Furatsillina, chlorophyllipt gargling fëmijëve dhe të rriturve


Ate akullore, pini një gotë ujë të ftohtë nga frigorifer, pastaj kuptuar pasojat ishte në fytin e tij, dhe ishte dhimbje? Atëherë sipërme ajrore - dobësi e juaj. Ju mund të dëshironi të i kushtoj vëmendje të dy barnave: chlorophyllipt dhe furatsillina. Kjo kohë testuar antiseptics punë e shkëlqyer jo vetëm me dhimbje në fyt kur shpëlarje, por me shumë procese infektive të lëkurës dhe mukozës (ulcerat, ulcerat presion, plagë). Luftimi i infeksionit nuk është efekt vetëm i drogave të tilla si furatsillina, chlorophyllipt. Përpunimin ndonjë sipërfaqet plagë dhe gargling ata të ndihmuar trupin të përballuar fenomene inflamatore në të gjithë sipërfaqen e trupit.

Për të kuptuar se çfarë këta dy agjentë të fshehtë duhet të dini ato pak. Përbërja, mekanizmi i veprimit, lirimin e formon chlorophyllipt Chlorophyllipt - është antiseptik, përbërës aktiv i saj është një ekstrakt nga gjethet e topit eukalipt. Chlorophyllipt antimicrobial Efekti i kryer nga zbërthimin e baktereve (baktericid), duke parandaluar riprodhimin dhe rritjen ekonomike (efekti bakteriostatik) e tyre. Chlorophyllipt Në dispozicion në forma tre dozimit: zgjidhje 2% vaj (me gojë dhe jashtë), 1% solucion alkool (të jashtëm vetëm), 0,2% zgjidhje llak për administrim intravenoz, pllakat e 12,5 dhe 25 mg për resorption në gojë.


Që përdoren më shpesh të naftës dhe alkoolit zgjidhje jashtë. Chlorophyllipt aktiv kundër staphylococci (Staphylococcus spp.). Efektive edhe kur ka rezistencë ndaj antibiotikëve gjerë spektrit. Kjo është veçanërisht e cilësisë është përdorur me sukses në trajtimin e angina, infeksionet respiratore akute, faringjit, pezmatim i fytit, transportin e Staphylococcus aureus në fëmijët dhe të rriturit. Në këto raste gargarë alkool dhe / ose zgjidhjen e tij lubricating naftës. Si për të bërë dhe të përdorni qëllimin zgjidhje shpëlarje chlorophyllipt? Përgatitja: 1 lugë çaji zgjidhje alkool i holluar në 100 ml ujë të ngrohtë.

Gargarë nevojë 3-4 herë gjatë ditës. Të gjitha 100 ml përdoret 1 herë. Është e nevojshme që të gjithë të lahen folds në boshllëqet fyt. Kjo përqindje është e njëjtë për të dy fëmijët dhe të rriturit. Përjashtimet janë fëmijët e vegjël. Ato vlera e një 1 lugë çaji për 100 ml ujë të valë e nxehtë. Zgjidhja vaj është përdorur edhe për trajtimin e mukozës orale dhe fyt. Shumë burime tregojnë se kjo është swabs pambuku të përsosur, por në fakt kjo metodë nuk është i përshtatshëm. Do të ishte më mirë që kjo procedurë të bëhet profesionist mjekësor. Nëse vajosje nuk është gjithmonë në dispozicion dhe jo të gjithë në shtëpi, gargarë rehatshme çdo të rritur.

Fëmijët nuk janë kaq të thjeshta. Më i ri fëmija, aq më e vështirë do të jetë për të kryer këtë procedurë. Për raste, një preparat veçantë në formën e spray 0,2%. Ata përshtatshme ujitur fëmijët fyt. Pacientët e rritur me këtë formë e lirimit Horofillipta mund të përdorni në udhëtime, kur nuk ka asnjë mënyrë për të përgatitur zgjidhje alkoolike për gargarë. Në chlorophyllipt vetëm contraindications - origjinalitet, vetëm një reagim alergjik. Çfarë duhet të dini nëse ajo është kryer testin e tolerancës: 25 pika zgjidhje të pirë alkool ndare me 25 ml ujë të ngrohtë.

Rezultati është marrë parasysh nëpër 08:00. Nëse nuk ka reagim: skuqje të lëkurës, ënjtje, tensioni i ulët i gjakut, kruajtje, skuqje e mukozën e gojës, të ndjehen të lirë për të përdorur chlorophyllipt për të trajtuar veten dhe fëmijët e tyre. Përbërja, mekanizmi i veprimit furatsillina I substancës aktive është furatsillina Nitrofural. Mënyra e tij e veprimit ngjan me atë të streptotsida, është për të ndryshuar strukturat e proteinave në patogjene, që çon në përçarje të shpërndarjes dhe të riprodhimit të tyre.
Gama e aktiviteteve në furatsillina gjerë se chlorophyllipt. Furatsillina në gjendje të merren me Staphylococcus, Streptococcus, Shigella, esherihy, clostridia, salmonelës, dizenteria, kolera dhe shumë mikrobe të tjera.

Ata janë "fajtorët" jo vetëm sëmundjet e fytit, por shumë kushte të tjera patologjike e lëkurës, mukozës (i thatë, smerald, konjuktivit, otitis, osteomielit), duke ndërlikuar në rrjedhën e disa sëmundjeve (djegiet, bedsores). Furatsillina vjen në formën e: • 2% krem ​​melhem; • tableta 20 mg 10 copë një konvalyut për përdorim të jashtëm dhe 10 mg në 12 copa në njërën konvalyut per administrim oral; • Zgjidhje për përdorim të jashtëm: ujit (0,02%), alkool (0,066%) Çfarë do të përgatisë një zgjidhje për shpëlarje pastaj një tabletë grimcuar dhe të tretur në 1 gotë me ujë (200 ml) të valë, përzierje mirë, të lejojë të freskët.

Kjo zgjidhje mund gargarë për të rriturit dhe fëmijët. Efektet e mundshme anësore, ndërsa duke marrë furatsillina: reaksione alergjike, ul oreksin, marramendje rralla. Kur aplikuar jashtë për gargling reagimet e mundshme vetëm alergjike. Pra, kemi biseduar për furatsillina, chlorophyllipt, fëmijët gargling dhe të rriturit. Të dy droga ishin të mirë me shumë kushte patologjike. Ata mund gargarë, për të trajtuar çdo sipërfaqe plagë të jashtme. Por, para se ju të mbështetet në përdorimin e tyre, është më mirë që të konsultoheni me mjekun. Kjo vlen si për shëndetin e fëmijëve dhe të rriturve.

Alex,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!