Foto bimët rrepë vegjetale


Homeland rrepë - Azi. Në Greqinë e lashtë ajo ishte rritur së bashku me drithëra dhe rrush para epokës së re. Për shekuj me radhë ka shërbyer si rrepë patate. Megjithatë, turnips dhe është përdorur për të përgatitur enët e ndryshme (shih rrepë foto krem ​​mbushur të grurit). Ajo shpëtoi popullin në vitet uria dhe i tillë rëndësia e saj për të përrallave të saj u tërhequr (foto). Tjetra ju do të gjeni fotografi rrepë bimë bimore, një përshkrim të pasurisë së saj dhe përdorimin në trajtimin e sëmundjes. Përshkrim. Kjo dyvjeçar. Ajo i takon familjes cruciferous. Rrepë mishi rrënjë, të rrumbullakëta, të trasha, të bardhë ose të verdhë në pjesën e jashtme (shih foto).

Megjithatë, nën ndikimin e rrënjës rrezet e diellit bëhet kafe apo të gjelbër. Mish të bardhë ose të verdhë, plot lëng, shumë të këndshme për shije. Lë viti i parë deri në 0,50 m, shpohet mbuluara, të verdhë-gjelbër. Stem lë bimët dritë jeshile ose blu-gri, gjethe të lartë - i ulur. Lulëzuar rrjedh branched larta vitin e dytë. Lulet janë bimë të verdhë (shih foto). Brown pod me shumë fara të vogla sferike. Rreth rrepë bimëve të perimeve në foto.


Rritja Places. Që fara rrepë shpejt humbin mbirjes tyre, rrepë i egër nuk mund të gjendet, dhe për këtë arsye ajo është rritur vetëm si një kulture perimeve.


Që nga ajo nuk është duke kërkuar për tokë, ajo mund të rritet në të gjithë Rusinë në Rrethi Arktik. Në rritje. Rrepë perime - rezistente për të mbjellë e motit të ftohtë, me periudhë të shkurtër vegjetacionit. Fara e saj mbin në 1 - 5 gradë Celsius, përveç të përballojë ngricat e shkurtra deri në minus 10 gradë. Fara mbin rips kopsht për 3 - 5 ditë pas vysiyaly tyre.
Root rrepë rritet brenda 2-2,5 muaj pas mbjellëse. Çorape. Droga për trajtimin e sëmundjeve të përgatitura nga rrënjët dhe lëng rrepë. Përbërja kimike. Yndyrna bimore rrepë vegjetale përfundon, komponimet e azotit të lirë dhe azotike, vitaminë PP, carotene, minerale (kalcium, kalium, hekur, fosfor, squfur, magnez), acid Askorbik, thiamine.

Pronat farmakologjike. Turnips me efektet njohura anti-inflamator, antiseptik, diuretik, plagë e shëruar dhe analgjezik ne trupin e njeriut. Mjekësi e aplikimit. Supë është përgatitur nga kopshti rrepë rrënjë dhe ai i zier lëng, i marrë në kollë të fortë ftohjet, astma, ftohjet humbje e zërit, pezmatim i fytit akute, pagjumësi dhe palpitations. Supë të ngrohtë ndihmon me dhimbje dhëmbi. Ripa është një antidot i zakonshëm, rrit epsh. Turnips Trajtimi kopsht. Kollë. Përgatitja lëng nga kopshti rrepë rrënjë. Merrni atë 3 - 4 vjet Dita 1 -. 2 tbsp.

l. Ose thjesht hani turnips ziera. Kur bronkit. 2 tbsp. l. melchennoho rips fetale filxhan birrë kopsht me ujë të valë, pastaj 15 minuta në zjarr të mbajë dhe një të qetë pije 4 g. në ditë për 1/2 filxhan. Në përdhes dhe ngrirja. Mix turnips njëpasnjëshëm dhe yndyrë patë (2: 1), vymishayte mirë. Fshij përzierje në pacientët me përdhes dhe vendin në ngrirja. Turnips Boil, hekura atë dhe të bashkangjisë në vend të lënduar, dhe me supë të mbetur për të bërë asaj një dush për të reduktuar dhimbjen e ngrirja. Dhimbje dhëmbi dhe në dyskinesia tëmth. 2 tbsp. l. melchennoy rips filxhan oblyyte me ujë të valë dhe kuzhinier për 15 minuta në një zjarr të qetë.

Contraindications. Por nuk duhet të hani turnips me inflamacion akut në zorrët, hepatiti, gastrit akut, Ulçera duodenale dhe cholecystitis stomakut, enterocolitis.