Alergjive ushqimore te fëmijët nën moshën një vjeçare, trajtim


Alergji - njeri telashe modern. Pas pothuajse nga e ushqimit të gatshëm, ku të gjitha llojet e pa preservatives, stabilizues dhe ngjyra, si ata vetëm rrisin trupin e përgjithshëm alergji. Mjerisht, kur kjo sëmundje duhet të luftojmë një të rritur, por kjo është një fatkeqësi në qoftë se ka alergji ushqimore në fëmijët nën një vit, trajtimi i kësaj sëmundjeje në këtë rast kërkon një qasje të ndryshme. Trajtim dhe të ushqyerit klinike në alergji ushqimore në një fëmijë nën një viti Trajtimi i alergjive ushqimore në fëmijët nën një vit fillon vetëm pas një ekzaminim të plotë. Ajo ka emëruar mjek allergist, të jetë individual.

Konsultimi me një dietës është e nevojshme. Parimet e trajtimit:. • agjentëve desensitizing (Suprastin, Parlazin, Zirtek, tavegil, etj) Në fazën akute të dëshirueshëm për të emëruar ata si zgjidhje, pastaj vazhdoi në formë tabletash. • enterosorbents emërimit të vë në dukje sëmundjen e hershme dhe sekretim të alergjen: qymyr, smectite, Polifepan. Të gjitha droga të tjera janë kundërindikuar tek fëmijët nën një vit. • terapi Vitamina. • Caktimi i kalciumit justifikuar, ata stabilizuar membranën qelizore, duke zvogëluar pėrshkueshmėrisė e saj ndaj alergeneve. • Probiotics: Linex, Bifiform, Lactobacterin, Bifidumbacterin.


Ata kanë për qëllim për të rivendosur florën e zorrëve, përmirësimin e traktit gastrointestinal, duke zvogëluar pėrshkueshmėrisė e murin e zorrëve dhe marrjen e alergeneve në gjak. • Në raste të rënda, të emëruar nga hormonet (prednisone), mbajti dezitoksikatsionnaya terapi. Përqendrimi në trajtimin e alergjisë ushqimit tek fëmijët nën një vit është në dietë. Ajo gjithashtu ka karakteristikat e veta për shkak të faktit se fëmijët nuk janë mbajtur testet alergjike të lëkurës të thotë se ato nuk janë të përshtatshme. Shumë produkte ushqimore janë të përjashtuar nga dietë dhe kjo duhet të monitorohet nga afër.

Përveç kësaj, ka një alergji kryq në fëmijët në mes të produkteve, e cila është gjithashtu e rëndësishme për t'u marrë parasysh. Parimet e ushqim dietë Nëse një fëmijë ishte të jetë në dhënien e gjirit, ajo rregullohet kryesisht të ushqyerit të nënës: • Përjashtohen nga produktet dietë vysokoalerhenni, peshk yndyror, mjaltë, vezë, arra, çokollatë, manaferrat dhe fruta të kuqe ose portokalli, marinades, turshi, pjekur dhe ushqime pikante, ushqime të lartë në preservatives dhe stabilizant (majonezë, ushqime të konservuara, patate të skuqura, djathë, mish, krijoj, sallam, proshutë, etj), erëza. • e tërë qumësht kufizuar dhe krem ​​(në ushqim).

Makarona dhe prodhimet furrë (bollgur, produktet e bërë prej miellit), sheqer dhe ëmbëlsira. Ushqimi nuk duhet të jetë dosolennoy. • zgjidhen: - Drithëra: misër, hikërror, oriz ulët-grade, bollgur. - Produktet e qumështit: kos, qumësht i thartuar, jo djathë yndyrë, Biokefir, pa shtesa dhe ngjyra. - Frutat dhe perimet jeshile. - Soups mbi supë të ulët pa mish yndyrshëm, drithëra `përfshira apo vegjetarian. - Jo mish yndyrore dhe peshk. - Vajra perimesh (ulliri, luledielli). - Miell Bakery klasën e dytë. - Nuk çaj i fortë, ujë mineral pa gaz, fruta nuk është shtëpi e ëmbël.

• Nëna duhet të ndalojë pirjen e duhanit, alkoolit dhe drogave. Nëse një fëmijë është për t'u shishe-ushqyer, përzierje zgjedhur që përmban individualisht bifidobacteria. Është e rëndësishme për të hyrë në ushqime të saktë. Çdo produkt i ri për të hyrë shumë të butë për 2 javë. Memo ndaj prindërve, në qoftë se e alergjive të fëmijës: • Feeding nuk duhet të përzënë para se fëmijës është 6 muaj. • Prindërit duhet të mbani mend se alergjive ushqimore mund të shkaktojë ndonjë vullnet, edhe nëse ajo është në listën e "lejuar".
• Colon. Ajo duhet të ndjekë se ai sporozhnyavsya rregullisht, kështu që nuk do të ketë më pak mundësi alergeneve të merrni në gjak.

• Nëse një fëmijë nën një vit i sëmurë, është e këshillueshme të mos përdorin drogë që përmbajnë ngjyra dhe shijet. • Koha banje duhet të jo më shumë se 20 minuta të zgjasë, ujë të jetë e ngrohtë. Përdorni decoctions më të mirë të bimëve, jo detergjenteve dhe kozmetike. Fshij peshqir fëmijë nuk mund të. Pas larjes mund të fshij vetëm me një peshqir të butë. • Rrobat zgjedhin që të jenë me pëlhura të buta natyrore, është më mirë për të proprasovuvaty. • Ju nuk mund të shmangur overheating ose overcooling. • pillows dhe batanije vetëm mbushës sintetike. • Materialet e bërë deri lodrat duhet të përmbushin të gjitha standardet dhe rregullat e sigurisë.

• Pets dhe peshk akuariumi nuk është kompania më e mirë për një fëmijë me alergji, është më mirë për të mbajtur në shtëpi. • dhomë duhet të ventiluar mirë. • Duke ecur në ajër të pastër, rregullon mira metabolizmin dhe sistemin imunitar të një fëmije, të ecin me të shpesh. Alergji ndaj ushqimit në një fëmijë nën një vit është mjaft e zakonshme, dhe shumë prindër pyesin: "A ka ajo ose do të kanë nevojë për trajtim" Fakti është se me moshë te fëmijët përmirëson traktit, mëlçisë, sistemit imunitar gastrointestinal për t'u përgjigjur po për pjesën e parë të fjalë. Sidomos në qoftë se fëmija shpejt mori trajtimin e duhur, dhe nëna ime e ndjekur parimet e dietë të mirë.

Alex,