Foshnja ushqyerit 1 menu vit, recipes


Viti i parë i jetës së foshnjës menu-së, përveç qumështit të gjirit përfshijnë drithëra, perime, pure frutash pureed mish, peshk. Sigurisht, dietë të fëmijëve në këtë moshë është shumë e ndryshme nga një i rritur. Ushqimet kryesore duhet të jetë: produkte qumështi, kos, djathë, qull qumësht. Shuma totale e produkteve të qumështit duhet të jetë rreth 800 gram në ditë. Ju duhet të jepni fëmijën tuaj dhe produkteve të tjera, mish dhe perime. Si për të ushqyer fëmijën, kështu që ai u rrit të shëndetshme dhe të lumtur, ne do të flasim me ju sot në këtë faqe. Ajo do të flasim për dietën e fëmijës në 1 vit, menutë, recetave për këtë. Rregullat themelore për ushqim për fëmijë Gastrointestinal traktit fëmijë vjeçari nuk është zhvilluar ende plotësisht.

Pra t'i japë atij më shpesh, por porcione të vogla. Intervali i zakonshëm në mes feedings: 3-4 orë. Në këtë mënyrë vjen plotë dietën e përditshme: mëngjes, drekë, çaj pasdite dhe darkë. Në natën, fëmijët zakonisht nuk kërkoj për ushqim. Por është më mirë që të jepni fëmijën tuaj një biskota gjumit me kos. Kashi menu fëmijë prej 1 viti duhet të jetë çdo ditë. Ata mund të jenë të përgatitur jo vetëm qumështin, por gjithashtu në ujë. Cook atë bollgur, hikërror, misër, qull gruri. Bollgur është më mirë të mos përzihen. Vlim atë 2-3 herë në javë. Rajs mund të jepet, por jo shumë shpesh dhe vetëm nëse fëmija ka kapsllëk. Para gatimit, drithëra bluaj më të mirë në një mulli kafeje.


Pra, ata janë të zhytur më mirë nga trupi i fëmijës. Getting për të filluar me bukë të bardhë, feta të grurit. Ajo është më e lehtë të tretet, dhe më vonë ju mund të futur gradualisht dhe bukë gri. Gjithashtu në dietën e përditshme të fëmijës 1 vit duhet të përfshijnë një shumëllojshmëri të casseroles, perime, supave pureed. Në verë, vjeshtë menu përfshijnë fruta të freskëta dhe perime. Para përdorimit, ato duhet të grimcuar. Për shembull, hekura një mollë ose një karotë në një rende gjobë. Konsumohen lëngje, vetëm të jetë i kujdesshëm me këtë. Të kujdeset për të shmangur alergji. Cook fruta të freskëta dhe pelte kokrra të kuqe, fruta. Të jetë i sigurt për të hyrë në një dietë të mishit. Arsyeshme mish më i mirë i freskët lepuri, mish pule, viçi ligët, të brendëshme.

Mish, salcice, konservuar ndryshme jepni fëmijës është e nevojshme. Prej tyre jo. 1-2 herë në javë peshku zëvendësojë enët e mishit. Blej peshk të freskët, të përpiqet për të zgjedhur varietetet me përmbajtjen më të ulët të eshtrave. Në këtë moshë, fëmija juaj mësohet të pavarësisë. Le atij turi, le ta mbajë atë dhe përpiqet për të pirë. Është në rregull nëse obillyetsya. Mësojini atij që të mbajë një lugë, le të vetëm duke u përpjekur për të ngrënë. Vendoseni ushqimin në procesin e lojës. Ai është shumë i këndshëm. Sigurisht, drithëra nuk është vetëm vetë, por i gjithë zonës përreth, por fëmija shpejt të bëhet e pavarur dhe të mësojnë për të ngrënë pa ndihmën tuaj.

Menu e vlerësuar ditore për fëmijë 1-1,5 vjet Nutritionists këshillojnë për të ushqyer fëmijën në mode. Por në qoftë se në mes feedings fëmijën uritur, nuk ka asgjë të keqe për të trajtuar atë apo të japë të pini pechenyushki fruta zier, pelte ose kos. Këtu është një menu i përafërt për fëmijën tuaj: Mëngjes - 20:00 qumësht oats qull -. Çaj 200g dobët me qumësht 100 ml copë bukë të bardhë me djathë - 20/10 g Darkë - 12.00 perime supë - 100 ml qofte peshk, steamed 50 gram pure patatesh në supë - 100 g Jelly frutash 100 ml 2 feta bukë e bardhë - 10 g Mesditë - 16. 12:00.

Gjysma një filxhan kos pjekur Cookies mollë e ëmbël 100g - 15g Darkë - 20,00 djathë trashë me qumësht - 80 g pure karrota 100 g filxhan qumësht të zier para se të shkojnë në shtrat natën, ose ju mund të jepni kos. Recipes enët shëndetshme për ushqim për fëmijë Mundohuni të gatuaj ushqim për recetat e propozuara përfshijnë ato në dietën e fëmijës. Ata janë të shijshme, të shëndetshme dhe shumë si fëmijë: Salcë e ëmbël me mollë të freskëta Lahen nën drejtimin ujë 2 mollë të mesme. Piqem tyre në furrë deri tenderit, fshij nëpër një sitë. Shtoni pure 1 tbsp. l. sheqer. Llokoçis në 15 ml ujë 5 miell g patate të pastër.

Mix mirë, për të shmangur gunga. Mix një zgjidhje të pure molle, të sjellë një çiban rreth ngrohjes mesme, nxitje të vazhdueshme. Gati për të Shërbyer salcë me drithëra, puddings, casseroles. Purees perime Për këtë recetë ju do të duhet një grup të perimeve të freskëta. Për shembull, do të përgatisë karrota, turnips, rrepë, lakër apo ngjyra
OG. Totali - 80 orë më do të duhet 20 gram patate, 25 ml qumësht të freskët nga lopa, 1/3 h L.. gjalpë, pak kripë. Perime, të pastër, të larë, kuzhinier në një kazan të dyfishtë ose në një tigan të vogël me kapak të ngrohjes shumë të ulët. Së pari vlim rrënjët, atëherë kur ata janë gati gatuar, shtoni patate dhe lakër, kuzhinier deri butë.

Pastaj kullimin e ujit, shtoni nxehtë qumësht, kripë dhe pure tolkushkoy dhe pastaj pure tërësisht lëvizje.
Vendos një copë gjalpë. Kjo gjellë mund të jepet për fëmijët nga 9 muajsh. mosha. Salcë mishit me viçi Pritini në copa të vogla 100 g. Nga të brumit, duke hapur përparimin e venave dhe yndyra. Vendoseni në një tigan, të mbuluar me ujë të nxehtë (50 ml), ziej për ngrohje të ulët deri tenderit, rreth 1-1,5 orë. Mishit duhet të jetë e tenderit. Pastaj kaloni bit përmes një mulli mishit, pak kripë, vënë përsëri në tenxhere me supë në vlim. Pastaj mundë të mishit me një supë të vogël.

Çfarë duhet të jetë në dietë e fëmijës në 1 vit: menutë, receta, kemi shqyrtuar me ju sot. Unë shpresoj këto këshilla që ju do të duhet. Fëmijë është në rritje, ajo ka nevojë për një shumë të pushtetit për zhvillimin e plotë të organizmit. Prandaj, është e nevojshme në mënyrë të ndryshme, të dobishme, dietë të ekuilibruar dhe sigurisht dashuria dhe vëmendja e të gjithë familjen. Svetlana,