Feeding një fëmijë 1,5 vite 1,5 vite


Kur fëmija kthehet 1,5 vjet, ajo ka më shumë dhëmbë se ai ishte një vit bëhet më i pjekur traktit gastrointestinal. Por kjo nuk do të thotë, tani ju nuk keni nevojë për një blender. Pavarësisht nga fakti se numri i dhëmbëve të rritur, fëmija juaj mund të jetë dembel për të përtyp ushqimin tërësisht. Prandaj, të ushqyerit fëmijës 1,5 vjet (1,5 vjet) në këtë kuptim nuk është shumë e ndryshme nga çdo gjë që ka qenë e redaktuar më parë dhe ne nuk e rekomandojmë këtë faqe interneti për të shtyrë mënjanë blender. Megjithatë, në këtë moshë, ju mund të filloni duke marrë sallatë me perime e integruar, dhe supave dhe enët kryesore në heshtje mund të lënë copa të vogla nuk razmelchennoy ushqim.

Kur fëmija është i sëmurë ose ka dhëmbët fillojnë të shpërthejnë, më mirë për të dhënë vetëm ushqim pureed, për shkak të një tjetër ajo mund vetëm të heqë dorë. Përkundër faktit se shumë produkte jo ende të jepet në këtë moshë, por me produkte normale dietë ende mund të gatuaj një shumëllojshmëri të pjatave për fëmijët. Në këtë moshë nuk kanë nevojë për shumë aktive të zgjeruar dietën e tij, duke shtuar e produkteve të reja, kështu që mund të shkaktojnë alergji apo çrregullime në sistemin e tretjes. Ushqimi për Fëmijët në 1,5 vjet Pas 1,5 vjeç një fëmijë duhet të hani katër herë në ditë, dhe të ushqyerit e dytë, që darkë duhet të jetë më të kënaqshme.


Mesdita mund të jetë më pak kalori, dhe mëngjes dhe darkë zënë vetëm 1/3 dietë totale ditore. Në të ushqyerit e parë dhe të fundit duhet të japë drithëra dhe perime enët fëmijës ose enët djathë me të. Ju mund të jepni një gotë kos. Në drekë le dy vakte. Le të jetë: supë ose supë në ujë, të dytë - mish ose peshk me perime, dhe i dytë mund të japin pjatë djathë. Mos jepni supë fëmijën tuaj. Shumë e shijshme dhe e dobishme për të përgatitur një sallatë me perime të papërpunuara të jetë hekura. Para se të hyjë në një fëmijë duke fjetur, ju mund t'i japë atij kos ose qumësht. Në mes 1,5 deri në dy vjet fëmija duhet të jepet qumështit dhe produkteve të qumështit, të cilat përmbajnë vitamina esenciale dhe minerale të dhe proteina tretshëm.

Për të përmirësuar imunitet produkte shumë të dobishme të qumështit. Ata gjithashtu të përmirësuar tretjen dhe përmirëson florën e zorrëve. Nëse gjatë ditës fëmija juaj është të hahet ushqim të vogla në vend të katër ngrënies mund të shtoni një të ushqyerit të pestë - jap kos fëmijën tuaj. Në ditën fëmija juaj duhet të pijë 500-700 ml qumësht ose kos. Në këtë moshë, ju mund të filloni për të ofruar djathë si enët më të sofistikuara. Ajo mund të jetë dumplings dembel ose casseroles djathë. Por mos harroni për copë djathë duke përdorur blender kur gatim casseroles. Nuk ju mund të shtoni fruta dhe perime, dhe oriz dhe bollgur.

Në ditën e fëmijës në moshën prej 1,5 vjet për dy vite duhet të hani 50-70 gram djathë. Enët e perimeve për këtë moshë duhet të jetë e perime të bukura të tilla si karrota, patate dhe panxhar, dhe lakër, kungull dhe kungull i njomë. Më të mirë në kazan të dyfishtë të gatuaj, vlim ose zierje, pastaj pure me një pirun. Mos harroni për përfitimet e salads. Për këtë qëllim, fshij trangujve integruar dhe domate dhe panxhar ziera. Në dimër, përdorni perime të ngrira. Do t'i zhytë në ujë të vluar, pas shkrirjes është e nevojshme. Në ditën fëmija mund të jepet 120-150 gram patate, perime të tjera gjatë ditës fëmija juaj mund të hani sa më shumë.

Dhe sigurisht, të shikojnë reagimin e lëkurës. Mish për fëmijën çdo ditë një fëmijë 1,5 vjet mund të japë mish, por kohën më të mirë për të bërë atë të ngrënë një fëmijë është i am. Ndonjëherë ditë peshk për të filluar një foshnje. Mish i aftë varieteteve të ulët-yndyrë të lopës dhe viçit dhe lepuri, pule, gjeldeti. Prej tyre mund të gatuaj salcë mishit apo qofte dhe burgers dhe sufle me avull. Të përjashtuar nga dietë e fëmijës në këtë moshë e suxhuk, qentë e nxehtë dhe salcice dhe proshutë. Në ditën e fëmijës duhet t'i jepet gjashtëdhjetë gram mish. Peshk peshk ju mund të sigurtë të jepni fëmijën tuaj çdo javë, natyrisht, nëse nuk ka reagime alergjike.

Ju mund të bëni fileto peshku me perime ose burgers peshkut për një çift. Në ditën e fëmijës së saj duhet të hani jo më shumë se dyzet gram. Gjinjtë Sa për drithërat, ata luajnë një rol vendimtar në dietën e fëmijës tuaj. Gatuaj ato më shumë ose më i trashë, në varësi të asaj që fëmija juaj pëlqen. I shijshëm
dhe do të puddings me drithëra dhe perime dhe fruta. Në ditën e fëmijëve do të jetë e drithëra të mjaftueshme dhe makarona në tridhjetë gramë. Omelets shumë të shijshme, Vezë mund të jetë i gatuar me vezë.
Përveç kësaj, ju mund të gatuaj cool. Shumë e dobishme dhe pule dhe vezë trembem. Kështu që ju mund të jepni atyre, tjetër.

Alergji ndaj vezëve, trembem ndodh në fëmijët më pak se pule. Në ditën fëmija juaj mund të jap një vezë trembem ose gjysmë pule. Frutat dhe manaferrat fëmijë të moshës 1,5 vjet është e mjaftueshme për të ngrënë 100-130 gram në fruta dhe manaferrat në ditë. Ato nuk mund të pure dhe të japin copa të prera imët. Bagirrra123,