në ditë për një lugë çaji gjatë gjithë periudhës së gji një fëmijë. Ajo përmirëson ndjeshëm cilësinë e qumështit të gjirit, ajo rrit proteina dhe yndyra.

Gji Normal qumësht i prodhuar çdo ditë. Gjatë besohet se fluksi i qumështit është birrë e mirë. Për fat të keq, kjo deklaratë është e pabazuar. Për më tepër, bën dëm të madh për shëndetin e fëmijës. Alkooli është kalon lehtë në qumështin e nënës dhe është alkool organizëm helmimi fëmijë. Unë do të doja të mbrojtur nënat e reja nga hudhër, qepë të kapur gjatë laktacionit. Përdorimi i tyre në gji të qumështit një erë të pakëndshme, dhe fëmija refuzon gjoksin. Svetlana44,