Frutat dhe perimet janë të mira për sytë


Çdokush i interesuar në faktin se sa kohë që sytë e tij të mbajtur paratë e tyre. Dhe shumë të pyes veten se çfarë ju duhet të bëni? Si për të ruajtur mprehtësi vizuale për shumë vite? Ilaç i vërtetë natyral për sytë janë frutat dhe perimet. Por disa prej tyre janë veçanërisht të dobishme. Pra, flasim me ju në lidhje me atë që ju mund të hani fruta dhe perimet janë të mira për sytë. Këto janë produkte që përfshijnë vitamina C dhe A dhe carotene. Këto elemente të ndihmojë të ruajtur vizionin dhe madje mund të ndihmojnë shërimin e tij. Kështu konsumi i frutave dhe perimeve janë të mira për të gjithë trupin. Sipas statistikave - rreth tridhjetë për qind të popullsisë së botës keni ndonjë problem me sytë - kjo mund të jetë sëmundje apo vizion të paqartë.

Numri i pacientëve rrit në proporcion të drejtpërdrejtë me moshën - pas shtatëdhjetë vjetëve e problemeve të syrit janë të ballafaquar çdo person të dytë. Dhe ju mund të kuruar vetëm një pjesë të vogël të tyre. Shkencëtarët kanë treguar se duke ngrënë ushqime të caktuara mund të zvogëlojë rrezikun e syve sëmundje. Menuja duhet të përfshijë perime, fruta dhe arra. Shumë Teza e njohur se shumë më e lehtë për të parandaluar sëmundje se sa për të trajtuar atë, kështu që ju duhet të i kushtoj vëmendje për dietën tuaj që nga një moshë të re. Përfitime të mëdha të pemëve dhe perimeve janë të pasura me vitamina. Për shembull, vitaminë A në sasi të mëdha në produktet portokalli dhe portokalli-kuqe.


Kjo karrota, piper zile, buckthorn det, limon, grejpfrut, kajsi, portokall dhe shegë. Frutave agrume gjithashtu përmbajnë sasi të larta të vitaminës C. Si për barëra, për më të dobishme e selino, majdanoz dhe spinaq. Përveç vitaminave në to një përmbajtje të lartë të të ashtuquajturave provitaminat që janë të dobishme për sytë. Për normalizimit të saj është edhe prania e rëndësishme në dietën e drithërave, kokrra gruri dhe bollgur. Efekti i tyre maksimal arrihet me trajtim minimal të ngrohjes. Asnjë të keqe në menynë tuaj do të fara dhe arra. Konsideroni produkte të dobishme për sytë tanë pak më afër: karrota - kjo perime është e pasur në carotene më.

Maximum thithjen e saj nga trupi mund të arrihet me konsumin e kësaj kulture rrënjë me salcë kosi ose vaj perimesh. Blueberries - ka kohë që njihet si kokrra të kuqe është në gjendje për të përmirësuar vizionin. Përveç vitaminës C, ajo përmban shumë minerale - bor, titan, mangan, krom dhe bakër. Boronica në gjendje për të reduktuar lodhje të syve dhe lehtësimin e lodhje, kjo në fakt mund të ndihmojë në rivendosjen e mprehtësi vizuale. Ajo mund të konsumohen si i freskët - në sezon dhe peretyraty dimrit me sheqer, ngrirje, kuzhinier komposto dhe dehja. Spinaq - kjo vitaminë C. bimë Ka të dhëna se në konsumin e saj të rregullt mund të jetë rrezik disa herë më i ulët i cataracts dhe moshës lidhur me ndryshimet e vonesës.

Portokalli - përveç këtij fruti të lartë në vitaminë C vajra esenciale të pasur. Ato ndikojnë pozitivisht mprehtësi vizuale. Red panxhar - përmban shumë vitamina dhe minerale. Për parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve të konsumimit rekomanduar prej lëng panxhar me karotë për një muaj. Nuk ka dëm për dietën tuaj dhe do të jetë e varieteteve të ndryshme të lakër, kungull, flamurin e ëmbël, marule dhe fletë marule, misër dhe fasule të gjelbër. Zgjidhni atë që është e drejtë për ju, dhe bëni menu tuaj për të parë përkrahje në nivelin e duhur. Dietë juaj e përditshme duhet të përfshijë të gjitha mikroelemente dhe vitamina të nevojshme.

Për shembull, le mëngjes përfshin drithëra dhe fruta të freskëta apo të thata. Shtoni në enët drekë kryesore me sallatë parafinuar të naftës - ulliri, luledielli, susam dhe palosje ajo shtrydhur lëng limoni. Një mundësi e madhe për të shtuar në gjellë përfunduar një fara pak susam. Për darkë, të zakonshme piqem gjellë anësor në një perime të dyfishtë bojler. Mundohuni të madhe braktisin kripur, aromë dhe i tymosur. A nuk merrni përfshirë dhe e ëmbël, ëmbëlsi të njohur mund të zëvendësojë mjaltë natyrore dhe fruta të thata. Mos i lani poshtë ushqimin e konsumuar vazhdimisht dhe pije janë të dëmshme për të përpiqen për të ndryshuar më shumë të dobishme.

A të zgjedhë për TEAS bimor dhe të gjelbër. Edhe pse ju tani e dini se frutat dhe perimet janë të mira për vizionin, por mbani në mend se përveç dietë të përshtatshme projektuar për të mbështetur syrin e nevojës