Fuqia për të rivendosur zorrë


Jashtë verës. Në këtë kohë, rrezikun e sëmundjeve gastrointestinale, duke përfshirë çrregullime të zorrëve. Pra tani, më shumë se kurrë, ne duhet të i kushtoj vëmendje të veçantë për të higjienës personale, të përpunohen plotësisht perime, fruta dhe manaferrat përpara se të hahet. Ata duhet të larë në ujë të rrjedhshëm, pastaj derdh mbi ujë të valë. Çrregullim i zorrëve pas ngrënies, në disa raste, mund të shkaktojë një përmbajtje të rritur të nitrateve dhe pesticideve. Për të përmirësuar atë, hani pak, ushqime të thjeshta enveloping përmban niseshte dhe pini shumë ujë të pastër të ftohtë. Sigurohuni që ushqimi pas çrregullimeve të zorrëve nuk përmbajnë ushqimet që shkaktojnë lëshime e tij të reja.

Pas shërimit, gjithashtu duhet të përmbahen në një dietë të veçantë për të ndihmuar në rivendosjen e zorrë normale dhe të gjitha organet e brendshme. Dy ditët e para pas sëmundjes nuk hani biskota ëmbël me bukë të bardhë, të bërë vezë të fërguara për një çift. Pini oriz-ujë. Ju mund të përgatisë supë oriz pureed, qull gatuar në ujë (oriz, hikërror dhe bollgur). Shërim nga çrregullime gastrointestinale shkon mirë, për të përdorur pelte dhe pelte me manave thartë dhe fruta. Në dy ditët e ardhshme, pas shërimit të plotësuar dietën tuaj me mish dhe peshku steamed qofte. Gjatë kësaj periudhe teas pije me hips u rrit, qershi të thata, dardhë, boronicë dhe ftua.


Ju mund të pini çaj të ngrohtë të gjelbër apo të zi. Në ditët në vijim në të ushqyerit për të rivendosur zorrë shtuar meatless supë perimesh me drithërat. Pas gatim supë, drithëra duhet të fshij nëpër një sitë, për absorbimin më të mirë të shërohet trupin. Shtoni në supë perime copëtuar finely: karrota, patate, lulelakër, qepë, majdanoz. Ju mund të vënë vezë supë. Sipas dietat përjashtojë nga tuaj dietë lakër, elbit dhe të grurit kokrra, speca e ëmbël. Pas organizmit sëmundjes është në nevojë të proteinave. Prandaj, në javën e parë të fillimit dhe ditë të mëvonshme në shishe dhe avull gatuaj burgers me peshk dhe mish.

Pasi karrige është restauruar, ju mund të hani peshk të zier dhe gjirit të zier pule. Shumë të dobishme këto ditë është një djathë i freskët (jo thartë). Ju mund të gatuaj me të casseroles, ëmbëlsira djathë dhe soufflés. Gjatë dy javëve të para pas zorrëve kos sëmundjes pije, hani kos çdo ditë, që përmban bakteret e dobishme të jetojnë. Vlerë e madhe për shërim nga infeksion intestinal po ha mollë e pjekur, dardha dhe kajsi pa lëkurat. Ata rrjedhin nga zorrët e substancave të dëmshme për trupin. Të gjitha ushqimet janë të ngrënë duhet të jetë i gatuar mirë apo e pjekur, ata janë të nevojshme në formën e nxehtësisë.

Ushqim diete në çrregullime gastrointestinale duhet të marrë një muaj. Pastaj gradualisht të kalojnë në dietën e tyre të zakonshme. Megjithatë, një tjetër javë off nga dietë është shumë i yndyrshëm dhe ushqimet pikante. Si jeta, një mënyrë për të rivendosur zorrë përmes dietës - më efektive. Gjëja kryesore nuk është që të ngutemi për të filluar të hahet çdo gjë pa dallim dhe mos harroni të lani duart tuaja përpara se të hahet, menjëherë pas ardhjes nga rruga para dhe pas përdorimit të tualetit ... Aleksandrin,