Helmimi i ushqimit në trajtimin e fëmijëve në shtëpi


Çrregullime të hahet në fëmijët e vegjël mund të zhvillohet për shkak të edhe ndryshime të vogla në cilësinë e një produkti. Ky reagim shpjegohet me papjekuri e sistemit imunitar të fëmijëve dhe karakteristikat e përgjithshme të një trupi të vogël. Çfarë stomaku ynë tretet pa probleme, mund të shkaktojnë çrregullime serioze në fëmijë dhe trokas atë nga ulluk për një periudhë të gjatë kohore. Nëse fëmija juaj tregon shenja të helmimit me ushqim - duhet të marrë hapa të menjëhershëm për të trajtuar atë. Nëse një fëmijë ka filluar diarre, formë e butë, ajo mund të jetë në mënyrë të sigurtë të shëruar më vete. Pra, ne do të flasim rreth është helmimi me ushqim në fëmijët, trajtimi në shtëpi.

Por ka një gjë. Nëse mosha e fëmijës më pak se pesë vjet - ajo duhet menjëherë të shihni mjekun tuaj. Në këto fëmijë të vegjël një sulm i fortë i diarresë shpejt mund të çojë në dehidratim kritike. Kjo mund të jetë një kërcënim serioz për shëndetin dhe madje edhe jetën. Fëmijët më të rritur mund të trajtohen në mënyrë të pavarur. Shenjat e para të helmimit me ushqim mund të ndodhë brenda gjysmë ore pasi të hahet. Ndonjëherë ata sulm vonuar nga gjysma maksimum 02:00. Simptomat e mëvonshme të bakterial shpesh shpjegohet ose infektive shkaku helmim. Megjithatë, fëmijët më të rritur duhet të tregojnë mjekut nëse: -diareya zgjat më shumë se dy ditë; karrige -chastyy shoqëruar me të vjella të vazhdueshme të lodhshme, të cilat mund të jenë të përzier me biliare apo gjak; -diareya shoqëruar nga Vasyl%


D0? Marramendje Im, djersë shfaqet në fëmijë, ai kthehet zbehtë dhe frymëmarrja bëhet e shpeshta dhe të përhershme, ka palpitations shpeshta; stools -chastyy shoqëruara me dhimbje të forta në bark; -Në masa fekal aditiv të dukshme të gjakut ose mukusit; -slabkist bëhet shumë i fortë, fëmija nuk mund të ulen dhe të qëndrojë; dhimbje barku -rozlady stomakut shoqëruar nga një ton të lartë dhe të gjymtyrëve; Fëmija -në ka mjegulluar vizion, i shoqëruar nga ndezje para syve të mizave dhe dhimbje në shikimet. Pas zbulimit të simptomat e para të diarresë, fëmija duhet të vënë në shtrat, duke siguruar atë me një pirje të rregullt të tepruar.

Për këtë qëllim, ajo është mirë të përdorni limon acidifikuara ujë, ujë mineral jo të gazuara, çaj të dobët me pak mjaltë ose sheqer. Ai është i detyruar të konsumojnë shumë lëngje - kjo do të shërbejë si parandalimin e dehidrimit. Pije afër temperaturën e trupit do të treten më shpejt ajo është zhytur në traktin gastrointestinal. Thirrni një doktor. Përpara se të bashkohet profesional mund të jepni fëmijën e karbonit aktivizimit. Ai e pranoi shkallën e një tabletë në peshë 10 kg. Nëse diarre është i shoqëruar me dhimbje, masazh bark fëmijën tuaj mbi kërthizë lehtë gishtit.

Mjekësisë tradicionale mund të japin këshilla se si për të trajtuar fëmijët. Kur diarre është e rekomanduar për të përdorur zierje e kamomil, fara kopër dhe leh e lisit. Gjithashtu konsiderohet si një infuzion i mirë ilaç i rrënjëve alte. Për të bërë ajo është e rekomanduar për të marrë një gotë me ujë të valë një lugë gjelle e papërpunuara grirë insistojnë orë e gjysmë vkutanym. Pastaj tendosje dhe të marrë me lugë çaji mjaltë natyral katër herë në ditë. Një veprim i mirë ka edhe çaj xhenxhefil. Një lugë gjelle pluhur duhet të derdh një gotë me ujë të valë. Shkrimi i ftohtë pak dhe shtoni mjaltin. Pini ngrohtë çdo gjysmë ore, duke marrë një lugë gjelle ose gllabërim ngadalë.

Gjatë dispepsi nuk është e nevojshme për të ushqyer fëmijën me forcë. Mjeku juaj do t'ju ndihmojë të zgjidhni një dietë të veçantë për periudhën e rimëkëmbjes. Nëse diarre bëhet e rrezikshme për shëndetin e formës së fëmijëve, ajo do të tregohet trajtim si pacient. Në këtë rast, përdorimi i mundshëm i antibiotikëve, infuzion i zgjidhje kripur dhe plazmës. Nëse trajtimi është bërë në shtëpi - të jetë i sigurt për të ndjekur rekomandimet mjekësore për të parandaluar përsëritjen dhe përkeqësim. Për të parandaluar helmim ushqimor në fëmijët e vegjël duhet të kryejnë disa rregulla të thjeshta: - Duhet të Teach fëmijën themelor rregullat e higjienës, të tilla si larja e duarve para ngrënies. -The Ushqim Foshnja nuk është e lejuar vendim jo të përpunuara ushqim.

Mishi dhe peshku duhet të nënshtrohet trajtimit të duhur të ngrohjes. -Mos Përdorni vezë të papërpunuara, nuk e le proteina shtrëngon fëmijë dhe eggnog. A nuk e ushqyer fëmijët vezë dhe vezë të ziera. -Uvazhno Studioni jetën shelfin e produkteve të blera. Kjo është veçanërisht e vërtetë e qumështit dhe derivateve të saj. A nuk e mbani produktet e qumështit ditë më hapur. -Mos Të ruajtur të mishit dhe peshkut të produkteve të hapura, së bashku me të tjerët. Përpiquni të përdorni për raftet ndryshme në frigorifer dhe paketimit hermetik apo ushqimit film. -Frukty, Perimet dhe bimëve duhet të jetë tërësisht i larë nën ujë të rrjedhshëm. -A Nuk ia vlen të ujit të pijshëm me origjinë të panjohur.

Ne rekomandojmë përdorimin vetëm filtruar apo shishe. Mos lejoni fëmija juaj të pirë nga burimet natyrore apo puset. -The Kuzhina duhet të jetë gjithmonë një bordet pak për produktet e përpunimit. Ata duhet të përpunohen menjëherë dhe të zëvendësohet. -A Jo të ruajtur ushqimin në dhomën e nëse ju i gatuar diçka, hiqni mbetje në frigorifer menjëherë pas ftohjes. -Solodoschi Duhet të jetë i freskët, është më mirë për të blerë në zonat e testuara. -Don't Blej ushqim për të ashtuquajturat "tregje natyrore". Pra, kemi biseduar për helmim ushqimor në një fëmijë, të trajtuar atë në shtëpi. Përmblidhni shkurtimisht. Nëse keni shkelur rregullat e përgatitjes dhe ruajtjen e ushqimit, vetëm atë që ajo mund të rezultojë në rastin e fëmijëve të vegjël, kështu që është deri për të helmimit me ushqim.

Ju duhet të jenë të vetëdijshëm se fëmijët shkelje të tilla janë më serioze se sa tek të rriturit. Mos harroni se trupi i fëmijës i dobët dhe shpejt e ekspozuar ndaj efekteve të dëmshme. Në shenjë e parë e çrregullime të tretjes duhet të jepet kec e ndihmës së shpejtë. Catherine